DKF

Ruchomy zamek Hauru   W piątek, 19 września o godzinie 19.00, w Polskim Ośrodku Katolickim odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem dotyczyć ono będzie filmu anime Ruchomy zamek Hauru (Howl's moving castle).   Jest to obraz Hayao Miyazaki z 2004 roku. Hayao Miyazaki wraz z Isao Takahatą i Toru Harą w 1984 założyli

Ruchomy zamek Hauru

 

W piątek, 19 września o godzinie 19.00, w Polskim Ośrodku Katolickim odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem dotyczyć ono będzie filmu anime Ruchomy zamek Hauru (Howl's moving castle).

 

Jest to obraz Hayao Miyazaki z 2004 roku. Hayao Miyazaki wraz z Isao Takahatą i Toru Harą w 1984 założyli znane na całym świecie, studio Ghibli. Produkcje z tego studia charakteryzują się wyjątkową precyzją i perfekcją technik animacyjnych oraz swoistą, „prostą” kreską. Najsłynniejszym ich filmem jest Spirited away: W krainie bogów, który w 2003 roku otrzymał Oscara za Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.

 

 Ruchomy zamek Hauru jest późniejszym dziełem Miyazaki, który również został nominowany do Oscara. Scenariusz powstał na podstawie książki angielskiej autorki Diane Wynne Jones, o tym samym tytule. Muzykę skomponował związany ze studiem Ghibli, Joe Hisaishi, którego utwory usłyszeć można w wielu japońskich filmach, między innymi w symbolicznych Lalkach Takeshi Kitano, czy wspomnianym wyżej Spirited away: W krainie bogów. Historia opowiedziana w Ruchomym zamku Hauru jest przepełniona magią i całą gamą fantastycznych bohaterów. Głównymi postaciami są; dziewczynka Sophie, która, przez złą wiedźmę została zamieniona w staruszkę oraz Hauru- przystojny, tajemniczy czarodziej mieszkający w tytułowym, ruchomym zamku. Charakterystyczne dla reżysera niesamowite maszyny i stwory uzupełniają niebanalną historię rozgrywaną w świecie fantazji.

 

Film jest bajkową opowieścią nie tylko dla amatorów japońskiej animacji. Wymaga jednak od widzów, chęci poddania się filmowym czarom i duchowego wyruszenia z bohaterami w podróż pełną niesamowitych przygód. Podczas ich trwania tworzą się przyjaźnie, rozgrywają dramaty, a wszystko w walce o prawdziwe, ponadczasowe wartości.

 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *