2/3 Brytyjczyków

Za zakazem noszenia burek Ponad 2/3 ankietowanych Brytyjczyków (67 proc.) sądzi, że w Wielkiej Brytanii powinien obowiązywać całkowity zakaz noszenia przez muzułmańskie kobiety burki – wynika z sondażu ośrodka YouGov dla stacji telewizyjnej Five. Najwięcej zwolenników wprowadzenia zakazu jest wśród osób po 55. roku życia – 80 proc., a także wśród mieszkańców północnej Anglii i

Za zakazem noszenia burek

Ponad 2/3 ankietowanych Brytyjczyków (67 proc.) sądzi, że w Wielkiej Brytanii powinien obowiązywać całkowity zakaz noszenia przez muzułmańskie kobiety burki – wynika z sondażu ośrodka YouGov dla stacji telewizyjnej Five.

Najwięcej zwolenników wprowadzenia zakazu jest wśród osób po 55. roku życia – 80 proc., a także wśród mieszkańców północnej Anglii i Walii. 71 proc. ankietowanych w obu tych regionach zadeklarowało gotowość poparcia zakazu.

Mieszkańcy londyńskiej metropolii i Szkocji byli bardziej tolerancyjni – 32 proc. londyńczyków było przeciwnych, lub zdecydowanie przeciwnych zakazowi, podobnie jak 30 proc. Szkotów. W obu regionach więcej było też ankietowanych, którym ta sprawa jest zupełnie obojętna.

Internetowy sondaż przeprowadzono tuż po przegłosowaniu przez francuskich parlamentarzystów (13 bm) zakazu noszenia strojów zakrywających całe ciało i twarz, co toruje drogę zakazowi burek.

W kwietniu Belgia stała się pierwszym europejskim państwem, w którym zakazano noszenia burek w miejscach publicznych.

Amnesty International sądzi, że takie posunięcia naruszają prawo do swobody ekspresji i religii. Inni dopatrują się w nich przejawów dyskryminacji muzułmanek. Niektórzy zwolennicy zakazu sądzą jednak, że burka narusza godność kobiety i jest wyrazem jej podporządkowania mężczyźnie.

W ocenie rzeczoznawców wprowadzenie w W. Brytanii zakazu noszenia burki byłoby bardzo kontrowersyjne i mogłoby stworzyć więcej problemów niż ich rozwiązać.

W religii muzułmańskiej burka i podobne do niej nakrycie zwanego nikabem, bądź też hidżabem nie jest wymogiem, lecz rozpowszechnionym zwyczajem manifestowania skromności kobiety, która nie chce być oceniana pod kątem jej wyglądu.

10 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

10 Comments

 • wiesia
  17 lipca 2010, 21:20

  JEST PODOBNO WOLNOŚĆ SŁOWA I WYZNANIA TO DLACZEGO TO KOMUŚ PRZESZKADZA ??? TO JEST ICH WYBÓR !!!!! NASZE DZIEWCZYNY CHODZĄ W MINI I MUZUŁMANIE NIE PROTESTUJĄ CHOCIAŻ TEŻ BY MOGLI NO ALE ONI NIE SĄ U SIEBIE !!!!! TO JEST JAWNA DYSKRYMINACJA !!!!!! PEWNIE NIEJEDEN CHCIAŁBY ZOBACZYĆ CO SIĘ KRYJE POD BURKĄ JAK WIDZI PIĘKNE OCZY KTÓRE TYLKO Z NIEJ WIDAĆ !!!! DAJCIE IM ŻYĆ TAK JAK CHCĄ !!!!!!!!!!!!

  REPLY
 • kucharek
  17 lipca 2010, 21:28

  Oooooo…… niech Amnesty Internotonal powie o ekspresji i religii zabitym w WTC albo ich rodzinom A może wujek Bil-laden który nie chce być oceniany pod kątem wyglądu ale jest rozpoznawany jako zwykły terorysta założy nikab ?

  REPLY
 • GAWEL
  17 lipca 2010, 22:34

  Wiesia czyzby Ali zabronil Ci chodzic w mini ….

  REPLY
 • Red
  17 lipca 2010, 23:56

  A ja sie zastanawiam, ile kobiet, ktore wynajmuja opiekunki dla swoich dzieci zostawiloby dziecko pod opieka kogos, komu widac tylko piekne oczy? Kwestia dyskryminacji? Dla mnie raczej bezpieczenstwa…

  przepraszam za linkowanie, ale nie moge sie powstrzymac 😉 http://demotywatory.pl/1143/Prawo-jazdy

  REPLY
 • Bartolomeo
  18 lipca 2010, 00:29

  Jak patrzé na to zdjécie to tej z lewej bym zakazal, a tej z prawej wrécz nakazal nosic burké:)

  REPLY