Trucizna…

Czai się wszędzie Klej wykorzystywany do metkowania żywności w supermarketach zawiera „wysoce toksyczne” substancje chemiczne, które przenikają przez opakowanie i zatruwają produkty. Problem ten dotyczy również Wielkiej Brytanii. „Daily Telegraph” informuje o wynikach badań, podczas których analizie chemicznej poddano cztery rodzaje klejów. Przeanalizowano sposób, w jaki substancje w nich zawarte przenikają przez opakowanie i jak

Czai się wszędzie

Klej wykorzystywany do metkowania żywności w supermarketach zawiera „wysoce toksyczne” substancje chemiczne, które przenikają przez opakowanie i zatruwają produkty. Problem ten dotyczy również Wielkiej Brytanii.

„Daily Telegraph” informuje o wynikach badań, podczas których analizie chemicznej poddano cztery rodzaje klejów. Przeanalizowano sposób, w jaki substancje w nich zawarte przenikają przez opakowanie i jak są przyswajane przez produkty spożywcze. Badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet w Saragossie, a sfinansowane przez Unię Europejską i rząd Aragonii.

Sześć rodzajów kleju

Naukowcy zajęli się czterema najczęściej wykorzystywanymi rodzajami kleju. Każdy z nich został nałożony na sześć różnych rodzajów opakowań (o różnej grubości): polietylen (PE), błyszczący polipropylen(sPP), papier powlekany (cpaper; najgrubszy spośród analizowanych), papier typu Kraft (kpaper), politereftalan etylenu (PET). Jedna z wyróżnionych substancji chemicznych – znajdujący się w dwóch rodzajach kleju 2,4,7,9-tetramethyl-5-decyne-4,7-diol (określany czasem jako TMDD) – jest znana jako trująca. Może ona przedostawać się do żywności przenikając przez polipropylen, papier typu Kraft i gęsty papier powlekany. Nie ma danych dotyczących pozostałych rodzajów opakowań.
Podczas badań wykorzystano także materiał symulujący żywność. Okazało się, że TMDD przenika przez gęsty polipropylen także do takiej sztucznej substancji.

Toksyczny klej? Smacznego

2,4,7,9-tetramethyl-5-decyne-4,7-diol wraz z żywnością przedostaje się do naszych organizmów. Naukowcy szacują, że średnie dzienne spożycie tej substancji znacznie przekracza bezpieczną dawkę. Co ciekawe, wspomniana substancja nie posiada oficjalnie określonej takiej dawki, a tylko teoretycznie podaną w przybliżeniu. Biorąc pod uwagę wysoki stopień toksyczności TMDD, przyjmuje się, że dopuszczalna dzienna dawka wynosi 0.09 mg, podczas gdy wraz z jedzeniem możemy nawet przyjmować 0.26 mg! Naukowcy przypominają również, że mimo iż Unia Europejska wprowadziła regulacje dotyczące opakowań do żywności, to o klejach stosowanych podczas metkowania najwyraźniej zapomniano. Ponadto nie można z cała pewnością stwierdzić, jakiego rodzaju kleje są powszechnie używane w Wielkiej Brytanii.

Potrzeba dodatkowych badań

Przytoczone badania miały charakter wstępny, zatem nie ma wyczerpujących analiz, by odpowiedzieć na pytania, czy opakowania i kleje na metkach są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Z wypowiedzi przedstawiciela Food Standard Agency dowiadujemy się: „Badania przeprowadzone przez naszą agencję mówią, że chociaż pewne substancje chemiczne rzeczywiście znajdują się w klejach do etykietowania żywności, to ich zdolność przedostawania się do żywności jest bardzo mała.”

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *