Fire Kills

Urodzony w Wielkiej Brytanii Polski strażak, gwiazda programu „Europa Da Się Lubić”, Kevin Aiston będzie przewodził części kampanii Fire Kills skierowanej do polskiej społeczności w UK. Fire Kills – kampania rządowa, której celem jest wzrost świadomości potrzeby posiadania czujników dymu i bezpieczeństwa przeciwpożarowego wśród ludności. Kampania skierowana do Polkiej społeczności rozpoczęła się od spotkania z

Urodzony w Wielkiej Brytanii Polski strażak, gwiazda programu „Europa Da Się Lubić”, Kevin Aiston będzie przewodził części kampanii Fire Kills skierowanej do polskiej społeczności w UK.

Fire Kills – kampania rządowa, której celem jest wzrost świadomości potrzeby posiadania czujników dymu i bezpieczeństwa przeciwpożarowego wśród ludności. Kampania skierowana do Polkiej społeczności rozpoczęła się od spotkania z mediami w środę 18-tego czerwca przy udziale Kevina Aistona oraz wsparciu Sir Ken Knight’a, który piastuje urząd Szefa Rządowych Doradców do spraw Ognia i Ratownictwa oraz Roy Bishop’a, zastępcy szefa Straży pożarnej w Londynie.

Badania przeprowadzone wśród Polaków pokazały jasno, że świadomość bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wiedza na temat zastosowania czujników dymu jest znikoma, dlatego też podjęto decyzję o włączeniu społeczności Polskiej do programu, który swoim zasięgiem obejmuje także inne mniejszości narodowościowe, jak i społeczność brytyjską na terenie Zjednocznonego Królestwa.

Z badań tych jasno wynika, iż badani:

 • zajęci troskami dnia codziennego nie przykładają uwagi do bezpieczeństwa
 • często spożywają alkohol i palą tytoń w domach w ramach relaksu po ciężkiej pracy
 • przyznali, że niemalże w każdym domu używana jest europejska wtyczka w angielskim kontakcie, a także, że gniazdka niejednokrotnie zostają przeciążone poprzez podłączanie do nich przedłużaczy i rozgałęziaczy.
 • nawet jeśli mają alarmy przeciwpożarowe uważają, że sprawdzanie ich i utrzymanie w należytej kondycji nie należy do ich obowiązków
 • przyznali również, że w Polsce nie kładzie się dużego nacisku na bezpieczeństwo przeciwpożarowe i że ich zdaniem osoba, która decyduje się na instalacje czujki dymu jest osobą przewrażliwioną

„Z badań wynika, że wiele osób Polskiego pochodzenia jest w błędzie jeśli chodzi o czujki dymu i bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Staramy się uświadomić Polaków jak działa Straż Pożarna w UK, której celem jest nie tylko skuteczna interwencja i ratowanie życia, ale róznież zapobieganie pożarom. Niewiele osób wie, że zgłaszając się do lokalnej jednostki straży pożarnej może otrzymać czujki dymu za darmo. Działający czujnik dymu może stanowić o życiu lub śmierci podczas pożaru w domu.” Powiedział Sir Ken Knight – strażak i Szef Rządowych Doradców ds Straży pożarnej i bezpieczeństwa.

Statystyki pokazują, że:

 • koło 3,500 pożarów rocznie w UK jest spowodowanych przez niedopałki. Domy palaczy są trzykrotnie bardziej narażone na pożar nież domy niepalących.
 • Wadliwe instalacje elektryczne i przeciążone gniazdka są przyczyną 8000 pożarów rocznie

W tegoroczną kampanię, zaangożawały się miedzy innymi delikatesy Bocian.co.uk i firma specjalizującą się w transferach pieniężnych do polski Sami Swoi. Pomocne okazały się też polskie media – gazety, portale i strony internetowe oraz polskich kanały radiowe i telewizyjne, które postanowiły opisać całą kampanię.

Fire Kills to również warsztaty w wybranych Polskich szkołach sobotnich.

Kevin Aiston kontynuuje: „To fantastyczne, że zespół Fire Kills stara się naprawde dotrzeć do do społeczności i nawiązać z nimi kontakt. Dostarczenie informacji i uświadomienie ryzyka oraz jak prosto moża je zminimalizować poprzez zmianę niektórych zachowań z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo w Polskich – Angielskich domach”

Roy Bishop, Zastępca komendanta straży pożarnej w Londynie dodaje: “Obowiązakiem straży pożarnej jest pracowanie na poziomie lokalnym wraz ze wszystkimi członkami społeczeństwa i konsekwentne dążenie do tego by każdy podejmował odpowiednie kroki w celu uczynienia własnego domu bezpiecznym. Jesteśmy zawsze dostępni by służyć radą, odwiedzić dom, zrobić kontorle przeciwpożarową i zainstalować za darmo Alarmy przeciwpożarowe. Wszystko co trzeba zrobić w tym celu to skontaktować się z lokalną jednostką straży pożarnej lub wejść na stronę www.direct.gov.uk/firekills i zapisać się na wizytę.

Wskazówki:

 • Zainstaluj czujknik na każdym piętrze swojego domu! Sprawdzaj alarmy raz w tygodniu

 • Nie pal w domu, a jeśli już upewnij się, że papieros został dokładnie zgaszony.

 • Nie przeciążaj gniazdek elektrycznych.

 • Bądź ostrożny gdy używasz gorącego oleju gotując. Nigdy nie zostawiaj kuchenki, upewnij się, że w pobliżyu nie ma żadnych łatwopalnych przedmiotów. Połowa pożarów w Wielkiej Brytanii jest spowodowana wypadkiem podczas gotowania.

 • Opracuj plan ewakuacji. Tak by każdy z domowników wiedział, jak najłatwiej wydostać się z budynku. Upewnij się, że każdy wie gdzie są niezbędne klucze np do okien.

Kevin: „Te wskazówki pokazują jak łatwo jest uchronić swój dom przed pożarem, jednakże najważniejszym jest zainstalowanie Czunika Dymu gdzyż prawdopodobieństwo, że ofiara pożaru zginie od wdychania dymu jest znacznie większe, że zostanie strawiona przez płomienie. Apeluje do wszystkich Polaków – zainstalujcie alarm i sprawdzajcie czy działa przynajmniej raz w tygodniu. To może uratować wam życie I osobom z Waszego otoczenia”

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *