Zupełnie niepotrzebny wydatek

Mandaty, grzywny, sprawy sądowe i podanie twoich danych do publicznej wiadomości. Dowiedz się, co ci grozi w Wielkiej Brytanii za złe parkowanie, śmiecenie czy hałasowanie. Podpaść władzom brytyjskim jest bardzo łatwo. Nie tylko dlatego, że Zjednoczone Królestwo jest swego rodzaju „państwem policyjnym” z ogromną ilością kamer na ulicach. Również dlatego, że obywatele pomagają stróżom prawa

Mandaty, grzywny, sprawy sądowe i podanie twoich danych do publicznej wiadomości.

Dowiedz się, co ci grozi w Wielkiej Brytanii za złe parkowanie, śmiecenie czy hałasowanie.

Podpaść władzom brytyjskim jest bardzo łatwo. Nie tylko dlatego, że Zjednoczone Królestwo jest swego rodzaju „państwem policyjnym” z ogromną ilością kamer na ulicach. Również dlatego, że obywatele pomagają stróżom prawa i „uprzejmie donoszą” władzom na sąsiada, który nie segreguje śmieci lub nie płaci abonamentu telewizyjnego.

Mandaty dla kierowców i rowerzystów

Najczęstsze przewinienia polskich kierowców w Wielkiej Brytanii to jazda pod wpływem alkoholu, przejazd na czerwonym świetle oraz rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy. Maksymalna kara za jazdę powyżej brytyjskiego limitu 0,7 promila alkoholu we krwi to 6 miesięcy więzienia, mandat wysokości 5 tys. funtów oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez okres dwunastu miesięcy. Przejazd na czerwonym świetle może kosztować nawet 1 tys. funtów (5,2 tys. zł) i 3 punkty karne. W podobny sposób karane jest prowadzenie samochodu jedną ręką, gdy w drugiej trzyma się telefon komórkowy.

Surowe stawki mandatów dotyczą także innych użytkowników dróg. Nieostrożnie jadący rowerzysta naraża się na karę do 1 tys. funtów (5,2 tys. zł), ale jeśli jego jazda zostanie uznana za niebezpieczną – kara ta może wynieść nawet 2,5 tys. funtów (12,8 tys. zł).

Parkuj z głową

Zakazy zatrzymywania się i postoju obowiązują nie tylko w miejscach oznakowanych. Nie wolno zatrzymywać się także na żółtych liniach zygzakowatych, z którymi najczęściej można się spotkać w pobliżu szkół. Mandat za zaparkowanie w takim miejscu może wynieść 40 funtów (205 zł).

Nie ryzykuj parkowania w miejscach dla inwalidów – możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 60 funtów (307 zł). Na parkingach pod supermarketami uważaj ponadto na specjalnie wyznaczone miejsca dla kierowców z dziećmi. Kara dla innych kierowców tam parkujących wynosi również 60 funtów (307 zł).

Niektóre supermarkety zlokalizowane w ruchliwych dzielnicach mają zasady określające maksymalny czas postoju, np. 2 godziny. Stanowią one również, że po określonym czasie parkowania można ponownie skorzystać z postoju najwcześniej po upływie kolejnej godziny.

Kosztowne śmiecenie

Wykroczenia porządkowo-ekologiczne nie są objęte jednolitą taryfą kar. Władze lokalne ustalają je indywidualnie. Najczęściej jednak miejsca najbardziej reprezentacyjne mają najostrzejsze zasady karania za śmiecenie. Widać to na przykładzie stawek kar za nieposprzątanie po piesku. W zwykłych dzielnicach mandat wynosi zwykle 50 funtów (256 zł), ale już w okolicach miejsc zabytkowych – 500 (2,56 tys. zł), a nawet 1 tys. funtów (5,2 tys. zł). Wyrzucenie na chodnik papierka lub butelki po napoju w jednym mieście może być bezkarne, w innym możesz zostać upomniany – np. przez mówiącą kamerę w Middlesbrough, a w jeszcze innym będziesz musiał zapłacić mandat wysokości 50 funtów (256 zł). Wypluta na chodnik guma do żucia w mieście Darlington może z kolei oznaczać mandat wysokości 75 funtów (384 zł).

Uważaj również na domowe śmieci. Zapoznaj się z zasadami lokalnego councilu, kiedy odbierane są śmieci danego rodzaju. Większość lokalnych władz zmusza mieszkańców do segregacji odpadów. Zwykle więc pod domem nie masz jednego kosza, ale dwa lub trzy – każdy o innym przeznaczeniu i o innym terminie opróżniania. Pamiętaj, żeby taki kosz wystawiać na ulicę odpowiednio wcześnie (ale nie za wcześnie) i żeby zabierać go jak najszybciej po opróżnieniu, aby nie narazić się na karę 100 funtów (520 zł). Większość councili zabrania umieszczania dodatkowych worków przy koszu oraz przeładowywania kosza – pokrywa musi być zamknięta.

Święta cisza nocna

Szanuj ciszę nocną swoich sąsiadów. Jeżeli sąsiad poskarży się na twoje głośne zachowanie w nocy, właściciel ma prawo wypowiedzieć ci umowę najmu. Sąsiedzi mogą również wezwać policję, która przyjedzie cię uciszyć i wręczyć mandat na 100 funtów. Interwencja policji może również oznaczać przekazanie sprawy do sądu. W takich przypadkach sądy wydają ostrzeżenie w związku z zachowaniem niezgodnym z normami życia społecznego (Anti-Social Behaviour Order – ASBO). W szczególnych przypadkach sąd może skazać hałasującego na karę pozbawienia wolności.

ASBO na graficiarzy i pijących w miejscach publicznych

Anti-Social Behaviour Order jest wydawany przez sądy bardzo często w przypadku osób złapanych na wykonywaniu graffiti lub piciu alkoholu w miejscach publicznych. Ostrzeżenie ASBO to nie tylko reprymenda udzielona w budynku sądowym, ale także informacja przekazana opinii publicznej. Mieszkańcy dzielnicy lub miasta, dla którego ostrzeżenie zostało wydane, otrzymują do domu ulotkę ze zdjęciem sprawcy, jego danymi personalnymi oraz z opisem jego wykroczenia, a także treść ostrzeżenia. ASBO zabrania danej osobie np. przebywania w określonych miejscach czy posiadania jakichkolwiek materiałów, przy których pomocy mógłby wykonać graffiti. Jeżeli zakaz zostanie złamany, osoba podlegająca ASBO ponosi poważniejsze konsekwencje, z karą więzienia włącznie.

Sposoby na gapowiczów

Ustawą o ochronie danych osobowych nie są objęte osoby łamiące prawo. Tę zasadę wykorzystują m.in. niektórzy przewoźnicy. Gapowicz nie tylko naraża się na karę pieniężną wysokości 20 funtów (102 zł), ale też może dostać się na łamy niechlubnej rubryki w lokalnej prasie. Zostanie tam wymienione jego imię, nazwisko, wiek i adres. Tak radzi sobie z gapowiczami między innymi zarząd metra w Newcastle.

Palenie szkodzi podwójnie

Od dwóch lat obowiązuje w Wielkiej Brytanii zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, czyli w kinach, teatrach, urzędach, środkach transportu publicznego, pubach, barach, restauracjach, szpitalach, a także w miejsca pracy. Kara za złamanie tego zakazu to 50 funtów (256 zł).

To może zaboleć!

Najdotkliwsze wydają się jednak kary za niepłacenie abonamentu telewizyjnego i za wagary dziecka. Za oglądanie telewizji bez opłaconego abonamentu kara wynosi 1 tys. funtów (5,2 tys. zł). Kontrolerzy TV Licensing dysponują najnowszej generacji przenośnym sprzętem (wielkość latarki), pozwalającym wykryć, że pod danym adresem ktoś odbiera sygnał telewizyjny, a nie figuruje w bazie danych abonentów. Jeżeli twoje dziecko nie chodzi regularnie do szkoły, władze szkoły mogą wystąpić do sądu o ukaranie ciebie jako opiekuna ponoszącego odpowiedzialność za wychowanie dziecka. Kara za wagary dziecka może wynieść do 2,5 tys. funtów (12,8 tys. zł).

Słownictwo „karne”

fine – mandat, grzywna
driving fine – mandat drogowy
penalty, punishment – kara
penalty point – punkt karny
imprisonment – kara więzienia
driving ban – zakaz prowadzenia pojazdów
offence – wykroczenie
crime – przestępstwo
envirocrime – wykroczenie ekologiczne
ASBO – Anti-Social Behaviour Order – ostrzeżenie w związku z zachowaniem się niezgodnym z zasadami życia społecznego

2 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

2 Comments

 • siwyaleeds
  18 sierpnia 2009, 13:49

  a ja nie tak wcale dawno wyrzucilem 6 niezaplaconych mandatow za parkowanie ;-))) pozdrawiam

  REPLY
 • mala1234
  18 sierpnia 2009, 16:40

  to w polsce by sie panstwo oblowilo jak by wprowadzilo kary za wagarowanie pociech
  bo co do wiezien nie jestem przekonana bo i tak wszyscy placa nie mala kase.. na utrzymanie tej osoby w nim…

  REPLY