Stres w pracy

Jedna na pięć osób odczuwa stres w swoim miejscu pracy Pół miliona osób deklaruje powstawanie chorób spowodowanych stresem. Ten artykuł wskaże na przyczyny oraz środki zaradcze, jeśli chodzi o zwalczanie stresu, a także wyjaśni Twoje prawa. Jedna na pięć osób odczuwa stres w swoim miejscu pracy, a pół miliona osób deklaruje powstawanie chorób spowodowanych stresem.

Jedna na pięć osób odczuwa stres w swoim miejscu pracy

Pół miliona osób deklaruje powstawanie chorób spowodowanych stresem. Ten artykuł wskaże na przyczyny oraz środki zaradcze, jeśli chodzi o zwalczanie stresu, a także wyjaśni Twoje prawa.

Jedna na pięć osób odczuwa stres w swoim miejscu pracy, a pół miliona osób deklaruje powstawanie chorób spowodowanych stresem. Ten artykuł wskaże na przyczyny oraz środki zaradcze, jeśli chodzi o zwalczanie stresu, a także wyjaśni twoje prawa.

Czym jest stres?

Jeżeli masz pracę, która jest dla Ciebie wyzwaniem, powinieneś odczuwać pewnego rodzaju 'ciśnienie’ w pracy. Jednakże, jeśli to ciśnienie jest nadmierne, a Ty doświadczasz niesprzyjających reakcji z tego tytułu, wówczas jest to stres.

Stres nie jest chorobą, lecz może być zagrożeniem dla Twojego zdrowia oraz bezpieczeństwa pracy. Zgodnie z prawem, Twój pracodawca musi dbać o Twoje zdrowie oraz bezpieczeństwo, gdy jesteś w pracy.

Zwyczajowe przyczyny stresu spowodowanego pracą to: niedostateczna możliwości porozumienia się, złe warunki pracy oraz umiejętności nieodpowiadające Twojemu konkretnemu miejscu pracy.

Stres może być powodowany także zdarzeniami spoza Twojego miejsca pracy, takimi jak: utratą bliskiej osoby, trudnościami finansowymi lub chorobami.

Co robić, jeśli odczuwasz dolegliwości stresowe?

Jeśli uważasz, że cierpisz z powodu stresu związanego z twoją pracą, powinieneś w tej sprawie porozmawiać z twoim pracodawcą. Sposób, w jaki stawisz temu czoła będzie zależał od rodzaju dolegliwości stresowych. Na przykład:

  • Jeżeli obciążenie pracą jest zbyt duże, abyś mógł sobie poradzić, możesz oświadczyć, że nie chcesz pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu oraz nalegać na wprowadzenie minimalnych przerw – jeśli masz dziecko w wieku mniejszym niż 6 lat lub niepełnosprawne dziecko w wieku poniżej 18 lat, masz prawo ubiegać się o ruchomy czas pracy, a Twój pracodawca jest zobligowany do rozpatrzenia Twojej sprawy
  • Jeśli nie masz wystarczającej kontroli nad twoją pracą, powinieneś poprosić o więcej praw do podejmowania decyzji
  • Jeżeli nie otrzymujesz dostatecznego wsparcia ze strony Twojego pracodawcy, wnieś o lepszą komunikację. Jeżeli odpowiednia liczba osób z załogi wniesie o lepszą komunikację, wówczas być może Twój pracodawca stworzy komisję doradczą (znaną works council)
  • Jeżeli słabe relacje międzyludzkie wpływają na efektywność Twojej pracy, zajrzyj do warunków pracy u Twojego pracodawcy szukając zapisów o zastraszaniu oraz nękaniu
  • Jeśli nie jesteś pewien swojej roli w miejscu pracy, poproś Twojego pracodawcę o sprecyzowanie, czego się od ciebie wymaga
  • Jeżeli uważasz zmiany w Twoim miejscu pracy za stresogenne, poproś o więcej konsultacji z twoim pracodawcą zanim zostaną podjęte jakieś decyzje

Powinieneś także porozmawiać z pracodawcą jeżeli doświadczasz dolegliwości stresowych nie związanych z twoim miejscem pracy. Być może Twój pracodawca będzie miał możliwość, aby zaoferować Ci pomoc, podczas gdy Ty będziesz próbował rozwiązać cokolwiek w Twoim życiu osobistym, co jest powodem stresu.

Stres może być powodowany celowo lub przypadkowo poprzez praktyki zastraszania w Twoim miejscu pracy. Jeżeli praktyki te mają podłoże seksualne (łącznie z Twoją seksualnością), religijne, rasowe lub powiązane z Twoją niepełnosprawnością, to masz prawo do działań prawnych z każdego z ww. tytułu. Również, jeśli doświadczasz niepełnosprawności, która utrudnia lub wystawia Cię na działanie stresu (np. depresja), Twój pracodawca ma obowiązek odpowiedniego przystosowania się tak, aby ci pomóc.

Rozwiązywanie sporu

Jeżeli Twój pracodawca nie jest w stanie lub jest niechętny, aby usunąć przyczynę Twojego stresu, możesz postąpić zgodnie z procedurą składania skarg przedstawioną w Twojej umowie o pracę lub poradniku pracy w danej firmie. Jeśli w Twoim miejscu pracy istnieje przedstawiciel ds. zdrowia oraz bezpieczeństwa, to może on towarzyszyć Ci na spotkaniu z twoim pracodawcą.

Jeżeli pracodawca zaoferuje Ci możliwość zażegnania sporu (np. kierując Cię do specjalisty ds. ochrony zdrowia w miejscu pracy), powinieneś ją zaakceptować, chyba że istnieją poważne powody, aby tego nie czynić.

Jeśli nie możesz rozwiązać sporu na drodze procedury składania skarg i nie jest możliwa dalsza praca w sposób, w jaki wymaga od Ciebie Twój pracodawca, możesz ubiegać się o konstruktywne zwolnienie z pracy (ze względu na niesprawiedliwe warunki pracy), o ile w dalszym ciągu decydujesz się na odejście z pracy. Jednakże, konstruktywne zwolnienie z pracy może być trudne do umotywowania, tak więc jest istotne, aby uzyskać poradę ze strony wykwalifikowanego prawnika lub innej osoby posiadającej odpowiednia kompetencje.

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 08457 474747 od 8.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *