Nie znasz angielskiego?

Nie dostaniesz zasiłków Ubiegający się o zasiłki bezrobotni nieradzący sobie z angielskim będą musieli uczęszczać na kursy języka, jeśli nie chcą stracić uprawnień – ogłosił przedwczoraj (tj.13.09.2011) premier David Cameron. Według ocen rządowych zmiana dotyczyć będzie ok. 60 tys. osób pobierających zasiłki. O posyłaniu na specjalistyczne, darmowe kursy językowe osób ubiegających się o wsparcie finansowe

Nie dostaniesz zasiłków

Ubiegający się o zasiłki bezrobotni nieradzący sobie z angielskim będą musieli uczęszczać na kursy języka, jeśli nie chcą stracić uprawnień – ogłosił przedwczoraj (tj.13.09.2011) premier David Cameron.

Według ocen rządowych zmiana dotyczyć będzie ok. 60 tys. osób pobierających zasiłki. O posyłaniu na specjalistyczne, darmowe kursy językowe osób ubiegających się o wsparcie finansowe decydować będzie urząd pośrednictwa pracy – gdy uzna, że niewystarczająca znajomość angielskiego jest przeszkodą w znalezieniu pracy. Jeśli wnioskodawca odmówi nauki języka, straci zasiłek.

„Kończymy z sytuacją zakładającą, że można otrzymywać zapomogi bez żadnych warunków” – zaznaczył David Cameron.
W ocenie premiera takie rozwiązanie „przygotuje bezrobotnych do szybszego powrotu na rynek pracy, a zatem będzie korzystne dla gospodarki, podatnika i bezrobotnego”.

Inicjatywa ma krytyków. Wskazują oni, że o braku perspektyw na rynku pracy przesądza wiele czynników, a nieznajomość języka nie musi być najważniejszym. Trudność stwarza także brak miejsc pracy dla ludzi niemających trudności z językiem mówionym i pisanym.

Inicjatywa Camerona zbiega się z drugim czytaniem w Izbie Gmin i rozpoczęciem debaty w Izbie Lordów nad rządowym projektem reformy systemu świadczeń socjalnych. Sednem proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego, jednolitego zasiłku (tzw. Universal Credit), obejmującego część różnych zasiłków dotychczas wypłacanych osobno i przysługujących zatrudnionym.

Zmniejszenie kosztów świadczeń socjalnych jest jednym z punktów rządowego planu uzdrowienia finansów publicznych.
Rozwiązania przewidują też surowsze potraktowanie tych, którzy nie przyjmują oferowanej im pracy.

PAP / Adriana C.

3 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

3 Comments

  • storczyk18
    16 września 2011, 11:52

    lekka sugestia dla niektorych,zeby spierdalali do wlasnego kraju.

    REPLY
  • lili2000
    16 września 2011, 21:59

    juz dawno powinni na taki pomysl wpasc . . .

    REPLY
  • Elzbieta
    17 września 2011, 20:49

    powinien sie najpierw zajac tymi ktorzy nielegalnie pobieraja zasilki bo zyja ze soba w jednym domu a podaja ze sa samotni i wychowuja kupe dzieci tego premier nie umie sprawdzic

    REPLY