Prawo jazdy w UK

Nauka, polskie prawko i język Czy policja ma prawo zatrzymywać osoby, które uczą się jeździć pod nadzorem innej osoby legitymującej się prawem jazdy uzyskanym w Polsce? W Wielkiej Brytanii osoby posiadające tymczasowe prawo jazdy (provisional driving license) mogą zgodnie z obowiązującym prawem uczyć się jeździć w towarzystwie innej osoby, która: ukończyła 21 lat, posiada pełne

Nauka, polskie prawko i język

Czy policja ma prawo zatrzymywać osoby, które uczą się jeździć pod nadzorem innej osoby legitymującej się prawem jazdy uzyskanym w Polsce?

W Wielkiej Brytanii osoby posiadające tymczasowe prawo jazdy (provisional driving license) mogą zgodnie z obowiązującym prawem uczyć się jeździć w towarzystwie innej osoby, która: ukończyła 21 lat, posiada pełne prawo jazdy (full driving license) w danej kategorii od przynajmniej trzech lat, z tym, że dokument ten może zostać wydany w jakimkolwiek kraju UE, w tym w Polsce. W związku z powyższym, mające niekiedy miejsce przypadki zatrzymań przez policję kierowców uczących się pod nadzorem osób legitymujących się polskim prawem jazdy są niezgodne z obowiązującym prawem. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto pobrać oraz wydrukować dokument „Oficjalne stanowisko Policji i DVLA w sprawie osób upoważnionych do nauki jazdy” znajdujący się w serwisie www.emano.co.uk. Można okazać go policji na wypadek kontroli by zapobiec zatrzymaniu pojazdu oraz odholowaniu go na policyjny parking, co może wiązać się ze sporymi kosztami.  

Czy naprawdę mogę uzyskać w UK prawo jazdy, jeśli nie znam angielskiego?  

Naprawdę! System prawny obowiązujący w UK daje obywatelom Unii Europejskiej możliwość przystąpienia do egzaminów na prawo jazdy bez jakichkolwiek obostrzeń. Dotyczy to wszystkich kategorii prawa jazdy. Nie musisz mówić po angielsku. W chwili, gdy będziesz rezerwować termin egzaminu, powinieneś poinformować, że chciałbyś zdawać egzamin w swoim ojczystym języku. W czasie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii A i B korzystasz z automatycznego tłumaczenia testów. Na ekranie pojawią się pytania i odpowiedzi w języku angielskim. Ich tłumaczenie na język polski usłyszysz w słuchawkach. Tłumaczenie części wprowadzającej oraz pytań jest podawane automatycznie w chwili pojawienia się na ekranie ich angielskiej wersji. Aby usłyszeć tłumaczenie odpowiedzi, należy na ekranie dotknąć jej angielskiej wersji palcem. Tłumaczeń można słuchać dowolną ilość razy. Trzeba po prostu za każdym razem dotknąć palcem tekstu na ekranie. W przypadku zdawania egzaminów na prawo jazdy na samochód ciężarowy lub autobus trzeba przybyć na egzamin z licencjonowanym przez Driving Standards Agency tłumaczem. Podobnie z egzaminem praktycznym. Jeśli nie znasz angielskiego, masz prawo zabrać ze sobą kogoś, kto ma ukończone 16 lat i będzie pełnił rolę tłumacza.

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment