System rozpoznawania twarzy na lotnisku w Manchesterze

Na lotnisku w Manchesterze rozpoczęto testowanie nowego systemu komputerowego -rozpoznawania twarzy pasażerów. System skanuje zdjęcie w paszporcie i porównuje je z danymi biometrycznymi zapisanymi na mikrochipie paszportu. Może być użyty jedynie do sprawdzania tożsamości obywateli państw UE posiadających paszporty biometryczne. Od 1 stycznia 2006 roku takie paszporty wydawane są również w Polsce. Testy są częścią

Na lotnisku w Manchesterze rozpoczęto testowanie nowego systemu komputerowego

-rozpoznawania twarzy pasażerów.

System skanuje zdjęcie w paszporcie i porównuje je z danymi biometrycznymi zapisanymi na mikrochipie paszportu. Może być użyty jedynie do sprawdzania tożsamości obywateli państw UE posiadających paszporty biometryczne. Od 1 stycznia 2006 roku takie paszporty wydawane są również w Polsce.

Testy są częścią wartego 1,2 mld funtów programu wykorzystania nowoczesnych technologii do zwiększenia bezpieczeństwa brytyjskich granic. Z jego pomocą dokonano już kontroli 50 mln pasażerów i zatrzymano prawie 2 tys. podejrzanych osób.

Do 2014 roku program ma liczyć wszystkie osoby przyjeżdżające i wyjeżdżające z Wielkiej Brytanii i każdą z nich sprawdzać pod względem bezpieczeństwa i legalności pobytu.

– Brytyjskie społeczeństwo ma prawo oczekiwać, że na granicy przeciwdziałać się będzie nielegalnej imigracji i przemytowi – powiedział odpowiedzialny za sprawy imigracji wiceminister spraw wewnętrznych Liam Byrne.

Technologia rozpoznawania twarzy wykorzystywana jest już w Portugalii, Singapurze, Hongkongu i Malezji.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *