Duże spadki dochodów mieszkańców UK

Dochód brytyjskich rodzin jest obecnie najniższy od 30 lat. Mimo, że wysokość świadczeń socjalnych rośnie, to średni dochód brytyjskich rodzin jest obecnie najniższy od 30 lat. W związku z tym mieszkańcy Wielkiej Brytanii jeszcze długo będą mówić o kryzysie. Oficjalny rządowy raport w tej sprawie opublikowano 14 czerwca 2012. Wynika z niego, że tygodniowy dochód

Dochód brytyjskich rodzin jest obecnie najniższy od 30 lat.

Mimo, że wysokość świadczeń socjalnych rośnie, to średni dochód brytyjskich rodzin jest obecnie najniższy od 30 lat. W związku z tym mieszkańcy Wielkiej Brytanii jeszcze długo będą mówić o kryzysie.

Oficjalny rządowy raport w tej sprawie opublikowano 14 czerwca 2012. Wynika z niego, że tygodniowy dochód typowego brytyjskiego gospodarstwa domowego w ostatnim roku finansowym spadł z 432 do 419 funtów. To pierwszy spadek od dekady i największy procentowy spadek od 1981 roku. 
Główną przyczyną, że w portfelach mieszkańców UK jest mniej pieniędzy jest inflacja i zahamowanie wzrostu płac. Co ciekawe, największą grupą gospodarstw, których dochód rośnie, to rodziny korzystające z benefitów. Realnie jednak wszyscy obserwują spadek dochodów mimo, że świadczenia socjalne wzrosły w ujęciu rocznym średnio o 5,2 proc.
W raporcie czytamy też, że połowa rodzin poniżej średniego dochodu żyje w ubóstwie. Jest ono zdefiniowane na poziomie 60 proc. średniego dochodu gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii. W wielu takich rodzinach znajdują się osoby aktywne zawodowo. 

Kto stracił najwięcej? Przede wszystkim rodziny, w których tylko jedna osoba pracuje zarobkowo. Aż w jednej trzeciej ubogich rodzin ma miejsce taka sytuacja. W rodzinach żyjących poniżej progu ubóstwa żyje 2,3 miliona dzieci, 1,5 miliona z nich ma dwoje pracujących rodziców. 

Rządowy sposób na ubóstwo

Widać wyraźnie, że coraz więcej osób żyje biednie mimo, że pracuje i zarabia. Głównym zadaniem rządu powinno być podniesienie satysfakcji z wykonywanej przez tych ludzi pracy. Będzie to również zachętą dla innych do uaktywnienia się na rynku pracy i zaprzestania z korzystania ze świadczeń socjalnych, na które przeznaczane są miliardy funtów – mówią eksperci. 

Wygląda na to, że rząd myśli podobnie. – Planujemy rozwiązania, które zachęcą ludzi do godnie opłacanej pracy. Praca musi być najlepszą drogą do wyjścia z ubóstwa, w przeciwieństwie do korzystania z benefitów. Nasz przekaz jest prosty: więcej skorzystasz pracując i zarabiając niż pobierając świadczenia socjalne – mówi minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith. Szansę na poprawę Smith widzi w reformie systemu opieki społecznej i wprowadzeniu tzw. „universal credit” – rozwiązania, które ma zastąpić szereg obecnych zasiłków i ulg. Zdaniem ministra nowe system ma sprawić, że z ubóstwa wydostanie się 350 tys. dzieci i 550 tys. dorosłych mieszkańców UK. 

Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

 

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • adiplo
    18 czerwca 2012, 09:43

    Dopóki bardziej będzie się opłacać siedzieć w domu i brać benefity niż pracować, doputy będzie źle.

    REPLY