Koniec dopłat na zakup samochodów

Dzisiaj ostatni dzień scrappage scheme. Czyli rządowego programu dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie starych. Program został wprowadzony w maju ubiegłego roku w celu ratowania z zapaści brytyjskiego rynku motoryzacyjnego. Polegał na gwarantowanej przez rząd i producentów samochodów obniżce w wysokości 2000 funtów dla każdego klienta, który zdecyduje się na zakup nowego

Dzisiaj ostatni dzień scrappage scheme.

Czyli rządowego programu dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie starych.

Program został wprowadzony w maju ubiegłego roku w celu ratowania z zapaści brytyjskiego rynku motoryzacyjnego. Polegał na gwarantowanej przez rząd i producentów samochodów obniżce w wysokości 2000 funtów dla każdego klienta, który zdecyduje się na zakup nowego auta w zamian za pozbycie się starego, co najmniej 10-letniego pojazdu.

Scrappage scheme okazała się sukcesem. Od lipca 2009 sprzedaż samochodów rosła z miesiąca na miesiąc. Szacuje się, że w trakcie działania programu liczba rejestracji nowych aut wzrosła o 20 proc. Ponad połowa klientów, którzy skorzystali z dopłat, uznała, że nie zdecydowałaby się na kupno nowego pojazdu w normalnych warunkach.

– Było wiadomym od początku, że ta oferta kiedyś się zakończy i dzisiaj, gdy to następuje, jest mi niezmiernie miło oznajmić, że program przyniósł rezultaty, które sobie założyliśmy, nie tylko z korzyścią dla producentów, ale również dla całej branży i jej dostawców – powiedział Lord Mandelson, minister ds. biznesu.

Radość z zakończenia programu mogą odczuwać dealerzy samochodów używanych. Ubiegłoroczne wyniki sprzedaży aut z drugiej ręki były najgorsze w ciągu ostatniej dekady.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *