Strona główna › Działy › Finanse › Kontrola skarbowa i jej aktualna sila
Kilka dnia temu a mianowicie 14.03.2007 weszły w życie nowe przepisy kontroli skarbowej, pozwalające wywiadowi skarbowemu na daleko idącą inwigilację życia obywateli. Inspektorzy kontroli skarbowej stają się agentami, dostają broń i prawa, które dotychczas były domeną ABW. Czy już czas uciekać do Timbuktu, jak ostrzegają niektórzy?
Przyjrzyjmy się zmianom metodycznie. Nowela z dnia 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego, dając mu identyczne narzędzia operacyjne, jak ABW, CBA itd. Zmiany motywowano zawiłością dzisiejszego świata, dostosowaniem do standartów unijnych, nadążaniem za coraz bardziej inteligentnymi oszustami. W zasadzie wszystko to prawda, ale naprawdę prawdziwej swobodzie gospodarczej zawsze towarzyszy diabelnie sprawny aparat kontroli. Alfredo Capone poszedł za kratki nie za zabójstwa, ale za podatki, bowiem inspektorzy tamtejszej skarbówki – IRS – mieli broń i kajdanki. Zatem zdziwienie, że kontroler może ci wejść do szafy, jest po prostu naiwne. Rzecz w tym, czy istnieje systemowa, sprawna kontrola wchodzenia do tej szafy, innymi słowy, czy twoja wolność i twoje prawa nie są zagrożone?
12) kontrola zgodności z prawem przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów dopuszczonych do obrotu lub mających inne przeznaczenie celne oraz wywozu towarów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrola obrotu towarami pochodzenia zagranicznego,a także kontrola i ujawnianie towarów nielegalnie wprowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Urzędy skarbowe i izby celne mają jednego szefa: ministra finansów, zatem mają też jedną służbę kontroli. Dotychczas istaniał GIC(Główny Inspektor Celny), dziś tylko GIKS ( Główny Inspektor Kontroli Skarbowej). Ujednolicenie jak najbradziej wskazane, unijny obrót z zagranicą w świetle prawa podatkowego chociażby jest obrotem wewnętrznym, mamy dziś – celnie – jeden rynek unijny.
Do zadań dochodzą zadania europejskie, wynikające z umów międzynarodowych
) rozpoznawanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z obrotem z zagranicą towarami i technologiami objętymi kontrolą międzynarodową, naruszających prawa ochrony dóbr kultury narodowej, narodowego zasobu archiwalnego i ochrony własności intelektualnej, polegających na wprowadzaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wyprowadzaniu z niego środków płatniczych pochodzących z przestępstw, a także ściganych na mocy umów i porozumień międzynarodowych, oraz zapobieganie tym przestępstwom i wykroczeniom;
Warta odnotowania zmiana: ochrona własności intelektualnej, czyli np. podróbki kosmetyków na giełdach, albo pirackie płyty.
) w art. 34:
[i:95a7ca457a]a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
1. Informacje gromadzone i przetwarzane w ramach kontroli skarbowej stanowią tajemnicę skarbową.,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a-1c w brzmieniu:
1a. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej może wyrazić zgodę na ujawnienie przez dyrektorów urzędów kontroli skarbowej oraz kierowników komórek organizacyjnych, o których mowa w art. 10 ust. 3, określonych informacji stanowiących tajemnicę skarbową, z wyłączeniem informacji stanowiących tajemnicę inną niż skarbowa i objętych ochroną na podstawie odrębnych ustaw, wskazując jednocześnie sposób udostępnienia i wykorzystania ujawnianych informacji.
1b. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1a, może nastąpić wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny oraz gdy jest to konieczne dla osiągnięcia celów kontroli skarbowej lub jeżeli ujawnienie tych informacji urzeczywistni prawo obywateli do ich rzetelnego informowania o działaniach kontroli skarbowej i jawności życia publicznego.
Wszelkie informacje zebrane w trakcie postępowań są tajemnicą skarbową i nie ujawnia się ich innym służbom (z pewnymi wyjątkami), a zgoda na ujawnienie może nastąpić tylko ze względu na ważny interes społeczny, przy czym zakres ujawnianych danych oraz sposób ich wykorzystania mają być określone w decyzji o udostępnieniu. Trudno o bardziej jednoznaczne sformułowanie. Oczywiście dziabełek tkwi w szczegółach, ale zasady są klarowne i chronią wszystkie informacje, a szczególnie prywatne, o czym dalej.
) w art. 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Przeprowadzanie czynności wywiadu skarbowego polega, z zachowaniem ograniczeń wynikających z art. 36aa-36h na uzyskiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji o dochodach, obrotach, rzeczach i prawach majątkowych podmiotów podlegających kontroli skarbowej w celu wykonania zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, 2, 12 i 14 oraz w ust. 2, a także w art. 3 pkt 4 i 5.[/i:95a7ca457a];
Znaczy to, że wywiad skarbowy w celu znalezienia podejrzanych, a także weryfikacji wstępnych podejrzeń może przyglądać się wszelkim transakcjom, zwłaszcza dotyczącym większych wartości. Nie studiują deklaracji podatkowych (od tego są inni), ale biorą udział w realnym życiu.
Art. 36aa. [i:95a7ca457a]1. W ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych pracownicy wywiadu skarbowego mają prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom
– wyłącznie w toku czynności podejmowanych w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych lub przestępstw, o których mowa w art. 3 pkt 4 i 5.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osoby, wobec której zostały podjęte.
3.Na sposób prowadzenia czynności, o których mowa w ust. 1, osobie, wobec której były one stosowane, przysługuje, w ciągu 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o ich stosowaniu, zażalenie do Prokuratora Generalnego.[/i:95a7ca457a];
Wywiad skarbowy – wyłącznie w celu ujawnienia i udokumentowania wykroczeń i przestępstw oraz sprawców – może nagrywać obraz i dźwięk w miejscach publicznych. To samo może robić każdy właściciel baru, bez żadnych zezwoleń. W miejscach publicznych nie trzeba mieć na to zezwolenia sądowego. Ograniczenie wywiadu polega na tym, że mogą to robić tylko w trakcie wykonywania czynności, a nie nagrywać sąsiada, który zdradza żonę. Oczywiście mogą także zakładać podsłuch i inne rzeczy w twoim mieszkaniu, ale wtedy muszą mieć nakaz sądowy.
Art. 36b.[i:95a7ca457a] 1. Dane identyfikujące: abonenta, zakończenia sieci lub urządzenia
telekomunikacyjne, między którymi wykonano połączenie, oraz dane dotyczące uzyskania lub próby uzyskania połączenia między określonymi urządzeniami telekomunikacyjnymi lub zakończeniami
sieci, a także okoliczności i rodzaj wykonywanego połączenia, w szczególności dane transmisyjne i dane o lokalizacji, posiadane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, są przez nich udostępniane wywiadowi skarbowemu oraz przetwarzane przez wywiad skarbowy – wyłącznie w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych lub przestępstw, o których mowa w art. 3 pkt 4 i 5[/i:95a7ca457a].
Wywiad skarbowy może – także wyłącznie w celu wykrycia sprawców i przestępstw – zasięgnąć danych operatorów telekomunikacyjnych.
. Ujawnienie danych, o których mowa w ust. 1, następuje na pisemny wniosek:
1) Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej;
2) pracownika wywiadu skarbowego posiadającego pisemne upoważnienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do występowania w jego imieniu o ujawnienie danych, o których mowa w ust. 1.
3. Podmiot, o którym mowa w ust. 2, informację o wystąpieniu z wnioskiem przekazuje niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych w każdej chwili może zażądać od Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej informacji o przyczynach uzasadniających wystąpienie z wnioskiem, a także o sposobie wykorzystania danych uzyskanych od przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.
4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych nakazuje niezwłoczne, komisyjne i protokolarne zniszczenie danych uzyskanych od przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, w przypadku gdy uzna wystąpienie z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2, za nieuzasadnione.
5. Ujawnienie danych, o których mowa w ust. 1, może nastąpić za pomocą sieci telekomunikacyjnej w sposób zabezpieczający je przed dostępem osób nieuprawnionych.
6. Udostępnianie wywiadowi skarbowemu danych, o których mowa w ust. 1, następuje na koszt przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.;
Dane na temat twoich rozmów telefonicznych, stronach odwiedzonych w internecie, wysłanych mailach itd., są dostępne wywiadowi skarbowemu na każdy pisemny wniosek, 'z automatu’. Ochrona przed samowolą urzędników polega na tym, że informacja o zakresie żądanych danych jest znana przełożonym. Nie jest to mocny bezpiecznik. Ale chociaż mówi się o procedurach utylizacji wykorzystanych danych, a przecież wiedza kto do kogo dzwoni, pisze i komunikuje się, może być bardzo interesująca po latach – patrz dalej. Wywiad nie może ci założyć podsłuchu bez nakazu sądowego, ale może w każdej chwili dowiedzieć się, gdzie jesteś – dane lokalizacyjne twojej komórki. Warto zastanowić się chwilę nad zakresem inwigilacji w twoją prywatność bez żadnej kontroli z twojej strony.
Wywiad może też stosować kontrolę operacyjną, metodami innych służb: podgląd, podsłuch, wideorejestracja, kontrola korespondencji, przesyłka kontrolowana… Wszystkie te dania specjalne, jak zwykle pod kontrolą sądową.
. Wnioski, o których mowa w ust. 1, 2, 6 i 7, Sąd rozpoznaje na posiedzeniu, jednoosobowo, przy czym czynności Sądu związane z rozpoznawaniem tych wniosków są wykonywane w warunkach przewidzianych dla przekazywania, przechowywania i udostępniania informacji niejawnych oraz z odpowiednim zastosowaniem przepisów wydanych na podstawie art. 181 § 2 Kodeksu postępowania karnego. W posiedzeniu Sądu może wziąć udział wyłącznie Prokurator Generalny lub upoważniony przez niego prokurator oraz przedstawiciel Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.
10.Przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz operatorzy pocztowi są obowiązani do zapewnienia na własny koszt warunków technicznych i organizacyjnych umożliwiających prowadzenie przez wywiad skarbowy kontroli operacyjnej.
Informacje, nagrania i materiały, nie odnoszące się do meritum postępowania, w tym twoja prywatność ma być pieczołowicie, komisyjnie niszczona.
. Materiały uzyskane w wyniku czynności podjętych na podstawie art. 36aa ust. 1, art. 36b ust. 1, art. 36c ust. 1 i 2 lub art. 36ca ust. 1 niezawierające informacji lub dowodów pozwalających na wszczęcie albo niemające znaczenia dla postępowania kontrolnego, postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe albo postępowania w sprawach o przestępstwa i wykroczenia podlegają niezwłocznemu, komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu.
4. Zniszczenie, o którym mowa w ust. 3, zarządza:
1) kierownik komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych właściwej w sprawach wywiadu skarbowego – w odniesieniu do materiałów
uzyskanych w wyniku czynności podjętych na podstawie art. 36aa ust. 1 i art. 36b ust. 1;
2)Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej – w odniesieniu do materiałów uzyskanych w wyniku czynności podjętych na podstawie art. 36c ust. 1 i 2 i art. 36ca ust. 1.;
Na koniec propagacja informacji, zdobytych przez wywiad skarbowy. Na pewno wykorzysta je w swoich postępowaniach, resztę zniszczy. Jeśli czegoś się dowie, to powie o tym policji oraz prokuratorowi.
) w art. 36j ust. 1 otrzymuje brzmienie:
1. Udostępnianie informacji o osobie, uzyskanych w czasie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz na podstawie art. 36b art. 36f ust. 2, jest dozwolone wyłącznie na żądanie sądu lub prokuratora, także Szefa Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, a wykorzystanie tych informacji może nastąpić tylko w celu wszczęcia lub prowadzenia postępowania w sprawach o przestępstwa i wykroczenia.
W sumie nihil novi, tak robi się na świecie. Nieprawdą jest, że agenci skarbowi będą teraz latać z noktowizorami i szukać znamion luksusu nocą u twojej kochanki. Ale też z drugiej strony jest prawdą, że na klik klawiatury dostaną spis rozmów twoich telefonów z ostatnich pięciu lat (retencja), łącznie z historią twoich podróży. Prześwietlą każdą transakcję, a ty nic się o tym nie dowiesz. Kiedy zechcą, dostaną nakaz otwierania twoich listów i podsłuch w twojej sypialni, ale to i tak robią na całym świecie, a w Stanach IRS otwierają pocztę bez nakazu…
Jeśli kręcisz lewe lody, to rzeczywiście musisz uważać, ale to musisz zawsze i wszędzie. Chyba jednak komórkę i mail zaczniesz używać ostrożniej.
[b:95a7ca457a]To jak?Cieszymy sie czy nie?[/b:95a7ca457a] 🙄