W Wielkiej Brytanii uroczyście rozpoczęły się obchody Roku Chopinowskiego. Na melomanów czekają spore atrakcje: koncerty, projekty audio-wizualne, instalacje przestrzenne, dyskusje, a także publikacje, które ukażą się w całym kraju. Hołd polskiemu kompozytorowi składany będzie na całym świecie do końca roku. Rok bieżący został uznany za międzynarodowy Rok Chopinowski przez Sejm RP z okazji dwusetnej rocznicy
W Wielkiej Brytanii uroczyście rozpoczęły się obchody Roku Chopinowskiego.
Na melomanów czekają spore atrakcje: koncerty, projekty audio-wizualne, instalacje przestrzenne, dyskusje, a także publikacje, które ukażą się w całym kraju. Hołd polskiemu kompozytorowi składany będzie na całym świecie do końca roku.
Rok bieżący został uznany za międzynarodowy Rok Chopinowski przez Sejm RP z okazji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Wielka Brytania jest jednym z krajów, które przybliżać będą twórczość i dorobek wielkiego Polaka. Nad sprawnym przebiegiem zaplanowanych z tej okazji wydarzeń czuwać będzie Instytut Kultury Polskiej.
Koncert na 21 pianin
Najbardziej oczywistą formą obchodów Roku Chopinowskiego będą koncerty. W King’s Place już odbyły się pierwsze z nich. Kolejne z 13-tu zaplanowanych odbęda się w marcu (10-13) i w czerwcu (2-5). Przed publicznością wystąpią Martino Torimo, który zagra na pianinie, a także sopranistka Iwona Sobotka i soliści: Andrzej Bauer, Jakub Jakowicz i Jan Krzysztof Broja. Koncerty chopinowskie odbywać się będą także m.in.: w Brighton, Bath, Birmingham, Edynburgu, Glasgow, Manchesterze czy też w Liverpoolu i Leeds. Jednak chyba najciekawiej zapowiada się wieczorny koncert plenerowy, który odbędzie się w Londynie 21-go czerwca. Na placu Świętego Pawła 21 pianistów zagra jednocześnie na 21 pianinach kompozycję Richarda Coustona, inspirowaną nokturnami Chopina. – To będzie niezwykłe wydarzenie, atrakcyjne nie tylko dla tych, którzy Chopina kochają, ale też i dla tych, którym muzyka poważna nie towarzyszy na co dzień. – zapewnia wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Anna Tryc-Bromley. – Wielu ludziom Chopin kojarzy się z muzyką zamkniętą w salach koncertowych. Tymczasem, my chcemy pokazać, że wcale tak nie jest. Samo wydarzenie będzie też niezwykle nastrojowe, bo koncert odbędzie się nie dość, że w otwartej przestrzeni, to jeszcze przy świetle świec. Warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji – dodaje. Wykorzystane podczas występu instrumenty trafią później na skwery i ulice londyńskiego City i staną się częścią projektu „Play me, I’m yours”. Od 22-go czerwca do 5-go lipca każdy chętny będzie mógł na tych właśnie pianinach zaprezentować swoje umiejętności muzyczne. A kto wie, może nawet zagrać coś autorstwa Fryderyka Chopina?
Kompozycje ciałem
Jesienią bieżącego roku, w centrum Londynu (a także Warszawy, Belfastu i Tokio) stanie interaktywny pawilon, przygotowany przez Jakuba Szczęsnego z Cetrala –Designers’ Task Force i Piotra Krajewskiego z WRO Art Centre. Wewnątrz pawilonu, każdy chętny będzie mógł skomponować swoją muzykę za pomocą ruchów własnego ciała. Będzie to możliwe dzięki czujnikom, które rejestrować będą każdy ruch i przetwarzać go na sekwencje muzyczne. – WRO Art Centre specjalizuje się w instalacjach multimedialnych i wspólnie postanowiliśmy przygotować tę niecodzienną prezentację. Powłoka wewnątrz instalacji pokryta będzie czujnikami. One będą odczytywać ruchy ciała i przekładać je na dźwięki. Z pewnością to wydarzenie będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem, znajdując się na styku sztuki, architektury i muzyki nowoczesnej – zaznacza Anna Tryc-Bromley.
Publikacje i informatory
Jako dodatek do magazynu Time Out, dostępna była pierwsza z publikacji Instytutu Kultury Polskiej, zatytułowana „Chopin and Polish Music – Events and Highlights in London for 2010”. Z tego informatora, wszyscy czytelnicy Time Out mogli dowiedzieć się nie tylko o twórczości Chopina i związanych z nim wydarzeniach, ale także o innych polskich imprezach, jakie w najbliższym czasie będą miały miejsce w Wielkiej Brytanii. Najważniejszą z publikacji jest z kolei już dostępna „Chopin 2010 – The UK Guide”. Znajdują się tutaj wszystkie informacje, dotyczące koncertów, wystaw i wydarzeń związanych z Rokiem Chopinowskim na Wyspach do końca czerwca bieżącego roku. Publikacja „Chopin 2010…” jest o tyle istotna, że do jej powstania przyczynili się znawcy twórczości kompozytora: Jeremy Nicolas i Michael Moran. Informator, w którym znajdują się nie tylko eseje obu autorów, ale także szczegóły dotyczące nowych książek i wydawnictw płytowych poświęconych Chopinowi, jest dostępny nieodpłatnie na stronie Instytutu pod adresem www.polishculture.org.uk, a także w formie drukowanej w ważniejszych teatrach, salach koncertowych i galeriach na terenie całego kraju. Dodatkowo, „Chopin 2010 …” będzie częścią marcowej edycji jednego z najważniejszych brytyjskich czasopism muzycznych „The BBC Music Magazine”, a w akcję informacyjną włączyły się także ogólnokrajowe media.
Rok Chopinowski to z pewnością niezwykła okazja do zaprezentowania brytyjskiemu słuchaczowi tego, co w polskiej muzyce poważne najcenniejsze. To też okazja do tego, aby przybliżyć wszystkim to, co wielu uznaje za niedostępne, czy wręcz nieciekawe. Czy prezentacja Chopina w nowatorski sposób forma przyciągnie do niego nowych odbiorców? Nam, Polakom, wypada jedynie mieć nadzieję, że tak.
Przydatne linki:
www.polishculture.org.uk
www.kingsplace.co.uk
www.colf.org
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *