Strzał w dziesiątkę

Polacy chcą zakładać firmy w UK ale nie wiedzą, jak się za to zabrać… Firma Polish Matters Consulting wie o tych problemach, opracowała swój autorski program szkoleniowy i przedstawiła go Gateshead Civic Centre. Władze lokalne zdecydowały się na jego realizację i zdobyły na ten cel fundusze, miedzy innymi unijne. Jakie są formy prowadzenia działalności, ich

Polacy chcą zakładać firmy w UK

ale nie wiedzą, jak się za to zabrać… Firma Polish Matters Consulting wie o tych problemach, opracowała swój autorski program szkoleniowy i przedstawiła go Gateshead Civic Centre. Władze lokalne zdecydowały się na jego realizację i zdobyły na ten cel fundusze, miedzy innymi unijne.

Jakie są formy prowadzenia działalności, ich zalety, wady i koszty? Jak i gdzie rejestrować swoją firmę? Kiedy i jak płacić podatki i składki na ubezpieczenie? Skąd wziąć fundusze na rozpoczęcie działalności? Jak prowadzić księgowość własnej firmy? To najważniejsze kwestie dla Polaków pragnących założyć własną firmę w Wielkiej Brytanii. Zostały one wyjaśnione we wrześniu i październiku 2010 r. podczas wyjątkowego szkolenia „Polish Enterprise Programme”, w którym wzięło udział dwanaścioro Polaków zamieszkałych na terenie Gateshead i Birtley.

Od pomysłu do realizacji

Pomysłodawcą szkolenia w języku polskim była Elżbieta Ślebzak, Dyrektor firmy Polish Matters Consulting. – Moja firma – wyjaśnia pomysłodawczyni – ma bogate doświadczenie w zakresie doradztwa biznesowego. Wiemy, jakie kwestie są istotne dla Polaków, a także jaką formę szkolenia preferują. Dla wielu młodych polskich przedsiębiorców bardzo ważna jest możliwość konsultacji w języku polskim, nie tylko ze względu na barierę językową, ale także na różnice systemowe i kulturowe.

Przedstawione założenia i program szkolenia zaakceptował Departament Przedsiębiorczości i Rozwoju Gateshead Civic Centre i zdobył dofinanansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) oraz Treningu Przedsiębiorczości (Enterprise Coaching) brytyjskiego Programu Uproszczenia Wsparcia dla Biznesu (BSSP).

Szkolenie odbyło się w cyklu trzech sześciogodzinnych sobotnich spotkań 11. września, 25. września i 9. października w budynku Gateshead Leisure Centre. Na pierwszym z warsztatów wizytę złożyła Caroline Preston z Enterprise and Development Department Gateshead Civic Center proponując wsparcie i dalszą pomoc w otwieraniu własnej działalności gospodarczej.

18-godzinne szkolenie prowadziła Elżbieta Ślebzak. Nie dotyczyło ono wyłącznie zasad zakładania firmy, ale też wyjaśniało, jak firmę prowadzić i odnosić sukcesy. Dlatego w programie szkolenia nie zabrakło takich zagadnień jak marketing, obsługa klienta czy kreowanie wizerunku. Każdy uczestnik dostał komplet materiałów informacyjnych. Mógł także zapoznać się z dokumentami, jakie należy wypełnić przy otwieraniu biznesu czy z  przykładowymi ankietami pokazującymi, jak samemu zrobić badanie rynku. Pożyteczne okazały się też ćwiczenia praktyczne, na przykład polegające na obliczaniu przychodów, rozchodów i dochodów firmy.

Uczestnicy mają głos

Ireneusz Tomica podsumowuje, co było największym walorem szkolenia. – Mogłem zdobyć tu wiele rzeczowych informacji, których nie dałoby się znaleźć w jednym miejscu, pozyskać z jednego źródła. Interesujące były porady osoby, która sama prowadzi firmę, która ma już w tej dziedzinie doświadczenie. Można było również liczyć na pomoc w odpowiedzi na pytania dotyczące  własnych pomysłów na biznes.

Szkolenie biznesowe miało wartość merytoryczną, jak również służyło integracji polskiego społeczeństwa i nawiązywaniu kontaktów między sobą. Zwraca na to uwagę Damian Śliwczyński. – Uważam, że jest to świetne miejsce na spotkanie z ludźmi. Wielu z nas pracuje w fabrykach. Brak  pewności siebie oraz kompleksy, sprawiają, że nie potrafimy się przełamać i zrobić czegoś na własną rękę. Szkolenie dało mi motywację, wsparcie, a także uświadomiło mi na nowo szanse na rozwój swojej kariery zawodowej. Starałem się szukać tu pomysłów, ponieważ chcę otworzyć własną firmę.

W ciągu dwóch tygodni od zakończenia kursu swoje firmy zarejestrowały dwie uczestniczki szkolenia. Pozostałe osoby intensywnie nad tym pracują, opracowując biznesplan i dopracowując swoje pomysły biznesowe.

Co dalej?

W związku z niesłabnącym zainteresowaniem szkoleniami tego typu wśród Polaków planowana jest kolejna edycja szkolenia. Ponadto kilku uczestników pierwszej edycji zgłosiło chęć zgłębienia zagadnień dotyczących handlu międzynarodowego, zwłaszcza wymiany handlowej między Polską a Wielką Brytanią. Firma Polish Matters Consulting już pracuje nad przygotowaniem szkolenia, poświęconego tej tematyce.

Karolina Markiewicz

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • mala1234
    9 listopada 2010, 11:11

    i dobrze jestm za
    nie po to konczyli studia w polsce zeby tu stac na liniach i sluchac rozkazy od osob po podstawowce

    REPLY