Jaki znak twój?

„Jak cię widzą, tak cię piszą”, mówi przysłowie Często wolelibyśmy, aby było inaczej. Postronny obserwator nie wie o nas przecież tego wszystkiego, co wiemy my sami. Nie zna złożonej sieci uwarunkowań, która sprawia, że czujemy się tym, kim się czujemy. Często jednak skwitowanie czyjejś oceny prostym – „To nie tak jak myślisz” jest tylko zasłoną

„Jak cię widzą, tak cię piszą”, mówi przysłowie

Często wolelibyśmy, aby było inaczej. Postronny obserwator nie wie o nas przecież tego wszystkiego, co wiemy my sami. Nie zna złożonej sieci uwarunkowań, która sprawia, że czujemy się tym, kim się czujemy.

Często jednak skwitowanie czyjejś oceny prostym – „To nie tak jak myślisz” jest tylko zasłoną dla naszej własnej niewiedzy o nas samych. Co my, Polacy, odpowiemy na pytanie: „Jaki znak twój”?

Takie właśnie pytanie postawił dziennik „Rzeczpospolita” w przeprowadzonym niedawno ogólnopolskim sondażu. Z inicjatywą dyskusji o symbolach Polski wyszło Polskie Forum Obywatelskie, organizacja skupiająca ekonomistów, socjologów i biznesmenów. Młodych i starych, mężczyzn i kobiety, Małopolan, Wielkopolan, Ślązaków – zapytano o to samo: o rzeczy i osoby najbardziej kojarzące się z Polską. Z sondażu wyłonił się ranking symboli, które chętnie widzielibyśmy w roli naszej wizytówki dla świata.

Od papieża po wódkę

Najczęściej i najchętniej utożsamiamy się z Janem Pawłem II. Aż 91 proc. badanych uznało, że papież to najsolidniejsza polska marka. Drugie miejsce w sondażu zajął Mikołaj Kopernik (65 proc.), który nieznacznie wyprzedził Lecha Wałęsę (62 proc.). Spośród znanych osób badani wymieniali też Fryderyka Chopina (60 proc.) oraz Jana Matejkę (52 proc.). Wśród najbardziej kojarzonych z Polską rzeczy najczęściej wskazywano na orła (65 proc.), bitwę pod Grunwaldem (62 proc.), Pałac Kultury (44 proc.) oraz… wódkę (33 proc.).

Co ciekawe, wskazane przez Polaków symbole są również dobrze rozpoznawalne w świecie. Amerykanie, słynący z ignorancji względem zjawisk zachodzących poza granicami ich kraju, również wymieniają Jana Pawła II, Chopina i Wałęsę na czele listy skojarzeń z hasłem „Polska”. Bardzo wysoko w rankingu lokuje się też „Polish vodka” – coraz mniej popularne są natomiast „Polish jokes”.

Dobrze, ale źle

Na pierwszy rzut oka wyniki sondażu sprawiają dobre wrażenie, jednak już chwila refleksji pozwala dostrzec w nich niepokojącą tendencję. Wskazują na nią socjologowie poproszeni przez „Rzeczpospolitą” o komentarz do badania. – O własnym kraju myślimy stereotypami. Nasz kanon wartości oparty jest na symbolach powtarzanych przez wieki – uważa prof. Leszek Korporowicz, socjolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnego zdania jest prof. Maria Flis, antropolog kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Jest coś niepokojącego w tym, że nie jesteśmy otwarci na przyszłość. Nie udało nam się od 1989 roku zbudować swojej wyraźnej marki w świecie, którą moglibyśmy podkreślać swoją współczesną tożsamość narodową.

Istotnie. Wskazujemy na doniosłą rolę Jana Pawła II, ale ilu z nas potrafi wymienić kilka kluczowych tez jego nauczania, poza zgranymi przez media szlagierami w rodzaju „sprzeciwiał się aborcji” czy „był zwolennikiem ekumenizmu”? Dla większości Polaków zmarły papież to ikona wyjmowana od święta z zakurzonej szafy, zaś najżarliwiej praktykujący często wolą religijność spod znaku Ojca Dyrektora niż trudny personalizm Wojtyły. Wymieniamy żyjącego przed wiekami Kopernika, lecz zapominamy o żyjącym dziś Aleksandrze Wolszczanie, odkrywcy pierwszych planet spoza Układu Słonecznego. Może nie wstrzymał on słońca i nie poruszył ziemi, jednak jako pierwszy naukowiec dowiódł istnienia odległych o lata świetlne globów. Szczycimy się Wałęsą, jednak pozwalamy umierać etosowi „Solidarności”, mitowi, który przecież po 1989 roku legł u podstaw nowej Polski. Tylko wódkę pijamy z niesłabnącym zaangażowaniem, ale akurat w tym względzie nie ma się z czego cieszyć.

Polska wokół nas

„Ojczyznę kochać trzeba i szanować”, śpiewał Muniek Staszczyk w piosence „Wychowanie”. To właśnie w wychowaniu i edukacji możemy upatrywać przyczyny naszego umiłowania do pomnikowego postrzegania własnego kraju. – Mamy niezmieniony od lat kanon wartości narodowych. Szkoła ten kanon koduje u uczniów, ale nie dołącza nowych symboli. Na dodatek wiedza ludzi o tym, z czym się utożsamiają, jest płytka – uważa prof. Korporowicz. Często postacie i wydarzenia, których doniosłość kontestowaliśmy w szkole, niepostrzeżenie i bezrefleksyjnie wkradają się do naszej świadomości w dorosłym życiu, jak w gombrowiczowskiej lekcji o Słowackim, który zachwyca, bo jakże ma nie zachwycać?

Dlatego musimy pamiętać o przeszłości, lecz bez kompleksów patrzeć na dzień dzisiejszy i z wiarą spoglądać w przyszłość. Sami sobie zadajmy pytanie o symbol Polski i sami poszukajmy odpowiedzi. Na zachętę zrobię to pierwszy. Dla mnie Polska to pozłacane jesienią góry oraz hasło: „Damy radę”!

***

O Polsce nowoczesnej i atrakcyjnej czytaj w anglojęzycznym magazynie Visit Poland – poleć Polskę swoim znajomym i przyjaciołom Irlandczykom, niech odkryją, że Polska to nie tylko kraj Wałęsy, piwa i … pięknych dziewcząt! Czytaj online: www.VisitPoland.ie

 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *