Cieszący się za oceanem dużą popularnością freelancing wciąż zdobywa nowych, polskich zwolenników tej formy zatrudnienia. Freelancerami zostają programiści, doradcy podatkowi, księgowi, copywriterzy, tłumacze, dziennikarze, graficy, fotograficy, artyści, pisarze – wszyscy ci, kórzy upodobali sobie tę formę pracy z klientem łącząc pasję z pełną niezależnością. Decydując się na taką formę utrzymania postanowili być sami dla siebie
Cieszący się za oceanem dużą popularnością freelancing wciąż zdobywa nowych, polskich zwolenników tej formy zatrudnienia.
Freelancerami zostają programiści, doradcy podatkowi, księgowi, copywriterzy, tłumacze, dziennikarze, graficy, fotograficy, artyści, pisarze – wszyscy ci, kórzy upodobali sobie tę formę pracy z klientem łącząc pasję z pełną niezależnością. Decydując się na taką formę utrzymania postanowili być sami dla siebie przysłowiowym „…sterem, okrętem, żeglarzem”. Czy jednak każdy może zostać freelancerem?
Nazwa freelancer pochodzi z języka angielskiego i oznacza osobę nie związaną umową o etat (tzw. wolny strzelec), która realizuje projekty na zlecenie swoich klientów. Pierwszy raz tego określenia użył Sir Walter Scott w swojej książce pt. Ivanhoe do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. W dzisiejszych czasach freelancing rzadko kiedy dotyczy osób wykonujących pracę fizyczną, gdyż pozostaje już tylko i prawie wyłącznie domeną specjalistów twórczych dziedzin, którzy są ekspertami w swoim fachu. Dlatego ich osobowość i bardzo dobre umiejętności interpersonalne są konieczne by mogli zapewnić sobie sukces na tym konkurencyjnym rynku usług.
Pożądana osobowość
Nie każdy może być wolnym strzelcem. Konieczność zdobywania nowych zleceń i klientów, negocjowanie warunków i precyzyjna ocena potrzeb klienta – to wszystko wymaga od dobrego freelancera posiadania odpowiednich umiejętności interpersonalnych. Na wagę złota są takie cechy, jak dobra organizacja czasu, umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji i oceny swoich możliwości, silna motywacja, sumienność, samodyscyplina oraz terminowość. Aby móc się spełniać jako wolny strzelec trzeba umieć rozdzielić życie prywatne od zawodowego gdyż nie zawsze udaje się zgrać datę zakończenia zlecenia z rodzinnym wyjazdem na wakację. Aby zostać freelancerem, na pewno trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie i posiadać nieograniczone pokłady twórcze oraz pozostawać otwartym na nowe doświadczenia. Doskonałe portfolio i szczera pasja są w tym zawodzie atrybutem dobrego freelancera.
Freelancer – sposób na życie
Do rozwoju tej profesji przyczynił się Internet, który spowodował wzrost zapotrzebowania zleceniodawców na usługi freelancerów, którzy swoje ogłoszenia zamieszczają na aukcji zleceń gdzie freelancerzy licytują się o wykonanie usługi. Do najbardziej odwiedzanych aukcji zleceń należą: www.Intauz.eu, www.Zlecenia.Przez.Net, www.Aukcje2Hire.net, które często pobierają opłaty od swoich użytkowników, by zachęcić do korzystania z jej serwisów internetowych tylko sprawdzonych zleceniodawców. Nie bez znaczenia powstał ten system gdyż na niektórych aukcjach zleceń pojawiają się też oferty od nieuczciwych firm. Dlatego aukcje zleceń tworzą również specjalne konto, na które zlceniodawca wpłacają pieniądze, a zleceniobiorca wybiera po skończeniu pracy. Wysokość wynagrodzenia freelancera zależy od jego dotychczasowego portfolio oraz pozytywnych rekomendacji w serwisie. To do zleceniodawcy należy wybór czy decyduje się na niskie koszty i pracę z nowym freelancerem, czy akceptuje wysokie honorarium za usługi specjalistów w tej dziedzinie, którzy na swoim koncie mają już wiele udanych zleceń. Do wolnego strzelca zaś należy nieograniczony wybór miejsca wykonania danego zlecenia. Opinia, że freelancer zamyka się w czterech ścianach swojego mieszkania by wykonać zlecenie jest nieprawdziwa. Dostęp do internetu, odpowiednie zaplecze i jego kwalifikacje umożliwiają mu przekraczanie granic miast, państw i kontynentów by zdobyć i wykonać zlecenie. Również nie musi skazywać się na samotnie gdyż jeśli zatęskni za towarzystwem innych freelancerów może ich spotkać w lokalnych kawiarniach gdzie przesiadują razem wykonując osobne zlecenia dla swoich zleceniodawców.
Z pewnością taka forma pracy niesie ze sobą wiele korzyści dla freelancera: niezalezność, nienormowany czas pracy, możliwość rozwijania własnych pasji i wpływ na wysokość zarobków, która zależy od jego efektywności. Nic więc dziwnego, że ta forma pracy zyskuje coraz wiekszą popularność wśród osób, które nie chcą się wiązać z pracodawcą na całe życie.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *