Jak w UK głosować na Prezydenta RP

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 20 czerwca 2010 roku. Polacy za granicą mogą wziąć w nich udział, pod warunkiem, że wcześniej wpiszą się na listę wyborczą. Jeszcze nie znamy miejsc, w których będzie można oddać głosy – informacje o tym muszą być podane do 30 maja 2010 roku. – Obwody jeszcze nie zostały utworzone,

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 20 czerwca 2010 roku.

Polacy za granicą mogą wziąć w nich udział, pod warunkiem, że wcześniej wpiszą się na listę wyborczą.

Jeszcze nie znamy miejsc, w których będzie można oddać głosy – informacje o tym muszą być podane do 30 maja 2010 roku. – Obwody jeszcze nie zostały utworzone, jak tylko to nastąpi, na stronach MSW i Państwowej Komisji Wyborczej pojawią się adresy ambasad, urzędów konsularnych itp. oraz dokładna informacja w tym zakresie – powiedział portalowi MojaWyspa.co.uk Grzegorz Gąsior z PKW.

Kto za granicą jest uprawniony do głosowania w wyborach na Prezydenta RP, jak można się wpisać na listę wyborców wyjaśniają szczegółowo poniższe materiały z Państwowej Komisji Wyborczej, które na bieżąco będziemy uzupełniać o nowe informacje dotyczące obwodów.

Kto może głosować

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
– najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
– nie został pozbawiony praw publicznych i nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
– nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu. Spisy wyborców sporządzają za granicą konsulowie.

Wpisz się na listę wyborców

Wyborca stale zamieszkały za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą.

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. We wniosku podaje się:
– nazwisko i imiona,
– imię ojca,
– datę urodzenia,
– adres zamieszkania wyborcy w kraju (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą) lub adres zamieszkania   wyborcy za granicą (w odniesieniu do osób zamieszkałych za granicą),
– numer ważnego polskiego dowodu/paszportu, miejsce i datę jego wydania (w krajach EOG wystarczy sam dowód).

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 17 czerwca 2010 r.

UWAGA – Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu od konsula zaświadczenia o prawie do głosowania.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca stale zamieszkały w kraju zamierzający głosować za granicą może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 18 czerwca 2010 r.

Wyborca otrzyma zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak niż w 2. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 2 lipca 2010 r.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca zamieszkania.

Wyborca, który został wpisany przez konsula do spisu wyborców, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się konsulowi, który sporządził spis wyborów, w którym wyborca jest ujęty. Wniosek należy złożyć najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 18 czerwca 2010 r.
Wyborca otrzyma zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania konsulowi, który sporządził spis wyborów, w którym wyborca jest ujęty , nie później jednak niż w 2. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 2 lipca 2010 r.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców sporządzonego przez konsula.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie, w którym uprzednio było się ujętym w spisie.

 

6 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

6 Comments

  • mala1234
    4 maja 2010, 20:41

    mam nadzieje ze w manchesterze bedzie

    REPLY
  • agnesro
    5 maja 2010, 07:33

    Obwód wyborczy w LEEDS. Koniecznie!

    REPLY
  • Anette
    7 maja 2010, 22:46

    „W związku z powyższym na terenie okręgu konsularnego tutejszego urzędu planowane jest powołanie 17 obwodowych komisji wyborczych w następujących miejscowościach:

    Bradford, Cardiff, Derby, Hull, Lancaster, Leeds, Leicester, Liverpool, Manchester, Mansfield, Melton Mowbray, Newcastle upon Tyne, Nottingham, Sheffield, Sunderland.”

    http://www.manchesterkg.polemb.net/index.php?document=181

    REPLY
  • artcos
    10 maja 2010, 21:44

    Bedzie bedzie,mamy ladny konsulat w manchesterze i aktywna parafie wiec nie ma obaw 😉

    REPLY
  • Kristal
    12 maja 2010, 12:58

    Szkoda,ze szybka kampania wyborcza wyszla na niekorzysc jedynego kandydata ktory byl godzien tego aby na niego oddac swoj glos.Tym kandydatem byl Gabriel Janowski.Wprawdzie po incydencie w pewnej telewizji ( chciano go wykluczyc i udalo sie na 10lat z wyborow ) ale Sad wydal wyrok ze zostal poczestowany kawa z narkotykiem i jest niewinny.Takze dziekuje bardzo i wole glosowac w normalnym kraju niz w Polsce.

    REPLY