Powracający emigranci nie palą mostów

Polscy emigranci, którzy zdecydowali się na powrót do kraju, nie palą za sobą mostów. Mimo, że wiele osób ułożyło sobie życie na Wyspach, założyło tam rodziny i własne interesy, to tendencja jest wyraźna – Polacy coraz liczniej wracają do kraju. Niedawny raport o powrotach emigrantów przygotowany przez Institute for Public Research (IPPR) wykazał, że połowa

Polscy emigranci, którzy zdecydowali się na powrót do kraju, nie palą za sobą mostów.

Mimo, że wiele osób ułożyło sobie życie na Wyspach, założyło tam rodziny i własne interesy, to tendencja jest wyraźna – Polacy coraz liczniej wracają do kraju. Niedawny raport o powrotach emigrantów przygotowany przez Institute for Public Research (IPPR) wykazał, że połowa z miliona przybyłych do Wielkiej Brytanii w 2004 roku emigrantów, już wyjechała – pisze „Echo Szczecina”.

Powroty Polaków są wyraźnie odczuwalne na krajowym rynku mieszkaniowym. Według Małgorzaty Czerwińskiej, pośrednika w obrocie nieruchomościami, aż 20 proc. sprzedanych przez nią mieszkań idzie w ręce powracających rodaków.

Co ciekawe, ci, którzy zdecydowali się na powrót, nie zrezygnowali z pracy, którą mieli na Wyspach. Mimo powrotu do Polski współpracę z brytyjskim pracodawcą kontynuuje żona polskiego grafika Krzysztofa Rychtera.

– W dzisiejszym świecie, dzięki telefonom komórkowym i komputerom nie muszę być obecna w biurze. Mogę siedzieć w Warszawie i wykonywać moją pracę niezależnie od strefy czasowej – tłumaczy. – Niektórym opłaca się połowę tygodnia pracować w Polsce, a połowę w Anglii – mówi ekonomista Michał Dembiński – Łatwiej jest przelecieć na przykład do Nottingham, niż przejechać 350 kilometrów do Gdańska.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *