Prawa Konsumentów w Wielkiej Brytanii

Przed zakupieniem nowego towaru powinieneś sprawdzić sklep w którym dokonujesz zakupu pod względem prowadzonej przez niego polityki gwarancyjnej. Oprócz konkretnej polityki prowadzonej przez poszczególnych sprzedawców, istnieją również przepisy regulujące prawa konsumenta w Wielkiej Brytanii. Gwarancja oferowana przez sprzedawcę lub producenta może być darmowa bądź kosztować kilka funtów. Zgodnie z prawem brytyjskim, sprzedawca nie jest zobowiązany

Przed zakupieniem nowego towaru powinieneś sprawdzić sklep

w którym dokonujesz zakupu pod względem prowadzonej przez niego polityki gwarancyjnej. Oprócz konkretnej polityki prowadzonej przez poszczególnych sprzedawców, istnieją również przepisy regulujące prawa konsumenta w Wielkiej Brytanii.

Gwarancja oferowana przez sprzedawcę lub producenta może być darmowa bądź kosztować kilka funtów.

Zgodnie z prawem brytyjskim, sprzedawca nie jest zobowiązany do dostarczania gwarancji na każdy produkt, zobligowany jest on jednak do dochowania ustalonych warunków sprzedaży. Jeżeli, więc dostawa towaru, który kupiłeś z dowozem do domu, spóźni się i nie otrzymasz swoich zakupów na czas, możesz żądać od sprzedawcy rekompensaty. Najczęściej będzie to odszkodowanie w postaci konkretnej kwoty pieniężnej.

W przypadku, gdy z powodu oczekiwania na dostawę, musiałeś wziąć urlop w pracy, to możesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraconych dochodów. Możesz również zrezygnować z zakupu.

W momencie, gdy mamy do czynienia z zakupami na odległość, sprzedawca zobowiązany jest w ciągu 30 dni roboczych dostarczyć Ci zamówiony towar. Jeżeli nie dotrzyma terminu realizacji, to obowiązują go podobne przepisy, jak te regulujące sprzedaż bezpośrednią. Jeśli dostarczony towar jest uszkodzony, a więc jest niezgodny z umową, to masz prawo jego wymiany.

Jeśli sprzedawca popełnił wykroczenie, powinieneś zgłosić ten fakt do specjalnej organizacji zajmującej się sporami pomiędzy klientami i sprzedawcami. Tą organizacją jest odpowiednik polskiego sądu konsumpcyjnego – Trading Standards Departament.

Organizacja ta zajmuje się rozsądzaniem sporów w zakresie:

– nieprawdziwego opisu towaru
– sprzedaży towaru niespełniającego norm bezpieczeństwa
– podania nieprawidłowej ceny
– dyskryminacji konsumenta

Sprzedawcy nie mają prawa umieszczać w miejscach sprzedaży pisemnego zastrzeżenia o odmowie prawa do reklamacji.

Ostatnim elementem na drodze do uzyskania rekompensaty z tytułu niezgodności towaru z umową jest sąd. Przed wniesieniem sprawy do sądu powinniśmy jednak wyczerpać wszystkie inne możliwości prowadzące do ugody. Wiele zależy od samego menadżera sklepu, jeśli odmówi on rozpatrzenia Twojej sprawy, to po kolejnej odmowie, po 14 dniach możesz podjąć przeciw niemu kroki prawne.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *