Ślub homoseksualistów przed ołtarzem?

W Wielkiej Brytanii już od 2005 roku homoseksualiści mogą zawierać cywilne związki partnerskie. Rząd ogłosił 12-tygodniowe konsultacje dotyczące planowanych zmian prawnych regulujących status związków homoseksualnych w Anglii i Walii. Swój sprzeciw wyrazili hierarchowie kościelni i część konserwatywnych polityków, którzy obawiają się, że geje i lesbijki będą mieli prawo do zawarcia ślubu przed ołtarzem. W Wielkiej

W Wielkiej Brytanii już od 2005 roku homoseksualiści mogą zawierać cywilne związki partnerskie.

Rząd ogłosił 12-tygodniowe konsultacje dotyczące planowanych zmian prawnych regulujących status związków homoseksualnych w Anglii i Walii. Swój sprzeciw wyrazili hierarchowie kościelni i część konserwatywnych polityków, którzy obawiają się, że geje i lesbijki będą mieli prawo do zawarcia ślubu przed ołtarzem.

W Wielkiej Brytanii już od 2005 roku homoseksualiści mogą zawierać cywilne związki partnerskie. Dzięki temu pary homoseksualne mają takie same prawa majątkowe, socjalne i adopcyjne jak pary heteroseksualne. Tymczasem rząd Davida Camerona wyszedł z inicjatywą dalszych zmian prawnych dotyczących formalnych związków gejów i lesbijek.  Według ekspertów, jej celem jest możliwość zawarcia małżeństwa, także kościelnego – podaje serwis BBC News.

Jedną z propozycji brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych jest możliwość przeobrażenia istniejących homoseksualnych cywilnych związków partnerskich w „prawdziwe” cywilne małżeństwa. Według wielu źródeł, rząd będzie chciał wprowadzić nowe przepisy jeszcze przed wyborami, czyli przed 2015 rokiem.

Rządowe plany popierają liberalne środowiska w UK. Ich zdaniem nowe prawo zniesie barierę przez którą obecnie związki gejowskie w UK nie dają pełni praw, tak jak w przypadków par heteroseksualnych. Według zwolenników zmian, model cywilnych związków partnerskich jest już mocno przestarzały i nadal dyskryminuje mniejszości seksualne.

W tej sytuacji nie dziwi ostry sprzeciw przedstawiciel Kościoła. Zdaniem duchownych, politycy nie powinni mieć prawa do redefinicji instytucji małżeństwa. Szkocki kardynał Keith O’Brien, stwierdził wręcz, że rządowe “wprowadzenie w życie groteskowych planów rządu będzie powodem do wstydu dla Wielkiej Brytanii w oczach całego świata”. W minioną niedzielę w kościołach rzymskokatolickich Anglii i Walii odczytane zostały listy, w których hierarchowie potępili małżeństwa osób tej samej płci. W podobnym tonie wypowiada się część konserwatywnych polityków, zdaniem których zmiany przepisów mogą sprawić, że pary gejowskie będą zgodnie z prawem mogły zawrzeć ślub kościelny.

– W tym wszystkim chodzi o wolność dla małej grupy ludzi, którzy powinni być traktowani przez prawi jak wszyscy inni w tym kraju – mówi Ben Summerskill, z organizacji progejowskiej Stonewall.

Konsultacje społeczne w tej samej sprawie rozpoczął już szkocki rząd. Otrzymał ponad 50 tysięcy odpowiedzi.

Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

20 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

20 Comments

 • nikoniarz
  16 marca 2012, 21:02

  kiedyś to się nazywało patologia (żeby tak facet z facetem), ale teraz to jest już tolerancja…

  „ja tam do pedałów nic nie mam, ale jak się dwóch facetów całuje to mnie to jakoś nie kręci” (taki cytat)

  Współczesny świat chyba do tego zmierza żeby z każdej patologii choćby nie wiem jak obrzydliwej zrobić normę i dać ludziom na nią przyzwolenie, w imię szeroko pojętej TOLERANCJI !! Bo w końcu jak to tak że dwóch facetów nie może być razem?
  Jeszcze trochę i pedofilię, zoofilię, nekrofilię i inne tego typu rzeczy zalegalizują …

  REPLY
 • kitkat
  16 marca 2012, 22:31

  apokalipsa, aramgiedon, tzw. pedały przed ołtarzem, gdzie tylko kobieta i mężczyzna mogą zawrzec zwiazek małżeński w obliczu Boga. Niech sobie w urzędach zawierają związki partnerskie ale nie w kościołach. Przykra sprawa – niedługo dojdzie do adpcji dzieci przez pary homoseksualne. Tragedia. Mam dwóch tatusiów albo mam dwie mamusie – mówić dziecko będzie! Won od dzieci!

  REPLY
 • nikoniarz
  16 marca 2012, 22:40

  No ale z drugiej strony to dlaczego im tego nie pozwolić skoro będą rodziną w rozumieniu prawa no i nawet przed samym Bogiem (jak już staną przed ołtarzem) ? 😉

  A potem takie dziecko popatrzy sobie jak się tatusie w … zapinają podczas seksu i będzie tego samego z rówieśnikami próbować. Tego co będzie dalej to możemy się domyślać…. hehe

  No cóż, takie czasy 😉

  REPLY
 • Red
  17 marca 2012, 00:21

  Po pierwsze: jesli dla Ciebie nikoniarz pedofil i homoseksualista sie niczym nie roznia to polecam fachowa literature.
  Po drugie: lepiej juz: mam dwoch tatusiow (lub dwie mamusie) ktorzy mnie naprawde kochaja, niz np: mam tatusia, a moja siostra ma innego tatusia, a moj braciszek jeszcze innego, lub wogole nie wiem kto jest moim tatusiem.
  Po trzecie: nie wiem nikoniarz, czy masz dzieci, ale jesli tak to czy one naprawde sie przygladaja jak uprawiasz seks? Jesli tak to powinienes sie zglosic do specjslisty, jesli nie to dlaczego uwazasz, ze inni wpuszczaja swoje dzieci do sypialni?
  Zeby byla jasnosc – nie wypowiedzialam sie tutaj ani za ani przeciw malzenstwom homoseksualnym (chociaz moim zdaniem to juz tylko kwestia czasu). Wypowiedzialam sie przeciwko ignorancji.
  🙂

  REPLY
 • artale
  17 marca 2012, 06:51

  Red..dziwisz sie ignorantom?? Pamietaj ze czlowiek ze wsi wyjedzie..ale wies z czlowieka nigdy!!!

  REPLY