Poniżej podajemy kilka przydatnych informacji

Adres kościoła to:
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej
i Świętego Stanisława Kostki – Leeds
adres probostwa:
6a Harehills Lane
Leeds, LS7 4EY
Tel: 0113 262-32-20
Księdzem Proboszczem Parafii jest Ks. Jan Zareba.

Polski Ośrodek Katolicki
Newton Hill Road
Leeds
LS7 4JE
tel. 0044 113 262-80-19

www.parafialeeds.co.uk

Msze Święte odprawiane są:

Po – Pt o godz. 10.00 z wyjątkiem srody, kiedy jest ona o 11.00
W święta msze dodatkowo odprawiane sa o godz. 19.00.
Soboty o godz. 9.00 i 18.30
Niedziele o godz. 9.30 i 11.00

Polska Restauracja jest czynna:

  • w soboty w godz. 18:00 – 21:00
  • w niedziele w godz. 12:00-15:00.

W przypadku chęci zarezerwowania sali prosimy o kontakt z Kierownikiem Ośrodka, Panem Jerzym Tostą nr tel. 0113 2628019.

Bar jest czynny:

Środa 12.00 – 14.00
Czwartek 12.00 – 14.30,
19.30 – 23.00
Piątek 12.00 – 14.30,
19.30 – 23.00
Sobota 12.00 – 14.30,
19.30 – 23.00
Niedziela 12.00 – 17.00

Polski sklep jest otwarty:

Środa 11.00 – 14.00
Sobota 13.00 – 15.00
Niedziela 10.30 – 15.30

Kawiarnia z mini barem czynna:

Piątki 17.00 – 21.00
Soboty 13.00 – 17.00

W ofercie min. kiełbaski, bigos, gołąbki, zupy, kotlet, placki ziemniaczane, naleśniki, pierogi. Można smacznie i tanio zjeść w czystym otoczeniu.

Wejście pomiędzy barem a salą główną.

Kafejka internetowa:

Czynna w godzinach otwarcia baru. W kawiarence znajdują się 3 stanowiska komputerowa oraz drukarka.

Cena promocyjna: GBP 1 za 2godzinny dostęp do komputerów. Kafejka jest zlokalizowana tuż za barem.

Szkoła jest otwarta

Sobota 9.30 – 13.00

Przy klubie działa:

  • Drużyna piłki nożnej – opiekunem jest Krzysztof Dąbrowski.
    Treningi co czwartek na boisku Scotthall, o godz. 19.00
  • Drużyna siatkówki. Treningi w każda sobotę na boisku naszego Ośrodka od 12.30

Wywiad z Magda Ions

W celu przybliżenia Polskiego Ośrodka, który funkcjonuje przy Newton Hill Road w Leeds (LS7) przeprowadziliśmy wywiad z byłą Prezes Klubu, który funkcjonuje przy Polskim Centrum Katolickim – Panią Magdalena Ions. Wywiad odbył się w dniu 14.05.2006.

Magdalena Ions
była Prezes Klubu przy
Polskim Centrum Katolickim.

Marcin Kwiatkowski: Witam Cię Magdo, opowiedz nam proszę, jaka jest geneza powstania ośrodka w Leeds?

Magdalena Ions: Polskie Centrum Katolickie w Leeds powstało w 1951 roku. Początkowo znajdowało się w dzielnicy Little London. W 1964 roku polska społeczność kupiła budynek, w którym ośrodek znajduje sie obecnie. Po pewnym czasie została dokupiona sąsiednia parcela, tam gdzie teraz znajduje się szkoła. Wkrótce potem zrodziła się idea, żeby budynki połączyć, budynkiem w którym teraz znajduje się sala. W kolejnym etapie został dobudowany bar. W ten sposób powstało Centrum, które w obecnym kształcie funkcjonuje do dziś.

MK: Jakie są cele funkcjonowania Centrum?

MI: Głównym celem Ośrodka jest podtrzymywanie kultury i tradycji polskiej, poprzez stworzenie w Leeds, w jednym miejscu, oazy polskości, która sprzyjałaby takim działaniom.

MK: Jak wygląda struktura ośrodka?

MI: Polskie Centrum Katolickie składa się z Parafii i Klubu. Na czele Parafii stoi Prezes Komitetu Parafialnego Pan Zygmunt Green, którego praca jest wspomagana przez Komitet. Parafia zajmuje się działalnością społeczną, kulturalną oraz kościelno-religijna. Źródłem finansowania działalności Parafii są datki wiernych oraz przychody z np. wynajmu sal. Niestety koszty utrzymania Ośrodka (takie jak rachunki za wodę, prąd, gaz, bieżące remonty itd.) są na tyle wysokie, ze przychody z powyższych źródeł nie wystarczyłyby na jego utrzymanie.
Klub jest ramieniem biznesowym Parafii. Prowadzi restauracje, bar oraz od kilku miesięcy sklep z polska żywnością i prasą. Można powiedzieć, że klub istnieje by wspomagać Parafię a Parafia z kolei udostępnia Klubowi swoje pomieszczenia. Z takiej symbiozy jesteśmy bardzo zadowoleni.

MK: W jaki sposób można pomoc w funkcjonowaniu ośrodka?

MI: Oczywiście można pomoc na wiele sposobów. Na przykład, w następna sobotę i niedziele organizujemy spotkanie z członkami Klubu, chcemy porozmawiać z ludźmi na temat tego, jakie oni maja oczekiwania i w jaki sposób my możemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Chodzi tu głównie o nowych członków, którzy w ostanim czasie dołączyli do nas, bo bardzo mało o nich wiemy. Mam nadzieje, ze takie spotkanie nam pomoże w ułożeniu programu naszej działalności, bo szczerze mówiąc teraz działamy trochę po omacku. Z jednej strony staramy się dogodzić się starszemu pokoleniu, czyli działać tak jak działaliśmy do tej pory, z drugiej strony chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i jeszcze nie do końca znamy ich potrzeby. Organizowaliśmy kilka imprez, takich jak potańcówki, grille itp. ale być może młodzież ma inne oczekiwania. Największą pomocą dla nas byłoby to, gdyby Ci ludzie przyszli do nas i powiedzieli nam „…my chcemy zrobić to, to i to i my Wam w tym pomożemy…”. Bardzo cenie sobie ludzi, którzy ponad roszczeniową postawę przekładają chęć działania. Dla przykładu powiem, że teraz w związku z rozpoczynającymi się niebawem mistrzostwami w piłce nożnej, chłopcy z drużyny piłki nożnej, która funkcjonuje przy Klubie i Klub reprezentuje w rozgrywkach, powiedzieli; „…słuchaj daj nam wolna rękę, udostępnij nam sale, my sobie cos zorganizujemy i podzielimy się zyskiem…”. Wydaje mi się, ze to jest najważniejsze, że mam kogoś, kto po pierwsze wie lepiej czego np. kibicom można dostarczyć, a po drugie ma chęć działania – i działa.

MK: Z jakimi problemami można się zwracać do ośrodka i jakie sprawy można tutaj załatwić?

MI: Ze wszystkimi, absolutnie ze wszystkimi. Mieszkając tutaj od dłuższego czasu posiadamy większa świadomość tego co, gdzie i jak można załatwić np. we wszelkiego instytucjach. Wiemy gdzie należy się zwrócić i do kogo, jeżeli ma się problemy, jednocześnie nasz ośrodek jest miejscem spotkan wielu Polaków. Jeżeli ktoś np. szuka pracy, może iść pod „nasza ścianę płaczu”, czyli gablotkę, która znajduje się na budynku, tam sa wywieszane wszelkiego rodzaju ogłoszenia. Często można znaleźć wiele ciekawych ogłoszeń np. gdzie można znaleźć mieszkanie, gdzie można znaleźć polska fryzjerkę itp. Reasumując można się do nas zwracać ze wszystkimi sprawami, od doradztwa po zwyczajne dobre słowo bo po to ludzie tez często przychodzą.

MK: Jakie macie plany na przyszłość?

ks. Jan Zareba
Proboszcz Parafii.

MI: Przede wszystkim chcemy się rozwijać. W zeszłym roku otworzyliśmy sklep, który był dużym krokiem na przód, bo to była duża inwestycja, która wymagała zmian strukturalnych w ośrodku. Czekam też na to, co młodzi ludzie, nam powiedzą, co by chcieli zrobić z tym ośrodkiem, jak by chcieli pomoc. Przede wszystkim chcielibyśmy przekształcić ten ośrodek w miejsce bardziej przyjazne ludziom. Na dzień dzisiejszy przez większą cześć tygodnia budynki stoją puste, oczywiście wynajmujemy klasy np. college’a. Chcielibyśmy zrobić np. bardzo ładny podjazd dla ludzi niepełnosprawnych, chcielibyśmy zrobić coś dla matek z dziećmi np. ogródek z huśtawki. W tym celu będziemy się starali o granty od państwa na zagospodarowanie terenu zielonego przy ośrodku. Chcielibyśmy stworzyć boisko lub korty tenisowe, myślę, że takie przybytki przyciągały by ludzi do ośrodka ale oczywiście na to potrzebne sa pieniądze, których jeszcze nie udało nam się zorganizować – ale jestem dobrej myśli. Będziemy chcieli zrobić konserwatorium, czyli taką oszkloną kawiarnię, w której przy deszczowej pogodzie można by było usiąść przy kawie czy herbacie. Reasumując, chcemy się rozwijać, rozbudować i zrobić z tego miejsca ośródek, który byłby by nowocześniejszy i przyjaźniejszy. Wspomnij proszę, że osoba, która cały czas mnie motywuje i popycha do działania jest nasz ksiądz proboszcz (ks. Jan Zareba). To on cały czas mi mówi, zrób to, zrób tamto, postaraj się o to, słuchaj mam taki pomysł. Takiego księdza jeszcze nie mieliśmy w naszej Parafii.

MK: Jak ocenisz działalność serwisu Leeds.pl?

MI: Jestem pełna uznania dla Waszej działalności. Kiedy po raz pierwszy weszłam na waszą stronę, byłam zachwycona wszechstronnością informacji, które tam znalazłam, profesjonalizmem i ich tj. informacji, dostępnością

MK: Dziękuje za czas który nam poświeciłaś.