Nasze wyjazdy osłabią brytyjską gospodarkę?

Masowe powroty Polaków do kraju mogą zaszkodzić brytyjskiej gospodarce, donosi Daily Telegraph. Według szacunków, polscy pracownicy przynoszą Wielkiej Brytanii prawie 2 miliardy funtów rocznie. Najbardziej zagrożoną kłopotami branżą jest budownictwo, które jeszcze do niedawna przeżywało swój złoty wiek właśnie za sprawą wysokiej klasy specjalistów z Polski, którzy godzili się pracować za niższe stawki – informuje

Masowe powroty Polaków do kraju mogą zaszkodzić brytyjskiej gospodarce, donosi Daily Telegraph.

Według szacunków, polscy pracownicy przynoszą Wielkiej Brytanii prawie 2 miliardy funtów rocznie.

Najbardziej zagrożoną kłopotami branżą jest budownictwo, które jeszcze do niedawna przeżywało swój złoty wiek właśnie za sprawą wysokiej klasy specjalistów z Polski, którzy godzili się pracować za niższe stawki – informuje gazeta.

Według ostatnich danych pochodzących z Narodowego Biura Statystycznego, liczba osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z nowych krajów Unii w celach zarobkowych spadła do 10 tysięcy miesięcznie. Winna jest temu recesja na Wyspach, a także – jak pisze „Daily Telegraph” – słaby kurs brytyjskiej waluty, sprawiający, że wyjazdy zarobkowe tracą na atrakcyjności.

Statystyki donoszą również, że napływ wschodnioeuropejskich imigrantów do UK utrzymuje tendencję spadkową od trzeciego kwartału 2007 roku. Wtedy na Wyspach Brytyjskich zjawiało się 57 tysięcy nowych pracowników. Dla porównania, ostatni kwartał 2008 roku to już tylko 30 tysięcy.

Gazeta kończy swą analizę obawą, że nasze masowe wyjazdy drogo będą kosztować brytyjską gospodarkę, bowiem przynosimy Skarbowi Państwa ok. 1,9 miliarda funtów rocznie. Dziennik nie precyzuje jednak, jak te dane mają się do popularnych w ostatnim czasie opinii o negatywnych gospodarczych skutkach masowego napływu emigrantów ze wschodu Europy.

4 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

4 Comments

 • end2005
  25 lutego 2009, 19:09

  przeciez nikt nie wraca 🙂

  REPLY
 • pietrku
  2 marca 2009, 19:44

  No wlasnie jakos nie widac opustoszenia po polakach Znam budowlanca,ktory zalozyl wlasny BIZNES po tym jak stracil prace-pedzi bimber z konkubina!Niestety tylko na wlasny uzytek.

  REPLY
 • oskarek22
  2 marca 2009, 21:33

  dla nas pozostajacych to bardzo dobrze moze sie w koncu p[raca ruszy

  REPLY
 • Kaaa
  2 marca 2009, 23:39

  no wlasnie 🙂 media zrobia wszystko…
  a ja wlasnie wyladowalam na 2 tyg w hotelu w Londynie i …chocias to dopiero moj drugi dzien-poznalam 4pracujacych w nim Polakow ;]

  REPLY