Brytyjczycy zadowoleni z Polaków

Typowy polski imigrant to w oczach Brytyjczyków pracownik niewykwalifikowany podejmujący się najcięższych prac, ale wykonujący je solidnie – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych, który zaprezentowano w poniedziałek. Jak wynika z raportu, obecnie ponad połowa Brytyjczyków (53 proc.) miała jakieś kontakty z Polakami. 59 proc. z nich ma znajomych wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii,

Typowy polski imigrant to w oczach Brytyjczyków pracownik niewykwalifikowany

podejmujący się najcięższych prac, ale wykonujący je solidnie – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych, który zaprezentowano w poniedziałek.

Jak wynika z raportu, obecnie ponad połowa Brytyjczyków (53 proc.) miała jakieś kontakty z Polakami. 59 proc. z nich ma znajomych wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a 45 proc. pracuje z Polakami.

Badanie pokazało, że Brytyjczycy są otwarci na Polaków w sferze kontaktów osobistych. Dystans pojawia się, gdy kontakty ocierają się o sferę instytucjonalną i polityczną. Nie mają nic przeciwko polskim turystom (93 proc.), przyjaźni z Polakami (70 proc.), polskim sąsiadom (69 proc.) ani pracy z Polakiem (67 proc.). Natomiast niekoniecznie widzą Polaka w roli szefa – zgodziłoby się na to 53 proc. respondentów, ale 27 proc. byłoby temu przeciwnych. Ponad połowa badanych (58 proc.) zgodziłaby się na małżeństwo swojego dziecka z Polakiem lub Polką.

Jednak już mniej niż połowa (47 proc.) zgodziłaby się, aby Polak zamieszkał w Wielkiej Brytanii na stałe, a ok. jedna trzecia (32 proc.) byłaby temu przeciwna. Jeszcze mniej Brytyjczyków zgodziłoby się na przyznanie obywatelstwa – 39 proc. (tyle samo byłoby przeciw). Brytyjczycy niechętnie widzieliby też Polaków w roli radnych – zgodziłoby się na to 38 proc. badanych, 43 proc. byłoby przeciwnych.

Typowy polski imigrant to pracownik niewykwalifikowany – tak uważa aż 75 proc. Brytyjczyków. Jednak praca Polaków cieszy się uznaniem pracodawców. 70 proc. z nich jest nią usatysfakcjonowanych, a polscy pracownicy mają opinię solidnych i rzetelnych. Jednak blisko 60 proc. badanych twierdzi, że zabierają oni pracę Brytyjczykom. Z drugiej strony prace, których podejmują się Polacy, nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wysp.

Jednak – jak wynika z raportu – wizerunek Polaków i Polski jest w Wielkiej Brytanii pozytywny. Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że otwarcie rynku pracy było dobrą decyzją, a Polacy dobrze pasują do społeczeństwa brytyjskiego.

„Polska postrzegana jest jako kraj demokratyczny, respektujący prawa obywatelskie” – podkreśliła Justyna Frelak, jedna z autorek raportu. Wielu Brytyjczyków uważa jednak, że Polska jest krajem nadmiernie zbiurokratyzowanym (35 proc.), skorumpowanym (31 proc.), o zbyt dużych wpływach kościoła katolickiego (31 proc.).

Badania, w oparciu o które powstał raport, przeprowadzono w 2010 r., na próbie 1029 Brytyjczyków.


PAP / Agata C. 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *