Strona główna › Działy › Finanse › rezydent podatkowy
witam mam prosbe cgce zlozyc papiery na rezydenta podatkowego tylko niewiem skad wziasc formy szukalem na strona HO ale niznalazlem jesli ktos by wiedzial gdzie to moge znalesc prosze o jakis link lub cos w tym stylu
dzieki wielkie
witam, to jakos kiepsko szukales na stronach home office ;]
http://uk.sitestat.com/homeoffice/ind/s?formeea1&ns_type=pdf
Chaki na latwizne poszedl 8) i mu sie oplacilo … 😉
jeśli sie nie myle, to rezydentem podatkowym w rozumieniu ang. przepisów stajesz się automatycznie po 183 dniach pobytu na wyspach i jest to stan prawny a nie kwestia uzyskania określonego dokumentu (tzn po 183 dniach masz obowiazek płacić tu podatki), certyfikat do którego prowadzi link to certyfikat rezydencji, który mozna otrzymać po przepracowaniu 365 dni na wyspach (max 30 dni przerwy) i nie jest on obowiązkowy a jedynie ułatwiający życie, np. gdy zmienimy pracodawcę – łatwo wykazać, że nie potrzebujemy już rejestracji WRS.
W świetle prawa polskiego nie zwalnia on z płacenia podatków w Polsce, ale o tym już było…
Pozdr
[quote:6c6536af51]…(tzn po 183 dniach masz obowiazek płacić tu podatki)…[/quote]
A wcześniej nie? 😯 😯 😯
🙄 😮
Potwierdzenie statusu rezydenta podatkowego niezależnie od automatycznego uznania w świetle prawa, można uzyskac na pismie z Inland Revenue na wniosek własny.
Przynajmniej tak było jeszcze niedawno.
A ktoś mi może odpowiedzieć co jeszcze daje ten certyfikat rezydencji poza tym że nie potrzebujemy już rejestracji WRS (zaktualizowania danych) ??
Podobno można pracować bez zezwolenia we wszystkich krajach Unii.
No i może np. ułatwiać dostanie wizy USA? (to już moje przypuszczenia)
Podobno można pracować bez zezwolenia we wszystkich krajach Unii.
Ux, i ty Brutusie… 😥
jeśli sie nie myle, to rezydentem podatkowym w rozumieniu ang. przepisów stajesz się automatycznie po 183 dniach pobytu na wyspach i jest to stan prawny…
Bolek, januszom nie wytłumaczysz.
Oni wiedzą lepiej
(mimo to ciągle się pytają na forum)
Uxbridge wrote:Podobno można pracować bez zezwolenia we wszystkich krajach Unii.
Ux, i ty Brutusie… :cry:[/quote]
No co, no co? Mówię podobno, pisał mądrala na forum Man. Nie sprawdzałem. Piszę poza tym o residence permit nie o żadnej "rezydencji podatkowej".
Man to chyba nie należy do UK więc co oni mogą wiedzieć w temacie?
(a może należy? nie jestem pewien, na pewno Jersey i ta druga wyspa nie należą)
Nie wygłupiaj się tylko powiedz o co chodzi. Wiadomo że Manchester miałem na myśli.
Myślałem że o wyspę Man 🙂
OK nieważne, jest prawie 12 to już nie muszę tak jarzyć.. 😉
poniżej 183 dni nie jesteśmy rezydentem podatkowym, ale (!) agencja czy tez pracodawca ma obowiązek odprowadzać cotygodniowe/comiesieczne zaliczki jeśli pracujesz – zwrot uzyskamy w rocznym rozliczeniu "Tax Return"
Z tym przepisem chodzi o szeroko rozumiany obowiązek podatkowy.( np. autem na polskich blachach możemy jeździć po UK 182 dni w roku , ale 183 dnia należy przerejestrować i uiścic należny podatek – nie pamiętam tylko czy to VAT czy akcyze), i …a jakże – płacić road tax
Certyfikat rezydencji może nam się przydać aby:
– (raz jeszcze) nie donosić nowemu pracodawcy pliku payslipów i tłumaczyć, że w swietle prawa nie musimy juz rejestrować się w WRS – o czym on czesto nie wie…
– poswiadcza, że "otrzymaliśmy prawo do swobodnego przemieszczania się na terenie UK" – tzn. do momentu przepracowania 12 mieś. mamy tylko prawo "ograniczonego przemieszczania się na terenie UK" – możemy przebywac jeśli pracujemy lub posiadamy środki na utrzymanie,
po przepracowaniu 12 miesięcy możemy także przebywać jeśli "nie posiadamy środków na utrzymanie", gdyż nabyliśmy prawo do świadczen socjalnych, np zasiłek dla osób poszukujących pracy…benefity socjalne itd.
– może się przydać przy kontroli polskiego US – będzie jednym z dowodów obrony… 😆
– może się przydać przy ubieganiu się o wizę do USA
– przyda się napewno, jeśli zamierzamy się starać w przyszłości o obywatelstwo brytyjskie
To tylko przykłady, generalnie jest dokumentem, który choc nieobowiązkowy, to ułatwia zycie lub może ułatwić w przyszłości i warto go mieć, bo jest to angielski dokument (jak Oni to lubią) stwierdzający, że mamy takie same prawa jak obywatel brytyjski z wyjątkiem głosowania do parlamentu.
Pozdr
PS: Uxbridge: Amstaff pytał o certyfikat rezydencji -"Certyficate of residence". Ty piszesz, że "piszesz" o "Residesce permit" , a to są dwie różne sprawy, ale o tym następnym razem… Pozdrawiam jeszcze raz!
PS2: Wątek zaczął się od "Tax Resident"… pa..
’Resident for Tax Purposes’ stajesz się automatycznie po przemieszkaniu w UK więcej niż połowy roku podatkowego jak to bolek napisał. Oznacza to tyle że masz obowiązek zgłosić do opodatkowania w UK wszystkie dochody niezależnie od miejsca ich uzyskania. Czyli nie jest to nic dobrego na pewno. Bat na Madonny i innych Beckhamów. Fakt bycia 'rezydentem podatkowym’ w UK nie oznacza że nie możemy jednocześnie być rezydentem podatkowym w innym kraju np. w Polsce według przepisów tego kraju, czyli nie zwalnia automatycznie od płacenia tam podatków!