Apel do Polaków na Wyspach – pomóżcie nam ich powstrzymać!

Brytyjski związek zawodowy Unison i Partia Pracy apelują do Polaków w Wielkiej Brytanii. Chodzi o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w celu powstrzymania skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP), prowadzącej kampanię przeciwko imigrantom. Temu celowi służyło zorganizowane we wtorek wieczór w Izbie Gmin spotkanie działaczy związkowych i posłów Partii Pracy z przedstawicielami polskich organizacji

Brytyjski związek zawodowy Unison i Partia Pracy apelują do Polaków w Wielkiej Brytanii.

Chodzi o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w celu powstrzymania skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP), prowadzącej kampanię przeciwko imigrantom.

Temu celowi służyło zorganizowane we wtorek wieczór w Izbie Gmin spotkanie działaczy związkowych i posłów Partii Pracy z przedstawicielami polskich organizacji społecznych m.in. Zjednoczenia Polskiego, „Polacy Głosują” (Poles to Polls) oraz Poland Street.

Poseł Partii Pracy Andrew McKinley przypomniał, że były premier Tony Blair od pierwszego dnia członkostwa Polski w UE otworzył dla Polaków rynek pracy. Laburzystowskiemu rządowi imigranci zawdzięczają m. in. ustawowe minimum płacowe i wprowadzenie nadzoru nad agencjami pośrednictwa pracy w niektórych sektorach gospodarki.

Minister ds. Unii Europejskiej Caroline Flint wskazała na znaczenie zaangażowanie się Polaków w wyborach, powstrzymanie antyeuropejskiej i antyimigracyjnej partii BNP oraz wspólną pracę laburzystowskich posłów w PE z polskimi eurodeputowanymi w imię wspólnych celów.

„BNP to partia, która mówi brytyjskim robotnikom, że są biali i powinni usunąć z kraju imigrantów”

„BNP chce trafić ze swymi hasłami do brytyjskich robotników i nastawić ich wrogo do imigrantów, w tym także do imigrantów z nowych krajów UE. Dlatego wspólny front Partii Pracy i imigrantów nigdy nie był równie ważny, co teraz” – podkreśliła Flint.

Greg Thompson, działacz związku zawodowego Unison, który kieruje pracami komórki ds. imigrantów wskazał na trzy powody, dla których polscy imigranci powinni głosować 4 czerwca: powinni korzystać ze swych praw jako Europejczycy, dać odpór BNP – partii, która chce usunąć imigrantów z Wielkiej Brytanii – i skorzystać z okazji, by dać się Brytyjczykom poznać jako wpływowe lobby.

„BNP to partia, która mówi brytyjskim robotnikom, że są biali i powinni usunąć z kraju imigrantów. To partia bez pozytywnych idei, propagująca nienawiść, kwestionująca równość ludzi i mówiąca, iż jedni są lepsi, a drudzy gorsi” – zaznaczył Thompson.

„BNP, gdyby miała dojść do władzy, co mam nadzieję nigdy się nie stanie, wycofałaby W. Brytanię z UE i odebrałaby polskim imigrantom prawo pracy” – dodał.

Grupa „Polacy Głosują” stara się dotrzeć do potencjalnych polskich wyborców namawiając ich do zarejestrowania się i udziału w głosowaniu.

 

5 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

5 Comments

 • nowy_nowa
  9 maja 2009, 23:51

  oczywiscie ze pojde glosowac,nie pierwszy raz zreszta. Ale z pewnoscia zaglosuje na BNP bo oprocz tych bzdur co tu napisano maja niezwykly program i ten trzeba popierac.

  REPLY
 • fatamorgana
  12 maja 2009, 15:51

  AWS też miała „niezwykły” program….
  W ogóle większość partii raz na jakiś czas ma niezwykłe programy i pomysły. Gorzej z ich wykonaniem lub dostosowaniem do istniejącego prawa i konstytucji.
  Bardzo chciałbym widzieć co konkretnie zrobi BNP dla nas: Polaków – imigrantów – ciężko pracujących i wspierających brytyjski budżet….

  REPLY
 • nowy_nowa
  13 maja 2009, 22:46

  Nie za wiele to fakt ale nie w tym rzecz. Ja nie ide glosowac z mysla o korzysci dla siebie ale z mysla o wiekszosci spoleczenstwa. Zaznaczam jeszcze raz………..wiekszosci. Niestety my polacy jestesmy w mniejszosci. Jezeli powstanie w anglii jakas partia mniejszosci polskiej i bedzie miala zasieg ponad regionalny i przyzwoity program to pewnie ze nia to zaglosuje. Narazie to programowo i idealowo tylko BNP mi pasuje.

  REPLY
 • Bartolomeo
  17 maja 2009, 20:56

  Predzej zaglosuje na mojego kota, niz na BNP. Ta partia to cos jak nasze ONR czy jakos tam.
  Jezeli wygraja, wszyscy mozemy zaczac pakowac walizki.

  REPLY
 • nowy_nowa
  18 maja 2009, 22:33

  Kompletna bzdura. Po za tym nie wszyscy musieli by sie pakowac. Malo wiesz i na cale szczescie malo piszesz.

  REPLY