Angielski historyk: Zdradziliśmy Polaków

Tytuł tej książki mówi wszystko. „Polska osamotniona. Dlaczego Wielka Brytania zdradziła swojego największego sojusznika?”. Jej autorem jest angielski historyk Jonathan Walker. „Polacy ufali sojusznikom, jednak nie brali pod uwagę brutalnych zasad polityki mocarstwowej” – pisze Walker. Dzieło Jonathana Walkera właśnie trafia do polskich księgarń. W Wielkiej Brytanii książka ukazała się w zeszłym roku. „Polacy mieli

Tytuł tej książki mówi wszystko.

„Polska osamotniona. Dlaczego Wielka Brytania zdradziła swojego największego sojusznika?”. Jej autorem jest angielski historyk Jonathan Walker. „Polacy ufali sojusznikom, jednak nie brali pod uwagę brutalnych zasad polityki mocarstwowej” – pisze Walker.

Dzieło Jonathana Walkera właśnie trafia do polskich księgarń. W Wielkiej Brytanii książka ukazała się w zeszłym roku.

„Polacy mieli się bić za Zjednoczone Królestwo, w zamian zaś obiecano im brytyjskie wsparcie w walce o wyswobodzenie ich kraju spod okupacji niemieckiej i radzieckiej. Ufali sojusznikom, jednak nie brali pod uwagę brutalnych zasad polityki mocarstwowej ani też zwykłej logistyki” – pisze Walker. Za ironię losu uznaje fakt, że Anglia w 1939 roku „włączyła się w wojnę za sprawą Polski, a po alianckim zwycięstwie głównym poszkodowanym stała się właśnie Rzeczpospolita”.

Angielski autor przypomina, że polskich żołnierzy, którzy walczyli w Bitwie o Anglię, nie dopuszczono do udziału w londyńskiej Paradzie Zwycięstwa się 8 czerwca 1946 roku. Władze brytyjskie „zapomniały” nawet o lotniach z Dywizjonu 303, bo Rosjanie sprzeciwiali się udziałowi Polaków w uroczystościach. Dla Polaków było to gorzkie ukoronowanie polityki aliantów wobec Polski, którą odbierali, jako zdradę.

„Chociaż Wielka Brytania nie uratowała polskiego ruchu oporu w czasie wojny, to z pewnością zrealizowała swoje zobowiązania wobec Polaków po 1945 r., dając im schronienie” – stwierdza w podsumowaniu swej książki Walker. Jest on członkiem brytyjskiej komisji do badań nad historią wojskowości.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *