Koniec dylematu

Dziecko albo kariera Nowe dane ostro kontrastują z dotychczasowymi. Wszyscy znamy teorie, że pracujące matki narażają swoje dzieci na przeróżne choroby. Naukowcy z Columbia University w USA ogłosili, że ich ankieta odwraca dotychczasowe myślenie, gdyż po raz pierwszy zbadano wszystkie konsekwencje powrotu matek do pracy, także te „spoza domu”. Pracujące matki są zdrowsze psychicznie Naukowcy

Dziecko albo kariera

Nowe dane ostro kontrastują z dotychczasowymi. Wszyscy znamy teorie, że pracujące matki narażają swoje dzieci na przeróżne choroby. Naukowcy z Columbia University w USA ogłosili, że ich ankieta odwraca dotychczasowe myślenie, gdyż po raz pierwszy zbadano wszystkie konsekwencje powrotu matek do pracy, także te „spoza domu”.

Pracujące matki są zdrowsze psychicznie

Naukowcy prześledzili rozwój i zbadali sytuację rodzinną ponad tysiąca dzieci w wieku do 7 lat z 10 różnych miejscowości w Stanach. Przeanalizowano takie czynniki, jak relacje w rodzinie, sytuację finansową, ale także słownictwo dzieci, zdolność czytania, wyniki testów szkolnych. Poproszono rodziców i nauczycieli o ocenę zachowania dziecka. Okazało się, że stan zdrowia psychicznego pracujących mam jest lepszy, że budują one lepsze relacje z członkami swojej rodziny i przyczyniają się do poprawy stanu materialnego w domu, a wszystko to ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka.
Pracujące matki nie wyrządzają swoim dzieciom krzywdy – pokazują nowe badania i tym samym obalają wieloletni mit, wg którego dzieci cierpią z powodu kariery swoich rodziców.

Według najnowszych badań samopoczucie psychiczne i fizyczne dzieci, których matki wracają do pracy w ciągu kilku miesięcy od porodu, nie jest zagrożone – w przeciwieństwie do tego, co sądzono właściwie do dziś. Naukowcy twierdzą, że dzieci nie cierpią z powodu kariery swoich matek. Owszem, sytuacja, kiedy matka wraca do pracy oddziałuje zarówno negatywne, jak i pozytywne na rozwój psychiczny i społeczny dziecka. Jednak w efekcie obydwie strony medalu neutralizują się – badania cytuje „Daily Telegraph”. Ponadto w sytuacji, gdy matka wraca do pracy na pełen etat w ciągu roku od narodzin dziecka, nie ma to żadnego negatywnego wpływu na dziecko. Gdy natomiast decyduje się na pracę na pół etatu, ma to pewne dobroczynne skutki w rozwoju dziecka.

Pracujący rodzice mogą też szukać dla swoich dzieci najlepszej opieki wśród niań, przedszkoli i childminderów. Zaobserwowano także pewien negatywny wpływ przebywania matki poza domem w ciągu pierwszego roku życia na zdrowie dziecka (dziecko mniej czasu spędza z rodzicami na zabawie i innych czynnościach). Jednak „na czysto” całkowity wpływ takiej sytuacji na rozwój poznawczy i społeczny dziecka jest neutralny.

Najwięcej zyskują te dzieci, których mamy pracują mniej, niż 30 godzin tygodniowo – poprawia się stan rodzinnego budżetu, opieka dla dziecka jest jak najlepsza, życie rodzinne jest szczęśliwsze, a przy tym dzieci ciągle spędzają czas z rodzicami.

Całościowe badania

– Dotychczasowe badania opierały się na jednym, w pewnym sensie nienaturalnym pytaniu – jeżeli jedyną zmianą w domu jest wyjście matki do pracy, to jakie zmiany oznacza to dla dziecka? Ale przecież tak naprawdę zachodzi tu mnóstwo różnorodnych zmian – dotyczy to opieki nad dzieckiem, zdrowia psychicznego matki, relacji w rodzinie, dochodu. My zbadaliśmy to wszystko – mówi profesor Jane Waldfogel z Columbia University, współautorka badania.

Według wcześniejszych badań, jakie przeprowadził Insitute for Social and Economic Research z Essex University, dzieci, których matki wróciły do pracy w ciągu 3 lat od porodu, były słabszymi uczniami. W 2008 roku z kolei UNICEF przeprowadził badania, na podstawie których stwierdzono, że matki, które podjęły pracę przed ukończeniem przez dziecko 5 roku życia, „igrały” z procesem rozwojowym swojego potomka.

Profeosr Waldfogel ma nadzieję, że najnowsze badania, opublikowane w ubiegłym tygodniu przez Society for Research in Child Development, dadzą pracującym matkom poczucie pewności, że nie wyrządzają swoim dzieciom żadnej krzywdy. – Myślę, że z naszej ankiety wynika to, co powiedziałoby wiele pracujących mam – że rozważyły wszystkie możliwości i wybrały to, co ich zdaniem jest najlepsze dla całej rodziny” – mówi prof. Waldfogel.

Najnowsze badania spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony organizacji rodzicielskich. Siobhan Freegard z portalu Netmums mówi, że każda pracująca mama podpisałby się pod wynikami tych badań, dodając : „Robię to, co uważam za najlepsze.”

– Niezależnie od decyzji, jaką podejmą, panie nie powinny mieć wyrzutów sumienia. Mając dziecko, niekoniecznie trzeba iść do pracy. Wybrać mogą najczęściej te dobrze sytuowane mamy, a pójść do pracy wkrótce po urodzeniu dziecka musi niestety większość – mówi Sally Gimson z Family and Parenting Institute.

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

 • mala1234
  18 sierpnia 2010, 07:57

  Ja nie do konca sie zgadzam z tym reportarzem
  ale zawsze mozna tak zorganizowac czas i zycie zeby polaczyc wszystko i zeby nikt na tym nie ucierpila zwlaszcza dziecko
  bo nikt mi nie powie ze dziecko nie potrezbuje mamy i taty tylko opiekunke/nianie…

  REPLY