Kurs polskiego

Dla dzieci emigrantów Od stycznia 2010 rozpoczną się w Polsce pierwsze lekcje wyrównawcze dla dzieci powracających emigrantów, które mają problem z językiem polskim. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel 8 mln zł. „Kłopoty językowe reemigrantów to nowy problem, z którym polskie szkoły dopiero zaczynają się stykać. Dzieci Polaków, którzy po wejściu do Unii Europejskiej

Dla dzieci emigrantów

Od stycznia 2010 rozpoczną się w Polsce pierwsze lekcje wyrównawcze dla dzieci powracających emigrantów, które mają problem z językiem polskim. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel 8 mln zł.

„Kłopoty językowe reemigrantów to nowy problem, z którym polskie szkoły dopiero zaczynają się stykać. Dzieci Polaków, którzy po wejściu do Unii Europejskiej masowo zaczęli wyjeżdżać do pracy za granicę, teraz, po powrocie, wyraźnie odstają od swoich rówieśników w nauce języka ojczystego” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Według resortu oświaty, w poprzednim roku szkolnym problem dotyczył 2307 uczniów w kraju. W tym roku szkolnym w województwie śląskim w szkołach pojawiło się 213 dzieci, które dotychczas uczyły się w szkołach niemieckich i brytyjskich. Większość zna język ojczysty w stopniu wystarczającym, żeby przyswajać wiedzę z różnych przedmiotów i jakoś sobie radzi, jednak w 16 przypadkach dzieci mają poważne problemy z mówieniem, rozumieniem i pisaniem.

I MEN, i szkoły powinny przygotować się na to, że dzieci, które lepiej znają języki obce niż ojczysty będzie coraz więcej. To naturalny efekt braku granic w Unii i wolności zatrudnienia – pisze „Dziennik Zachodni”.

Pierwsze lekcje za ministerialne pieniądze będzie można organizować od stycznia 2010 roku. Od nowego roku średni koszt godziny MEN wyceniło na 82,50 zł.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *