Wzrosną rachunki za gaz i prąd

British Gas zapowiedział podniesienie cen Największy dostawca gazu w UK i jeden z największych dostarczycieli energii elektrycznej – British Gas – zapowiedział podniesienie cen od 18 sierpnia – donoszą brytyjskie media. Zgodnie z informacjami podawanymi przez BBC, zmiana wysokości opłat dotyczyć będzie 9 mln gospodarstw domowych, a rachunki za gaz i energię elektryczną wzrosną w

British Gas zapowiedział podniesienie cen

Największy dostawca gazu w UK i jeden z największych dostarczycieli energii elektrycznej – British Gas – zapowiedział podniesienie cen od 18 sierpnia – donoszą brytyjskie media.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez BBC, zmiana wysokości opłat dotyczyć będzie 9 mln gospodarstw domowych, a rachunki za gaz i energię elektryczną wzrosną w każdym z nich średnio o około 190 funtów rocznie (z 1096 do 1288 funtów). Kwota wynika ze wzrostu ceny gazu o 18 proc. i energii elektrycznej o 16 proc. Brytyjskie media przypominają, że dopiero osiem miesięcy temu miała miejsce ostatnia podwyżka, wówczas o 7 proc.

Cytowany przez Guardiana Mike O’Connor, dyrektor wykonawczy konsumenckiej organizacji Consumer Focus twierdzi, że wpływ wzrostu cen na konsumentów będzie bardzo poważny. Zwiększy to presję w ponaciąganych, domowych budżetach i wepchnie setki tysięcy gospodarstw domowych w „paliwową biedę”.

Dyrektor zarządzający British Gas – Phil Bentley, tłumaczy że podwyżka cen  gazu i energii wynika ze wzrostu kosztów zakupu gazu na rynkach światowych o 30 proc. oraz konieczności zaopatrywania się w surowiec poza granicami Wielkiej Brytanii, gdzie British Gas kupuje aż 50 proc. sprzedawanego paliwa.

Informacja o podwyżkach narzuconych przez British Gas pojawiła się tego samego dnia co oświadczenie Scottish & Southern Energy (SSE) informujące, że firma zmienia praktykę sprzedażową swoich usług, co w konsekwencji doprowadzi do zwolnienia 900 osób. SSE to drugi największy dostawca energii na Wyspach Brytyjskich.

Grzegorz Frąc

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *