W Polsce rośnie bezrobocie!

Winni… emigranci Polskie Ministerstwo Finansów szuka winnych za wzrost bezrobocia w kraju w pierwszym kwartale 2009 roku. I znajduje… To przez emigrantów, którzy zdecydowali się wrócić do Polski. Ci, którzy nie znaleźli pracy, zasilili szeregi bezrobotnych – raportuje resort.W kwartalnej analizie sytuacji makroekonomicznej kraju ministerstwo podało, że wzrost bezrobocia jest związany ze wzrostem aktywności zawodowej

Winni… emigranci

Polskie Ministerstwo Finansów szuka winnych za wzrost bezrobocia w kraju w pierwszym kwartale 2009 roku. I znajduje… To przez emigrantów, którzy zdecydowali się wrócić do Polski. Ci, którzy nie znaleźli pracy, zasilili szeregi bezrobotnych – raportuje resort.

W kwartalnej analizie sytuacji makroekonomicznej kraju ministerstwo podało, że wzrost bezrobocia jest związany ze wzrostem aktywności zawodowej spowodowanej reemigracją Polaków.

Emigranci przebywający za granicą są ujmowani w statystykach jako „bierni zawodowo”. Powracając do ojczyzny ich status zmienia się na „aktywnych zawodowo”, co statystycznie powiększa tę grupę. Efektem takiego przyrostu jest zwiększenie się liczby osób rejestrujących się w urzędach pracy jako bezrobotne.

Tym samym Ministerstwo Finansów twierdzi, że pogarszająca się sytuacja na rynku zatrudnienia wynika tylko częściowo ze spadku popytu na pracę.

„Biorąc pod uwagę zwiększony odpływ na wcześniejsze emerytury (m. in. z powodu wysokiej kwoty bazowej) i obecnej sytuacji gospodarczej (niekorzystnej z punktu widzenia szans na pracę), wzrost aktywności zawodowej jest najprawdopodobniej związany z reemigracją” – napisano w analizie.

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • snickers
    14 lipca 2009, 00:35

    zależy w jakich regionach Polski

    REPLY