Jak zaoszczędzić na bilecie kolejowym

Korzystając z rad „Guardiana” wybierz najlepszą trasę i kup najtańsze bilety 1. Podziel bilet Nie ma co zakładać, że najtańszą podróż z miejsca A do miejsca B odbędziemy na jednym bilecie. Być może lepiej będzie, jeśli podzielimy drogę na dwa etapy i kupimy oddzielne bilety na każdy z nich. To wcale nie oznacza, że będziemy

Korzystając z rad „Guardiana” wybierz najlepszą trasę i kup najtańsze bilety

1. Podziel bilet

Nie ma co zakładać, że najtańszą podróż z miejsca A do miejsca B odbędziemy na jednym bilecie. Być może lepiej będzie, jeśli podzielimy drogę na dwa etapy i kupimy oddzielne bilety na każdy z nich.

To wcale nie oznacza, że będziemy musieli się przesiadać. Na przykład jadąc z Plymouth do Birmingham można kupić bilet z Plymouth to Exeter i z Exeter do Birmingham. Całą trasę odbędziemy w tym samym pociągu.

Takie rozwiązanie bywa niewygodne i czasem trzeba nieco pokombinować. Ale być może warto: na trasie z Plymouth do Birmingham można zaoszczędzić około 15 funtów. Na stronie internetowej National Rail są mapy, dzięki którym dowiemy się, gdzie się zatrzymuje się nasz pociąg.

2. Unikaj godzin szczytu

Operatorzy kolejowi stosują zniżki, mające zachęcić do korzystania z mniej obleganych połączeń. Nawet jeśli przewoźnicy nie stosują różnych stawek w zależności od pory dnia (tak jest w przypadku Virgin Trains na trasie z Birmingham do Edynburga) najtańsze bilety sprzedają się szybciej, jeśli dotyczą połączeń realizowanych w godzinach szczytu. Jeśli zatem możemy podróżować w mniej popularnych porach dnia, istnieje szansa, że zrobimy na tym dobry interes.

Większość operatorów przez godziny szczytu rozumie czas porannego i wieczornego ruchu w dni robocze, choć niektórzy wprowadzają też dodatkowe obostrzenia w piątki.

Jeśli podróż zaczyna się w godzinach porannego szczytu, a kończy przed południem, warto rozważyć podzielenie biletu według czasu przejazdu.

Dzieląc kurs o 8.00 rano z Londynu do Newcastle na dwa etapy – z Londynu do Peterborough i z Peterborough do Newcastle – drugą część trasy przejedziemy na bilecie pozaszczytowym, oszczędzając w ten sposób około 7 funtów.

3. Kupuj z wyprzedzeniem

W Wielkiej Brytanii istnieją trzy rodzaje opłat za przejazd: przedsprzedażowa, pozaszczytowa i bez ograniczeń czasowych. Najtaniej jest kupować w przedsprzedaży. Taka taryfa obowiązuje maksymalnie do godziny 11.59 przed południem w dniu poprzedzającym dzień podróży.

Aby nie było zbyt łatwo, w ramach tej kategorii przewoźnicy oferują całą gamę cen. I tak za przejazd ze stacji Euston w Londynie do Manchesteru liniami Virgin Trains zapłacimy w przedsprzedaży od 8 do 28 funtów w zależności tego, kiedy chcemy jechać i kiedy rezerwujemy bilet (najtańszych biletów jest niewiele, więc większość pasażerów musi się przygotować na wydatek powyżej 11 funtów).

To i tak się opłaca, bo pojedynczy bilet pozaszczytowy kosztuje 65,10 funtów, a bez ograniczeń 123,50. Do przedsprzedaży bilety trafiają nawet 12 tygodni przed dniem podróży. Warto nastawić budzik, bo w przypadku popularnych połączeń schodzą jak świeże bułeczki.

4. Zainwestuj w kartę zniżkową

Istnieją cztery rodzaje kart uprawniających do zniżki na przejazdy kolejowe. Dorośli mogą dzięki nim obniżyć koszty przejazdów po całym kraju nawet o jedną trzecią.

Karta rodzinna kosztuje 26 funtów rocznie lub 65 funtów na trzy lata. Pozwala ona zaoszczędzić 60 procent ceny biletu dziecięcego i jedną trzecią w przypadku starszych podróżnych. Czteroosobowa rodzina jadąca z Birmingham do Manchesteru poza godzinami szczytu może zredukować koszty podróży o około 38 funtów. To oznacza, że inwestycja w kartę zwraca się z nawiązką już po pierwszym przejeździe. Karty dla osób w wieku 16-25 lat oraz dla seniorów kosztują tyle samo. Tańsze są karty dla niepełnosprawnych – 18 funtów za rok.

Szczegóły znajdziemy na stronie Railcard.co.uk. Opłaca się także kupić kartę na przejazdy lokalne. Niektóre z nich obejmują cały obszar południowego wschodu, podczas gdy inne, jak karta Dales, mają bardziej ograniczony zasięg.

5. Podróżuj w grupie

Dorośli podróżujący razem w kilka osób mogą oszczędzić dzięki biletom grupowym.

Są one dostępne wyłącznie na przejazdy poza godzinami szczytu. Umożliwiają trzy lub czteroosobowym  grupom przejazd za cenę dwóch biletów. W ten sposób można więc zaoszczędzić nawet połowę kosztów podróży.

Kupując bilet nie musimy decydować się na konkretny kurs, ale musimy jechać tym samym pociągiem razem z pozostałymi osobami wymienionymi na bilecie. Zakupu możemy dokonać zarówno w internecie jak też na stacji w dniu przejazdu albo wcześniej.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *