Kredyt niekoniecznie z banku

Każda nowa firma potrzebuje pieniędzy podczas rozruchu. Trzeba kupić sprzęt, urządzić lokal i pokryć koszty marketingu – wszystko przed pierwszą sprzedażą. Potem potrzeba gotówki, aby zapłacić rachunki i zapewnić ciągłość działalności. Skąd na to wszystko wziąć, jeśli nie wchodzi w grę pożyczka w banku? W Wielkiej Brytanii jest szereg opcji finansowania firmy na początku jej

Każda nowa firma potrzebuje pieniędzy podczas rozruchu.

Trzeba kupić sprzęt, urządzić lokal i pokryć koszty marketingu – wszystko przed pierwszą sprzedażą. Potem potrzeba gotówki, aby zapłacić rachunki i zapewnić ciągłość działalności. Skąd na to wszystko wziąć, jeśli nie wchodzi w grę pożyczka w banku?

W Wielkiej Brytanii jest szereg opcji finansowania firmy na początku jej drogi. Początkujący biznesmen może być w stanie korzystać z własnych pieniędzy albo będzie potrzebował funduszy z zewnętrznego źródła. W dzisiejszych czasach dostanie kredytu bankowego na rozpoczęcie własnego biznesu graniczy z cudem. Są jednak alternatywy, którym warto się przyjrzeć.

Debet na rachunku bieżącym (overdraft). Firmom ze zmienną wysokością dochodów debet na rachunku bieżącym może zapewnić szybki i elastyczny przepływ potrzebnych na działalność pieniędzy. Pomysł jest prosty: korzystasz z debetu w chudszych miesiącach i zwracasz go, kiedy firma zyskuje.

Większość dużych banków nalicza tylko odsetki od kwoty debetu i oferuje specjalne pakiety dla małych przedsiębiorstw. Np. NatWest oferuje początkującym firmom debet na rachunku bieżącym do 500 funtów, bez stałych opłat. Trzeba jednak pamiętać, że odsetki za debet na rachunku bieżącym są zazwyczaj windowane powyżej stóp bazowych.

Zaliczki na kartach (cash advance). Firmy takie jak Business Cash Advance i Credit for Merchants nastawione są na oferowanie pieniędzy z góry, jeszcze przed spłatą zadłużenia i rachunków. Zgodnie z warunkami umowy, pożyczkodawca kupuje z odpowiednią zniżką określoną część przyszłych transakcji dokonywanych przez pożyczkobiorcę kartą kredytową lub debetową, a następnie wpłaca zaliczki na konto bankowe, zwykle w ciągu 10 dni roboczych. Pożyczający musi spłacić je z wcześniej ustalonym procentem, który zwykle wynosi od 10 do 20 proc.

Pożyczki pod zastaw (asset-based loan). Pożyczki tego rodzaju oparte są na takiej samej zasadzie co kredyty hipoteczne. Pieniądze pożycza się pod zastaw istniejącego majątku, a jeśli pożyczkodawca nie może spełnić swoich zobowiązań, zastawione aktywa przechodzą w posiadanie pożyczkodawcy. Aktywa, które mogą zostać wykorzystane jako zabezpieczenie, to m.in. nieruchomości i lokale, należności, wyposażenie i sprzęt.

Mimo że stopy procentowe są często wysokie, pożyczki oparte o aktywa mogą być bardzo przydatne firmom potrzebującym gotówki lub biznesom opartym o cenne nieruchomości.Faktoring (factoring). Rodzaj specjalistycznego pośrednictwa handlowego, w którym pożyczkodawca nabywa w drodze cesji od firmy roszczenie o zapłatę należnych im kwot z różnego rodzaju źródeł zobowiązanych, a zwłaszcza sprzedaży.

Proces faktoringu pozwala na uwolnienie pieniędzy z niezapłaconych faktur i usuwa wiele obciążeń w zarządzaniu długiem. Faktor, czyli pożyczkodawca, przejmuje bowiem kontrolę i odpowiedzialność za faktury, dzięki czemu firma może korzystać z pieniędzy za wystawione, choć jeszcze niespłacone przez klientów czy kontrahentów rachunki. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że faktor będzie pobierać opłatę przy każdej fakturze, więc marża zysku zostanie zmniejszona.

Aniołowie biznesu (business angels). Jeśli początkującemu przedsiębiorcy uda się przekonać do swojego pomysłu anioła biznesu, to może on zainwestować w zamian za udziały. Większość aniołów to przedsiębiorcy, więc zdają sobie sprawę, co się przeżywa stawiając pierwsze kroki w biznesie, a ponadto wykazują się dużą cierpliwością w oczekiwaniu na zwrot inwestycji.Proces poszukiwania i zachęcania anioła jest znacznie mniej zniechęcający niż mogłoby się wydawac. Firmy takie jak Beer & Partners mogą skontaktować raczkujące firmy z setkami inwestorów albo udzielajić porad, jak go skusić. 

Crowdfunding. Crowdfunding jest w istocie rozszerzeniem na świat biznesu działania stron sponsorujących fundacje charytatywne. Ludzie spotykają się na konkretnych stronach w internecie, wykładając własne pieniądze na realizację konkretnego przedsięwzięcia lub pomysłu – może to być dziesięć osób składających się 500 funtów albo 3 tysiące dorzucające się po 1 funcie.

Inwestorzy na stronach crowdfunding, takich jak Kickstarter lub Crowdcube, to zazwyczaj osoby prywatne, dostarczające niewielkie kwoty, więc jest mało prawdopodobne, aby stawiały jakieś rygorystyczne warunki, jak anioł biznesu. Dzięki crowfunding można również w prosty sposób zbadać popularność i ewentualne szanse powodzenia swojego pomysłu.
Pożyczki społeczne (peer-to-peer loans). Pierwszym serwisem tego typu był założony w Wielkiej Brytanii Zopa (Zone of Possible Agreement). Model biznesowy Zopa czy Funding Circle polega na wymianie środków finansowych między osobami, które dysponują nadwyżką finansową i mają do zaoferowania wolne środki pieniężne oraz tymi, którzy chcą je pożyczyć. 

Wiele firm świetnie sobie radzi w tym modelu, a kilka oferuje naprawdę atrakcyjne warunki. Np. Zopa zrzeka się wszelkich opłat za wnioski kredytowe, redukuje stopy procentowe dla kredytobiorców, którzy wcześniej spłacą zadłużenie, a dodaje tylko jednorazową opłatę w wysokości £130 na obsługę kredytu.

Mikro-kredyty. Jeśli początkująca firma potrzebuje tylko niewielką sumę pieniędzy, warto pomyśleć o mikro-pożyczce, która jest dostosowana do okoliczności i może być dodatkowym źródłem finansowania działalności gospodarczej. Wiele firm w Wielkiej Brytanii oferuje takie pożyczki, np. Finance Wales proponuje od 5 tys. do 25 tys. funtów, z atrakcyjnymi warunkami spłaty od roku do pięciu lat.

Programy społeczne. W całym kraju powstało mnóstwo społecznych inicjatyw finansowania rozwoju (CDFI), które mają na celu pomóc osobom i firmom bez szans na sfinansowanie ich działalności przez banki i wielkie instytucje kredytowe.

CDFI zapewniają pomoc we wszystkim – od zdobycia kredytów pomostowych i kapitału obrotowego do funduszy na zakup nieruchomości i sprzętu, ale ich warunki są zazwyczaj bardzo restrykcyjne, zwykle wspierając wyłącznie albo mikro-przedsiębiorstwa lub inicjatywy przynoszące korzyść społeczną.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *