Upadek funta? Nie tak szybko…

Z kryzysu pierwsza wyjdzie Wielka Brytania. To pociągnie za sobą wzrost wartości funta względem zarówno euro, jak i złotówki. A zatem, jeśli nadal mieszkasz na Wyspach i masz tu pracę, to radzę przeczekać w niej trudne czasy. Z pewnością spadająca wartość funta nie tylko nie podnosi nastrojów wśród polskiej imigracji zarobkowej, lecz również nasuwa pomysły

Z kryzysu pierwsza wyjdzie Wielka Brytania.

To pociągnie za sobą wzrost wartości funta względem zarówno euro, jak i złotówki. A zatem, jeśli nadal mieszkasz na Wyspach i masz tu pracę, to radzę przeczekać w niej trudne czasy.

Z pewnością spadająca wartość funta nie tylko nie podnosi nastrojów wśród polskiej imigracji zarobkowej, lecz również nasuwa pomysły na opuszczenie Wielkiej Brytanii i udanie się na kontynent, gdzie euro osiąga obecnie najwyższy poziom wobec złotego od 2004 roku i wydaje się ciągle umacniać.

Z drugiej strony, informacje płynące z Polski o przewracającej się złotówce spędzają sen z powiek wszystkim tym, którzy zaopatrzyli się w Polsce w kredyty waloryzowane w obcych walutach. Ważne, żeby nie podejmować decyzji o zmianie kraju zamieszkania na podstawie niepełnych danych i poddając się emocjom, często narzucanym przez media.

Pamiętajmy o tym, że kryzys kredytowy, a co za tym idzie – gospodarczy, rozpoczął sie w USA, po czym dotarł pół roku później do Wielkiej Brytanii, skąd rozlał się po kolejnych sześciu miesiącach na Europę kontynentalną, by w ostatnim czasie dotrzeć do Europy wschodniej. Można zatem przyjąć, że brytyjska gospodarka jest w cyklu ekonomicznym sześć miesięcy przed większością Europy zachodniej i około roku przed Polską.

Doczekamy się poprawy

Rząd brytyjski i Bank Anglii powzięły stanowcze kroki, żeby przeciwdziałać kryzysowi.
Po pierwsze, obniżyły stopę procentową do najniższego w historii poziomu 1,5 proc., jednocześnie pozostawiając sobie możliwość dalszych cięć, co z kolei zdewaluowało funta do poziomu, który zdecydowanie wspomoże brytyjski eksport, produkcję przemysłową, turystykę, sprzedaż detaliczną, jak również zwiększy zainteresowanie nieruchomościami wśród obcokrajowców.

Po drugie, stanowczo pokazały, że nie pozostawią rodzimego przemysłu samochodowego i banków na pastwę losu, poprzez interwencje finansowe lub organizowanie szybkich przejęć upadających firm.

Po trzecie, w przeciwieństwie do USA nie organizują tzw. bail-outs bez pokrycia za pieniądze podatników, lecz nacjonalizują po części (RBS) lub w całości (Northern Rock) upadające przedsiębiorstwa. To zapewnia podatnikowi część udziałów w firmie, którą ratuje jego podatek.

Ponadto ekonomia będzie również stymulowana innymi, mniej konwencjonalnymi środkami, np. zwiększeniem podaży pieniądza i skupem aktywów.

W związku z tym, jak i przewidywaną na trwające półrocze poprawą sytuacji w USA, możemy również spodziewać się poprawy w Wielkiej Brytanii, może nawet tego lata.

Test dla całej Unii

Sytuacja na kontynencie europejskim może obecnie wyglądać porównywalnie lepiej ze względu na mniejszą ilość docierających złych wiadomości oraz na umacniające się już od dwóch lat względem funta euro. Nie zapominajmy jednak o tym, że większość krajów strefy euro jest opóźniona w cyklu ekonomicznym w stosunku do Wielkiej Brytanii o wspomniane pół roku lub dłużej. A zatem, to co mamy teraz tutaj, dopiero czeka kraje kontynentalne latem.

W dodatku wspólna waluta najprawdopodobniej okaże się raczej przeszkodą niż użytecznym narzędziem w walce z kryzysem gospodarczym. Unia Europejska jest zlepkiem bardzo różnych gospodarek – netto importerów, eksporterów, producentów, konsumentów; gospodarek głównie rolniczych, przemysłowych, usługowych, turystycznych itd. W związku z tym manipulowanie kursem euro przez Europejski Bank Centralny będzie wiązało się zarówno z wygranymi, jak i przegranymi. Można z całą pewnością stwierdzić, że obecny kryzys będzie ciężkim testem nie tylko dla euro, lecz również Unii Europejskiej.

Może więc czescy politycy wiedzą, co robią, ociągając się z przystąpieniem do ERM2, podczas gdy polskim politykom z jakiegoś bliżej niezrozumiałego powodu się spieszy?

Co z tą Polską?

Cóż, pomimo obietnic rządu Donalda Tuska o „stabilnych fundamentach” polskiej gospodarki i odciągania uwagi innymi problemami w rodzaju „Kto leci, a kto nie leci do Brukseli”, kryzys zawitał do Polski. Nieruchomości nie sprzedają się już od ponad roku, firmy zaczęły wywracać się na opcjach walutowych, niezdrowa przewaga kredytów walutowych nad złotowymi sprawia, że zaciskają pasa nawet najbogatsi. Poza tym błyskawicznie odpływa zagraniczny kapitał inwestycyjny, przez co złotówka szybko wraca do poziomu sprzed 4,5 roku względem euro. Niestety najgorsze jest to, że rząd niewiele robi, aby ratować sytuację, zanim będzie za późno.

Co więcej, to co wygląda na celowe obniżanie lub przyzwolenie na obniżenie się wartości złotego względem większości głównych walut, jest niestety bardzo nierozważne. Z jednej strony wspomoże to polski eksport, który stał się za drogi dla zmagających się z kryzysem Niemiec i reszty Unii Europejskiej, jak też dla jeszcze bardziej dotkniętych – Rosji i Ukrainy. Z drugiej strony, zmniejszy wewnętrzny popyt i pogrąży wiele gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które mają kredyty lub opcje walutowe. Dla przykładu, około 90 proc. polskich kredytów hipotecznych, udzielanych latem ubiegłego roku, było waloryzowanych obcymi walutami, głównie frankiem szwajcarskim, który obecnie kosztuje półtora razy tyle, ile kosztował wtedy.

Nie spiesz się z wyjazdem

Co w takim razie robić? Zostać w Wielkiej Brytanii, jechać na kontynent, czy może wracać do Polski?

Można założyć, że funt zacznie drożeć, zanim złoty zacznie się umacniać. Również euro, które teraz dobrze się trzyma względem funta, najprawdopodobniej w bliskim czasie się osłabi. Obecnie, ze względu na niskie stopy procentowe w większości krajów, wartościowe waluty to te, których kraje posiadają nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, tj. przewagę eksportu nad importem. Stąd powodzeniem cieszą się obecnie franki szwajcarskie i jeny. Niestety, Wielka Brytania, strefa euro i Polska mają deficyt na rachunku obrotów bieżących, przez co waluty tych krajów będą tracić na globalnym znaczeniu.

Najprawdopodobniej z kryzysu pierwsza wyjdzie Wielka Brytania, co pociągnie za sobą wzrost wartości funta względem zarówno euro, jak i złotówki. A zatem, jeśli nadal mieszkasz na Wyspach i masz tu pracę, to radzę przeczekać w niej trudne czasy.

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • pietrku
    16 lutego 2009, 12:19

    Hmmm…bardzo interesujace! Oby okazalo sie prawda.

    REPLY