Po opisie ponizej (zajrzalam na moj kierunek), wyglada na to, ze wymogi dla FT sa wieksze, choc jak sie wczytac wychodzi na to samo: musisz miec zaliczone 'secondary education’:
Full Time
Entry Requirements
UCAS Tariff Points: 220 points
Min. from 6/12 unit awards (incl. SQA Adv. Higher): 160 points including your chosen main language
Non-Tariff qualifications: Other acceptable qualifications include: International Baccalaureate: 26 points.
Details: You need A level Grade C or equivalent in any language studied at post 'A’ level. Students for EFL routes must have obtained IELTS 5.5 or an equivalent English language qualification.
For an explanation of how your qualifications fit into the UCAS tariff, click here. Relevant work and life experience will also be considered.
Part Time
Entry Requirements
Details: This course is only available part-time. You need to have successfully completed secondary education or have appropriate experience/other relevant qualifications.
Te punkty to to ECTS, czyli europejski system transferu punktow.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_System_Transferu_Punkt%C3%B3w
(polecam wresje angielska definicji, jest tam znacznie wiecej panstw)
Zwracam szczegolna uwage na fragmenty:
Relevant work and life experience will also be considered.
Have appropriate experience/other relevant qualifications.
Czyli np. bylas na studiach licencjackich (Informatyka), ale przerwalas po roku i chcesz je tu kontynuowac. Masz jeszcze stary indeks, a obecnie pracujesz w firmie informatycznej jako programistka albo sieciowiec. Idziesz do course leadera z indeksem, opisem stanowiska pracy (jesli takowe szczesliwie posiadasz) i swiadectwem maturalnym i masz spore szanse na tzw. advanced entry np. od razu na drugi rok albo na drugi semestr drugiego roku. W moim przypadku wystarczyl indeks z tlumaczeniem.
To jest tylko przyklad. Najwieksza niewiadoma jest IELTS. Na moim partajmie w ogole o niego nie pytali, uznali najwidoczniej, ze skoro siedze tu od paru lat i wykonuje prace biurowa – jakos sobie poradze 😉
Oznacza to, ze warto spotkac sie z Course Leaderem (lub kims odpowiedzialnym za program) lub udac sie na tzw. Open Day i dopytac sie. Przedstawic liste kwalifikacji z Polski (od szkoly sredniej, nawet zawodowki, wzwyz). Wiele uniwersytetow wyraznie zaznacza w swoich programach, ze przypadki 'mature students’ sa rozpatrywane oddzielnie.
Polecam na poczatek znalezienie na stronie wybranego uniwersytetu opcji 'request prospectus’: wpisujemy dane i w ciagu tygodnia-10 dni mamy kopie wszystkich oferowanych kierunkow – PT i FT/Undergraduate i Postgraduate…