Zobacz na co warto zwrócić uwagę Z początkiem kwietnia rozpoczął się nowy rok podatkowy, a tym samym okres składania zeznań za rok poprzedni. Przeczytaj, jakie będzie niósł ze sobą zmiany. W Wielkiej Brytanii – inaczej niż w Polsce – rok podatkowy nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia
Zobacz na co warto zwrócić uwagę
Z początkiem kwietnia rozpoczął się nowy rok podatkowy, a tym samym okres składania zeznań za rok poprzedni. Przeczytaj, jakie będzie niósł ze sobą zmiany.
W Wielkiej Brytanii – inaczej niż w Polsce – rok podatkowy nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia następnego roku. Zgodnie z tą zasadą obecnie będziemy rozliczali się z dochodów osiągniętych pomiędzy 6 kwietnia 2011, a 5 kwietnia 2012.
Zmiany w niektórych terminach rozliczeń
Od tego terminu wprowadzone zostały jednak odstępstwa spowodowane przeprowadzanymi zmianami w aktualnym systemie podatkowym.
Zmieniły się niektóre terminy rozliczeń. Za rok podatkowy 2005/06 ostatecznie mogliśmy rozliczyć się do 31 stycznia 2012 roku, natomiast za rok 2006/07 do 31 marca 2012 roku.
W pozostałych latach terminy nie uległy zmianom:
- za rok podatkowy 2007/08 musimy rozliczyć się do 5 kwietnia 2012 roku
- za rok podatkowy 2008/09 do 5 kwietnia 2013 roku
- za rok podatkowy 2009/10 do 5 kwietnia 2014 roku.
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii na rozliczenie się mają pięć lat, tak więc nie ma konieczności rozliczania się co roku, wystarczy raz w ciągu tego czasu złożyć wnioski w określonym terminie podanym powyżej.
Kto musi się rozliczać?
Ci z nas, którzy pracują na podstawie umowy o pracę (etat) u jednego pracodawcy, nie muszą składać żadnego zeznania podatkowego. Jeśli pracowali u tego samego pracodawcy przez okres całego roku podatkowego, najprawdopodobniej nie mają też nadpłaty zaliczek pobranych na poczet podatku od dochodu.
Nie mają również obowiązku rozliczania się osoby, których zwrot podatku będzie bardzo niski.
Natomiast osoby, które pracowały u kilku pracodawców, mogą mieć taką nadpłatę i mają pięć lat na to, aby upomnieć się o jej zwrot.
Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą (self employed) i zarejestrowaliśmy ją po 5 kwietnia 2011 roku, na złożenie rozliczenia drogą elektroniczną mamy czas do końca stycznia 2013 roku, bądź do końca października jeśli wysyłamy je w formie papierowej. Koniecznie musimy pamiętać, aby mieć przy sobie UTR („Unique Tax Reference”), czyli numer, jaki dostaliśmy przy rejestracji jako self employed.
Osoby, które pracują na podstawie karty CIS otrzymają zwrot podatku wówczas, gdy jako subcontractor z ich wypłat został potrącony podatek, a jednocześnie w danym roku podatkowym nie przekroczyli oni kwoty wolnej od podatku.
Zasiłki
Trzeba pamiętać, że osoby, które pobierają zasiłki, muszą sprawdzić, czy nadal będą się kwalifikować do ich otrzymywania. Po 6 kwietnia 2012 zostaną wprowadzone zmiany w systemie ich przyznawania. Warto zawczasu wysłać odpowiednie dokumenty, aby nie okazało się, że przyznana nam zapomoga stała się już dawno nieaktualna.
Co można odliczać od podatku?
Zeznania możemy oczywiście wypełnić sami lub skorzystać z pomocy księgowego. Specjalista nie tylko będzie wiedział, co zrobić z naszymi rachunkami, ale także doradzi, które z nich możemy zaliczyć do kosztów wykonywanej przez siebie pracy. Podpowie również, jakie wydatki możemy odliczyć w całości, a które tylko w określonym procencie.
Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą może odliczyć sobie od przychodu wszystkie wydatki związane z prowadzoną przez nią firmą.
Tak więc pieniądze wydane na zakup narzędzi i materiałów potrzebnych do danej pracy, komputera, drukarki, kursów doszkalających, zakup biletów komunikacji miejskiej, czy paliwa, opłatę rachunku telefonicznego i internetu, a nawet część czynszu za mieszkanie, mogą zostać wliczone w koszta.
Zasięgnij porady specjalisty
Zasady odliczania nie są jednak identyczne dla wszystkich i tu warto zasięgnąć porady, aby nie narobić sobie kłopotów.
Trzeba zastanowić się również jaką działalność prowadzimy, zanim podejmiemy decyzję o wysokości odliczenia – doskonałym przykładem jest tu rachunek telefoniczny.
Pani pracującej jako gosposia u jednej rodziny odliczymy go w dużo niższym procencie niż osobie, która jest agentem nieruchomości i telefon wykorzystuje do swojej pracy. Podanie zbyt wysokich kwot w zeznaniu podatkowym może zainteresować kontrolerów skarbowych i spowodować kontrolę naszych dokumentów.
jw, polorama.com
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *