Chociaż brzmi to niewiarygodnie, większość obszarów Anglii dotknięta jest suszą, która szybko się nie skończy. Według najbardziej pesymistycznych prognoz może potrwać nawet do Bożego Narodzenia. Dlatego Agencja Ochrony Środowiska ostrzega przed nieroztropnym używaniem wody. Tak wielkich problemów z poziomem wód Wielka Brytania nie notowała od 1976 roku. W obszarze, który obejmuje obecnie aż 35 milionów
Chociaż brzmi to niewiarygodnie, większość obszarów Anglii dotknięta jest suszą, która szybko się nie skończy.
Według najbardziej pesymistycznych prognoz może potrwać nawet do Bożego Narodzenia. Dlatego Agencja Ochrony Środowiska ostrzega przed nieroztropnym używaniem wody.
Tak wielkich problemów z poziomem wód Wielka Brytania nie notowała od 1976 roku. W obszarze, który obejmuje obecnie aż 35 milionów mieszkańców, rezultaty niedoboru wody są obserwowalne już dziś. Meteorolodzy przestrzegają: Severn, najdłuższa rzeka Zjednoczonego Królestwa, może wyschnąć całkowicie latem, a pogoda w miesiącach wakacyjnych może być bardzo niestabilna.
Obszary zagrożenia suszą
W południowo-zachodniej i środkowej Anglii, a dokładniej – w 17 hrabstwach – ogłoszono już oficjalnie stan suszy. Dlatego na tych obszarach spółki wodociągowe wprowadziły ograniczenia w użytkowaniu wody. Na liście czynności zakazanych znalazły się między innymi napełnianie basenu, podlewanie ogrodu czy mycie samochodu. Ograniczenia te mogą być bardzo kłopotliwe zwłaszcza w czasie olimpiady, gdy ilość turystów może nadwyrężyć wciąż zmniejszające się dostępne zasoby wody.
Sytuację pogarsza to, że już od dwóch lat notowano bardzo niskie opady. Okres od października do marca, tradycyjnie uznawany za czas uzupełniania zbiorników wodnych, już drugi raz nie doprowadził do odtworzenia zasobów wody. W tym roku sytuacja była dramatyczna, bo opady w części Anglii stanowiły zaledwie 60 procent przeciętnych opadów zimowych.
Ograniczenia w używaniu wody
Urzędnicy namawiają do bardzo rozsądnego używania wody, a firmy wodociągowe wprowadzają kary finansowe, by zmobilizować mieszkańców terenów dotkniętych suszą do stosowania zakazów. Obowiązują one w południowo-wschodniej części hrabstw, podczas gdy część południowo-zachodnia jest w lepszej sytuacji ze względu na mniejszą liczbę ludności.
Apel o rozsądne używanie wody skierowany jest jednak do wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, gdyż mniejsze zużycie tych zasobów w hrabstwach dotąd nie mających problemów z wodą pozwoli na lepsze zaopatrzenie tych obszarów dotkniętych suszą.
Cierpią głównie rolnicy i przyroda
Susza szczególnie dotyka rolników. Wielu z nich musiało podjąć drastyczne decyzje związane ze sposobem nawadniania plonów. Z części upraw wymagających sporych nakładów wody po prostu zrezygnowano na rzecz tych gatunków roślin, które są pod tym względem mniej wymagające. Do mody wracają alternatywne sposoby pozyskiwania wody, na przykład zbieranie deszczówki.
Z pewnością ograniczenia w dostępie do wody wpłyną na zbiory, a zatem w konsekwencji – i ceny warzyw oraz owoców miękkich, a także piwa raczej wzrosną.
Susza zagraża także wielu zwierzętom. Cierpią zwłaszcza płazy (zagrożone są żaby, ropuchy i traszki) oraz ryby, które czasem są przenoszone do zbiorników w innych częściach kraju. Ale środki rządowe przeznaczone na ten cel są mocno ograniczone.
Najpierw susze – potem powodzie?
Sytuacja nie zmieni się po jednokrotnym , nawet długotrwałym deszczu. Poziom wód gruntowych jest tak niski, że suszy w kolejnym roku może zapobiec wyłącznie bardzo deszczowa jesień oraz zima. Gleby są bowiem tak suche, że ich nawadnianie musi potrwać, podobnie jak uregulowanie poziomu wód gruntowych.
Agencja Ochrony Środowiska ostrzega również przed powodziami, które są bardziej prawdopodobne, gdy wysuszona gleba trudniej przyjmuje wodę. Podtopienia może zatem spowodować nawet pozornie niegroźna burza, jeśli opady będą gwałtowne i obfite.
Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpiecznymi i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi zwłaszcza latem: okresami wysokich temperatur przerywanych seriami ulewnych deszczy. Dlatego Agencja już teraz uruchomiła na Facebooku aplikację ostrzegającą przed powodzą (FloodAlerts). Informacje tam zamieszczone w okresie zagrożenia powodziowego są aktualizowane co 15 minut.
drm
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *