Szukając czegoś więcej niż pracy

Czyli naukowo o Polakach w Leeds Na przełomie października i listopada naukowcy z wydziału Sportu i Edukacji z Leeds Metropolitan University przeprowadzili badania na temat form spędzania czasu wolnego przez emigrantów z Polski, w Leeds. Dlaczego Polacy? Przeprowadzone przez Leeds Met wcześniejsze badania nad rasizmem w stosunku do czarnoskórych mniejszości narodowych zamieszkałych w Leeds, ujawniły

Czyli naukowo o Polakach w Leeds

Na przełomie października i listopada naukowcy z wydziału Sportu i Edukacji z Leeds Metropolitan University przeprowadzili badania na temat form spędzania czasu wolnego przez emigrantów z Polski, w Leeds.

Dlaczego Polacy?

Przeprowadzone przez Leeds Met wcześniejsze badania nad rasizmem w stosunku do czarnoskórych mniejszości narodowych zamieszkałych w Leeds, ujawniły problem białych imigrantów, których największą grupę stanowią Polacy. Było to bodźcem do rozpoczęcia badań nad tą grupą społeczną.

Wyniki

W badaniach wzięło udział sześć kobiet i ośmiu mężczyzn pochodzących z dwunastu różnych miejsc w Polsce. Badani mieli do wyboru dwie metody badawcze: fotografię i rysunek mapy, jako narzędzia do przedstawienia swoich aktywności i form spędzania czasu wolnego.

Główne wyniki badań wykazały, że Polacy poza pracą najczęściej:

·       uczęszczają do parków, spacerują

·       poświęcają się obowiązkom domowym: płacą rachunki, robią zakupy, itp.

·       gotują i jedzą z przyjaciółmi

·       odwiedzają znajomych

·       jeżdżą na wycieczki, zwiedzają okolice

·      a także poświęcają się rozwojowi swoich, dodatkowych umiejętności i pasji, na co prawdopodobnie nie mogliby pozwolić sobie mieszkając w Polsce.

     Wywiady przeprowadzone z badanymi wykazały także istnienie specyficznych grup Polaków wynikających bezpośrednio z prowadzonego przez nich stylu życia:

·      grupa 1. Polacy, którzy przyjechali na Wyspy na zaproszenie przyjaciela, który także bezpośrednio uczestniczył w znalezieniu pracy i mieszkania przez nowoprzybyłą jednostkę. Jest to grupa zamknięta w swoim, własnym gronie, niesocjalizująca się z angielską społecznością. Duża część grupy nie zna dobrze języka angielskiego.

·      grupa 2. Polacy, którzy przyjechali z tego samego powodu, co w grupie poprzedniej, którzy jednak szybko odnaleźli się na brytyjskim gruncie i odcięli swoje kontakty od polskich znajomych.

·      grupa 3. Polacy, którzy zostali wysłani za granicę na kontrakt z firmy w Polsce i pozostali na Wyspach. W wolnym czasie socjalizują się z polskimi i angielskimi znajomymi, uczestniczą w polskim i brytyjskim życiu społecznym.

Ten podział społeczny wyodrębnił kolejny problem – językowy. Badania wykazały bowiem, że „obcy” akcent jest jednym z głównych powodów przejawów rasizmu w stosunku do białych emigrantów. Wszyscy badani wykazali się, co najmniej dobrą znajomością języka angielskiego, co pozwoliło na swobodną komunikację badaczy z badanymi. Jednak większość zbadanych Polaków przyznała, że w przeszłości uczestniczyła w sytuacji konfliktowej na tle rasistowskim. Należy jednak nadmienić, że w większości sytuacje te, zdarzyły się w miejscach tzw. zwiększonego ryzyka, np. na określonych jako niebezpieczne, dzielnicach.

Podmiotowo a nie przedmiotowo

Głównym celem powyższych badań było ukazanie zajęć w czasie wolnym od pracy, licznej grupy społecznej, jaką współcześnie tworzą polscy emigranci. Dotychczas, wszystkie przeprowadzone na Polakach badania dotyczyły zajmowanych przez nich miejsc pracy w różnych sektorach przemysłu oraz ich wpływu na ekonomię kraju. Ewentualnie, ukazywały procent zaciąganych przez nich kredytów czy liczbę imigrantów kupujących domy w UK.

Tymczasem badacze z Leeds Metropolitan University postanowili po raz pierwszy zająć się zupełnie inną stroną życia imigrantów. Na przykładzie polskiej mniejszości ukazano jak naprawdę wygląda codzienna egzystencja obcokrajowca w Leeds, czym zajmuje się po pracy, z jakimi problemami socjalizacyjnymi się boryka, na ile i czy w ogóle, wnosi siebie, jako jednostka społeczna, do brytyjskiego społeczeństwa. Badania mają także pomóc Anglikom zrozumieć inną kulturę i nowy punkt widzenia imigrantów, a w przyszłości, angażując odpowiednie organizacje, uczestniczyć w procesie aklimatyzacji nowoprzybyłych i żyjących na Wyspach, Polaków.  

PL, Leeds- Manchester.pl

8 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

8 Comments

  • Sadie
    26 listopada 2010, 18:14

    no wreszcie cos innego niz miejsca pracy, znajomosc jezyka, kredyty i liczby nas tutaj. Sama jestem ciekawa co moi rodacy robia w wolnym czasie

    REPLY
  • Indra
    26 listopada 2010, 22:00

    „W badaniach wzięło udział sześć kobiet i ośmiu mężczyzn pochodzących z dwunastu różnych miejsc w Polsce.”
    To raczej zart niz badania.

    REPLY
  • mala1234
    27 listopada 2010, 08:24

    pewnie tylu polakow odnalezli na uniwerku w tym czasie…

    REPLY
  • Profesor Jorkszajer
    28 listopada 2010, 12:47

    Pomysł badań bardzo trafny. Niestety liczba przebadanych osób nieadekwatna to liczby Polaków zamieszkałych w Leeds i okolicach.

    REPLY
  • alexzimm
    11 grudnia 2010, 18:44

    Rzeczywiscie ilosc przebadanych jest co najmniej skapa. Mam nadzieje ze badania beda prowadzone dalej i pokaza prawdziwy obraz Polakow z Leeds.

    REPLY