Polacy przejmują ratusz w Bradford

Polska społeczność z Bradford organizuje w miejskim ratuszu tydzień kultury polskiej, w czasie którego zaprezentowane zostaną polskie tradycje bożonarodzeniowe, tradycyjna polska kuchnia, sztuka i wiele innych. Jak podaje lokalny serwis ‘Telegraph & Argus', obchody tygodnia kultury polskiej rozpoczną się w poniedziałek 1 grudnia; ich kulminacyjnym momentem będzie sobota 6 grudnia, czyli Mikołajki. Gościom i odwiedzającym

Polska społeczność z Bradford organizuje w miejskim ratuszu tydzień kultury polskiej,

w czasie którego zaprezentowane zostaną polskie tradycje bożonarodzeniowe, tradycyjna polska kuchnia, sztuka i wiele innych.

Jak podaje lokalny serwis ‘Telegraph & Argus', obchody tygodnia kultury polskiej rozpoczną się w poniedziałek 1 grudnia; ich kulminacyjnym momentem będzie sobota 6 grudnia, czyli Mikołajki.

Gościom i odwiedzającym zapewniono wiele atrakcji. W trakcie imprezy będzie okazja spróbować polskiej kuchni, posłuchać polskich tradycyjnych pieśni, obejrzeć film Andrzeja Wajdy ‘Katyń' oraz wiele innych.

W katedrze Bradford odbędą się także warsztaty robienia szopek bożonarodzeniowych i późniejsza wystawa gotowych prac. Wystawiona zostanie też główna Szopka Bożonarodzeniowa .

Oprócz tradycji świątecznych, organizatorzy oferują stanowiska informacyjne, gdzie zasięgnąć będzie można informacji o usługach socjalnych zapewnianych przez miejscowe władze samorządowe przybywającym tu imigrantom.

Organizatorem polskiego tygodnia jest Helena Danielczuk, przewodnicząca Polskiej Federacji w Bradford. Pani Danielczuk jest córką Polaków, którzy wyemigrowali do Anglii tuż po wojnie w ucieczce przed stalinowskim reżimem.

Pani Helena wychowała się w Bradford i przez wiele lat odcinała się od polskich korzeni; jak sama mówi, nie czuła potrzeby kultywowania tradycji polskich. Jednak z czasem dostrzegła rolę identyfikacji z kulturą przodków:

„Ważne jest, żebyśmy czuli się członkami lokalnej społeczności, ale nie wolno zapominać o swoim pochodzeniu, gdyż to ono kształtuje naszą tożsamość”.

W obchodach polskiego tygodnia, oprócz polskiej społeczności, wezmą także udział przedstwiciele loklanych władz, między innymi burmistrz miasta Howard Middleton. 

        Katarzyna S.

 

                                                                                                     

Federation of Poles in Great Britain/ Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii zaprasza na

                                   Tydzień Polski City Hall/ Ratusz Bradford

od 1go do 6go grudnia

Bardzo prosimy o liczny udział!

01.12.2008 – 06.12.2008     Ratusz Wystawa  Krótka historia Polaków

02.12.2008- 03.12.2008       15.30 lub 19.00  Bradford Playhouse

Film „Katyń”   £3-  bardzo proszę o pilne zgłaszenie się.  07847610444

Piątek 05.12.2008 12.00-18.00  Ratusz – informacja spotkania z  związkami, housing, Education Bradford, NHS, Sharing Voices,  Prawnikami itd dla wszystkich Polaków a zwłaszcza nowoprzybyłych.

                                    18.00 Bradford Cathedral  Wystawa Szopek

 Sobota 06.12.2008 10.00-12.00 Szkoła zaprasza do Ratusza Bradford!!

                                    16.00-21.00 Temple Row Keighley   

 

Cały tydzień poświęcony historii, kulturze, informacji, dla wszystkich!!

Dalsze informacje  07847610444 lub mailem pomoczpwb@yahoo.co.uk

 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *