Strona główna Działy Finanse CHILD TAX CREDIT CHILD TAX CREDIT

#89730
bolek
Participant

Cyklop ma rację!!!,… z małymi zastrzeżeniami :
– małżonka może pobierać zasiłki w Polsce – będą one potrącane z angielskich – ale wprowadza to dużo zamieszania i opóźnień/wstrzymań wypłat – wygodniej więc zrezygnować z zasiłków w Polsce i pobierać tylko w Anglii,

– Partner musi mieć wyrobiony WRS albo być "self employed"- bez tego nie ma mowy o zasiłkach

– "papiery" na CHTC i WTC to przecie jeden dokument, więc co tu rozdzielać – jeśli któryś się nie nalezy to poprostu nie przyznają….kary za złożenie wniosku nie ma, ale kara za nie złożenie wniosku jest…strata należnych pieniędzy…

V-tec:
[quote:ce25873774]Wg wyjaśnień załączonych do wniosku o child tax credit wypłacany jest on 'osobie w głównym stopniu odpowiedzialnej za dziecko’.
Jeżeli rodzic przebywa w innym kraju niż dziecko to siłą rzeczy nie może on być tą osobą, wniosek pieniądze nie należą się.[/quote]

-cytat jest oczywiście prawdziwy, ale to tylko przepis komu przelać pieniądze (w warunkach angielskich) a nie mówiący nic o tym kto może się starać o TC !- nie uwzględniający specyficznej sytuacji emigranta z krajów UE, którego rodzina przebywa w Polsce i nigdy nie przebywała w UK

Sytuacja emigranta jest troszkę inna i można to ominąć dopisaniem we wniosku własnego oświadczenia: " żona jest w chwili obecnej odpowiedzialna za dziecko, ale żona przebywa w Polsce i nie posiada konta bankowego w UK – wysyłam co tydzień 100 F na utrzymanie mojego dziecka (i rodziny – jesli żona nie pracuje)"

Gundis:
[quote:ce25873774] Tax Credit przysluguje wylacznie osobom mieszkajacym na Wyspach.
[/quote]

-TAK! i wnioskodawca (mąż) mieszka na wyspach – zatem warunek jest spełniony! Niestety ponieważ pozostaje w związku małżeńskim nie może występować o TC oddzielnie – musi złożyć wspólny wniosek – nawet mimo tego , że jego małżonka i dziecko mieszka w chwili obecnej za granicą (UK) – wymogi ustawowe są spełnione. Polskie zarobki nalezy podać w PLN – urząd ma swoje przeliczniki, jedyne co sprawia trudności to fakt, że nalezy podać zarobki wg ang. roku podatkowego, dla przykładu: jeśli składamy wniosek dzisiaj – zarobki za okres 06.04.2006 -05.04.2007 – decyduje data wypłaty/ wpływu na konto w PL.

Podsumowując… mało kto o tym wie, ale otrzymywanie TC na rodzinę w Polsce jest możliwe, legalne i co najważniejsze sprawdzone w praktyce!
Co ciekawe nawet Pani/Pan na infolinii Tax Credit…, nawet po zasięgnięciu opinii przełożonego twierdzi, że się nie da…a przynajmniej do niedawna tak twierdziła…, ba nawet polski tłumacz wywala oczy…, a jednak…to działa – jesli wbrew ich słowom złożysz WNIOSEK!

Podstawa prawna prawdopodobnie nie jest zbyt skomplikowana:
Jeśli dziecko(rodzina) obywatela UK przebywa za granicą, to TC nadal mu się należy, jeśli łoży na utrzymanie dziecka bądź rodziny – a obywatel kraju UE nie może być traktowany gorzej w UK niż obywatel UK.