Strona główna Działy Hyde Park CBOS: najważniejsze wartości dla Polaków

Wyświetlanych postów: 1 (wszystkich: 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #12367
  MK
  Członek

  raczej staram sie nie wklejac na forum art. z innych poratali. Aczkolwiek sondaz ponizej bardzo mnei zaciekawil. Jest z onet.pl.

  Praca zajmuje drugą pozycję wśród najwyżej cenionych przez Polaków wartości życiowych (uważa tak 50 proc. ankietowanych) – tuż po szczęściu rodzinnym (72 proc.) – wynika z najnowszego sondażu CBOS.
  Nieco mniejsze znaczenie Polacy przypisują zachowaniu dobrego zdrowia (49 proc.), spokojowi (48 proc.), życiowej uczciwości (47 proc.) oraz szacunkowi innych ludzi (43 proc.).

  Dalsze pozycje zajmują takie wartości jak: grono przyjaciół (33 proc.), wiara religijna (29 proc.), pomyślność ojczyzny (24 proc.), wykształcenie (21 proc.), dobrobyt (17 proc.), wolność słowa (15 proc.), kontakt z kulturą (10 proc.), udział w życiu społeczno-politycznym (7 proc.), życie pełne przygód i wrażeń (5 proc.) oraz sukces i sława (4 proc.). Na pracę zawodową ,jako jedną z pięciu najważniejszych wartości w codziennym życiu, najczęściej wskazują osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (83 proc.), respondenci mający od 25 do 35 lat (70 proc.) oraz badani z wyższym wykształceniem (62 proc.).

  Osoby pracujące (68 proc.) niemal dwukrotnie częściej niż bierne zawodowo (35 proc.) wskazują na pracę jako jedną z najważniejszych wartości w codziennej egzystencji.

  Zdecydowana większość badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że praca nadaje sens życiu (92 proc.), że warto być pracowitym (92 proc.), że każdą pracę należy wykonywać z sercem, nawet jeśli nie jest specjalnie znacząca (92 proc.), oraz że pracowitość to konieczny warunek do osiągnięcia sukcesów w życiu (89 proc.).

  84 proc. badanych jest zdania, że praca to moralny obowiązek człowieka wobec siebie i innych ludzi, zaś 80 proc. – że dobre wykonanie obowiązków przyniesie nagrodę lub sukces.

  Jednocześnie blisko połowa badanych (46 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że praca nie musi sprawiać satysfakcji, a najważniejszą jej cechą są odpowiednie korzyści materialne. 67 proc. ankietowanych uważa, że praca to przede wszystkim sposób na zdobycie pieniędzy. Ponad połowa (55 proc.) Polaków podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie się dorobić.

  Badanie zrealizowano w dniach 2-5 listopada 2006 r. na liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wyświetlanych postów: 1 (wszystkich: 1)
 • <a href="/login/">Zaloguj się</a> aby odpowiedzieć. Nie masz jeszcze konta? <a href="/login/?action=register">Zarejestruj się</a>.