Chmura lada moment nad Wyspami

Przestrzeń powietrzna nad Wielką Brytanią może zostać zamknięta Po wybuchu najaktywniejszego wulkanu Islandii, przestrzeń powietrzna nad Wielką Brytanią może zostać całkowicie zamknięta jeszcze w tym tygodniu. Najbardziej aktywny wulkan na wyspie, Grimsvotn, położony w samym sercu jej największego lodowca Vatnajoekull, zaczął „wypluwać” dym i lawę w sobotę (21.05.2011 r.). W ciągu kilku godzin, pióropusz dymu

Przestrzeń powietrzna nad Wielką Brytanią może zostać zamknięta

Po wybuchu najaktywniejszego wulkanu Islandii, przestrzeń powietrzna nad Wielką Brytanią może zostać całkowicie zamknięta jeszcze w tym tygodniu.

Najbardziej aktywny wulkan na wyspie, Grimsvotn, położony w samym sercu jej największego lodowca Vatnajoekull, zaczął „wypluwać” dym i lawę w sobotę (21.05.2011 r.). W ciągu kilku godzin, pióropusz dymu wzniósł się na wysokość co najmniej 19 km – prawie dwa razy wyżej niż ponad rok temu w przypadku wulkanu Eyjafjoell.

Eksperci twierdzą, że chmura popiołu wulkanicznego już we wtorek po południu (24.05.2011 r.) może nadciągnąć nad północną Szkocję. Jeśli wulkan nadal będzie tak aktywny, to obłok rozprzestrzeni się nad Wielką Brytanią, zachodnią Francją i północną Hiszpanią w najbliższy czwartek lub piątek.

Wszyscy zastanawiają się czy dojdzie do powtórki sytuacji sprzed roku, kiedy w kwietniu wybuch wulkanu Eyjafjoell „uziemił” większość Europy Zachodniej. Zagrożenie pyłu wulkanicznego dla silników lotniczych spowodowało, że przestrzeń powietrzna była zamknięta przez ponad miesiąc nad większością Starego Kontynentu.

Dr Dave McGarvie, wulkanolog z The Open University powiedział, że „doświadczenie zdobyte w 2010 r., zwłaszcza przez Met Office i przemysł lotniczy, powinno się równać mniejszej ilości zakłóceń dla podróżnych”.

Agata C. 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *