Poprawność polityczna to absurd, który opowiada się, jak dobry kawał. Czasem to przytyk dla tych, którzy nie chcą się podporządkować, a czasem przechwałki, że idzie się pod prąd. Ile to jednak ma wspólnego z ideą poprawności? Trzy małe świnki z bajki dla dzieci przedstawione w najnowszej jej wersji jako „Three Little Cowboy Builders” (Trzej Mali
Poprawność polityczna to absurd, który opowiada się, jak dobry kawał.
Czasem to przytyk dla tych, którzy nie chcą się podporządkować, a czasem przechwałki, że idzie się pod prąd. Ile to jednak ma wspólnego z ideą poprawności?
Trzy małe świnki z bajki dla dzieci przedstawione w najnowszej jej wersji jako „Three Little Cowboy Builders” (Trzej Mali Budowniczy-Kowboje) zostały posądzone o „prowokowanie problemów kulturowych”. A konkretnie, że są antymuzułmańskie, ponieważ świnia dla muzułmanina to zwierzę nieczyste. Bajka została więc odrzucona w konkursie Bett Awards w Wielkiej Brytanii. Orzeczono, iż trzy świnki występujące w roli kowboi-budowniczych mogą również doprowadzić do wyalienowania budowlańców, tworzyć stereotyp budowlańca-kowboja, którego praca jest zmieciona z powierzchni ziemi oraz mogą sugerować, że on sam jest jak świnia.
Właściciel tanich linii lotniczych Jet2.com podczas strajku francuskich kontrolerów lotów postanowił wstawić się za sfrustrowanymi pasażerami swoich linii i opublikował obrazek przedstawiający żabę siedzącą na tle wieży kontrolnej obok tabliczki z napisem „Lazy Frog” (Leniwa Żaba). Został posądzony o zachowania rasistowskie.
Dzieci z kolei nie potrzebują żadnych bodźców, same mają w sobie pokłady rasizmu. Jeśli odmawiają jedzenia orientalnych, ostrych potraw to znaczy, że mają uprzedzenia rasowe. Tak twierdzi raport Narodowego Biura ds. Dzieci (NCB), dotowanego przez rząd Wielkiej Brytanii. Jeżeli dziecko na widok orientalnej potrawy powie „fuj”, nazwie kolegę „czarnym”, wskaże palcem inne dzieci i powie „ci ludzie” albo „oni brzydko pachną”, to opiekunki w przedszkolu powinny powiadamiać o tym rodziców i swoich przełożonych, bowiem – jak napisano w poradniku: „Żadnego takiego incydentu nie wolno ignorować. Powinno się je zdecydowanie potępiać”.
Te i wiele innych przykładów absurdów wynikających z nadgorliwości w egzekwowaniu poprawności politycznej, które są rozpowszechniane przez media, powodują narastające niezrozumienie, drwiny lub też oburzenie różnych grup społecznych. Przeciętny obywatel potrafi przytoczyć wiele absurdów, ale nie bardzo wie, czym jest i jak powstała idea poprawności politycznej.
Aby przeczytać cały artykuł kliknij na: www.elondyn.co.uk – Taki jest Londyn
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *