Praca dla początkujących

Szukanie pracy to długa i trudna praca. Niewielu szczęściarzom udaje się znaleźć zajęcie w bardzo krótkim czasie. Znacznie sprawniej przychodzi to zaprawionym w boju poszukiwaczom. W zależności od branży, w której chce się pracować, cały proces trwa na ogół średnio od 3 do 6 miesięcy. Po przejściu wstępnej selekcji może upłynąć kolejnych kilka tygodni. Trzeba

Szukanie pracy to długa i trudna praca.

Niewielu szczęściarzom udaje się znaleźć zajęcie w bardzo krótkim czasie. Znacznie sprawniej przychodzi to zaprawionym w boju poszukiwaczom. W zależności od branży, w której chce się pracować, cały proces trwa na ogół średnio od 3 do 6 miesięcy. Po przejściu wstępnej selekcji może upłynąć kolejnych kilka tygodni. Trzeba więc przygotować się do poszukiwań i uzbroić w anielską cierpliwość.

Najważniejsze, o czym mówią specjaliści od rekrutacji, to uświadomić sobie, że to ty szukasz pracy, a nie praca ciebie. Niestety ani sukcesy, ani doświadczenie z poprzedniej pracy nie dadzą pożądanych efektów, jeśli się o nich nikomu nie zakomunikuje.

Zanim zabierzesz się do poszukiwań, zadaj sobie kilka bardzo ważnych pytań: jakie masz umiejętności, gdzie możesz je wykorzystać i w jaki sposób chcesz się dostać do wymarzonego miejsca pracy? Potem najlepiej stwórz  listę kilku lub kilkunastu firm, w których mógłbyś pracować i zastanów się, na jakich stanowiskach najchętniej byś się widział. Powiedzenie „jeśli nie wiesz dojakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie będzie ci przychylny” dotyczy także poszukiwań pracy.

Jak szukać?

Najpierw wybierz sposób poszukiwania. Najprostszym, bez potrzeby ruszania się z domu, jest oczywiście internet. E-mail jest nieodzowny, ale najczęściej popełniany przez poszukujących pracybłąd to adres skrzynki pocztowej. Powinien być z pełnym imieniem i nazwiskiem przed @ – pomoże utrzymać Ci to porządek wśród wysłanych aplikacji, poza tym pracodawca nie będzie traktował poważnie osoby posługującej się pseudonimem „bond007” albo „słodkibuziaczek” czy „misiaczek67”. Imię i nazwisko lepiej widziane będzie również przez brytyjskiego pracodawcę.

Wysyłając maile bądź na bieżąco, zainstaluj sobie specjalne powiadomienie ze stron agencji. Dzięki temu będziesz otrzymywać interesujące cię oferty i zaoszczędzisz czas. Specjaliści od  rekrutacji radzą też, żeby interesować się ekonomią, gospodarką i nowymi inwestycjami – to może się przydać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Sprawdzaj również, jak rozwija się rynek pracyi zmieniają przepisy. 

Zaskakująco wiele informacji na temat wolnych stanowisk, sposobu zatrudniania i wszelkiego rodzaju nowinkach można znaleźć na forach internetowych. Odwiedzający dzielą się na nich swoim doświadczeniem w poszukiwaniu pracy, jak negocjują swoje wynagrodzenie i co sądzą o danych pracodawcach. To kopalnia informacji na temat nieuczciwych szefów i prawdziwych warunków rewelacyjnych z pozoru ofert.

Zgromadzona wiedza i odpowiednio przygotowane CV to dopiero moment, kiedy można rozsyłać swoje aplikacje. Od tego momentu jak najwięcej osób powinno wiedzieć, że szukasz pracy.Niewykluczone, że trzeba będzie wysłać 50, a nawet 100 aplikacji, aby w końcu trafić na dobrą ofertę. Może się zdarzyć, że nawet po wysłaniu setki nie doczekasz się na odzew. Nie należy sięjednak zrażać, tylko walczyć dalej. 

Nikt nie chce wykonywać zajęcia niezgodnego z wykształceniem. Nie warto odrzucać jednak ofert, które są z pozoru poniżej godności. Eksperci sądzą, że to błąd. Szansa na to, że od razu zostaniemy zatrudnieni przez dobrą firmę na świetnie płatnym stanowisku, jest raczej mała. Lepiej zacząć pracować i dalej szukać lepszej pracy. 

Gdzie szukać?

Popularnym źródłem poszukiwania pracy jest prasa. Oferty zatrudnienia zamieszczane są przez pracodawców w dziennikach lokalnych, krajowych oraz w wydawnictwach branżowych i specjalistycznych. W Wielkiej Brytanii od lat popularnością cieszy się na przykład magazyn „TNT”. Ogłoszenia pojawiają się też w „Evening Standard” czy „Metro”. Niektóre tytuły oferty pracy publikują na swoich stronach internetowych. 

Poza gazetowymi portalami kopalnią wiedzy na temat wolnych stanowisk są specjalne internetowe serwisy pracy. Informują one o tendencjach na rynku, metodach szukania zatrudnienia, publikują oferty praktyk, staży, szkoleń. 
Ważnym źródłem informacji o ewentualnych wolnych stanowiskach są również targi pracy i konferencje branżowe. Poznasz ludzi, rozszerzysz kontakty, a przede wszystkim dowiesz się, copiszczy na rynku w twojej dziedzinie. Nie czekaj na ogłoszenie – jeśli zainteresowała cię dana firma, możesz wysłać mailem swoją aplikację do jej działu personalnego, może w ten sposób wyprzedzisz innych kandydatów, a twoje dokumenty nie zginą w gąszczu papierów.

Niektóre firmy umożliwiają rejestrację kandydatów na swoich stronach. Zarejestruj się wszędzie tam, gdzie możesz.

Można przez agencję

Skontaktuj się także z agencjami pośrednictwa pracy. To źródło sprawdzonych i godnych polecenia ofert, ponieważ agencje współpracują z najlepszymi pracodawcami.

– Jeszcze kilka lat temu ludzie szukali pracy chodząc od drzwi do drzwi, potem szukali ogłoszeń w pracy, teraz większość specjalistycznych stanowisk obsadzana jest przez agencję chociaż nie zawsze – mówi Lucy Whitehouse z Adecco. – Ktoś, kto stawia pierwsze kroki w szukaniu pracy, powinien zgłosić się do doradcy personalnego, większość pomaga wygładzić CV czy przygotować do spotkania z potencjalnym nowym szefem – dodaje. 

Specjaliści od zatrudnienia radzą również, aby stworzyć własny profil na stronach branżowych.

Anna Rączkowska

 

Szukając przez internet pracy w krajach całej Unii Europejskiej, można skorzystać ze specjalnego narzędzia internetowego – Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES. Centrum całego systemu jest strona internetowa: www.europa.eu.int/eures. Adres polskiej strony: http://www.eures.praca.gov.pl.

Przydatne adresy i linki

Urzędy pracy i agencje rekrutacyjne w Wielkiej Brytanii można znaleźć w Konfederacji Rekrutacji i Zatrudnienia (Recruitment and Employment Confederation; REC) REC 36-38 Mortimer Street London W1 N 7RB. Tel: 0800 320588. Strona internetowa: www.rec.uk.com.

Ogłoszenia w gazetach: www.recruitment.guardian.co.uk, www.independent.co.uk, www.thetimes.co.uk, www.appointments-plus.co.uk, www.onlinenewspapers.com.

Internetowe portale pracy: www.monster.co.uk, www.jobsite.co.uk, www.thebestjobs.co.uk, www.britishjobs.net, www.workthing.com, www.topjobs.co.uk, www.jobsin.co.uk, www.jobs4.info,www.gumtree.com.

 

Europejski portal pracy

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *