Kilka rzeczy dziwnych, śmiesznych i ciekawych o życiu w Wielkiej Brytanii. Kanapki są bardzo popularne i można je kupić dosłownie wszędzie. Mają najczęściej trójkątny kształt (chleb tostowy przekrojony po przekątnej). Nie jest niczym nadzwyczajnym, że ktoś w domu przygotuje sobie kanapkę z frytkami lub bananem… Większość zlewów posiada osobny kran do zimnej i osobny do
Kilka rzeczy dziwnych, śmiesznych i ciekawych o życiu w Wielkiej Brytanii.
Kanapki są bardzo popularne i można je kupić dosłownie wszędzie. Mają najczęściej trójkątny kształt (chleb tostowy przekrojony po przekątnej). Nie jest niczym nadzwyczajnym, że ktoś w domu przygotuje sobie kanapkę z frytkami lub bananem…
Większość zlewów posiada osobny kran do zimnej i osobny do ciepłej wody. Ciepła woda ma przeważnie temperaturę wrzątku, dlatego też w niektórych miejscach niemożliwe jest umycie rąk pod bieżącą wodą (oprócz zimnej oczywiście). Należy najpierw napuścić wody do umywalki i dopiero wówczas umyć ręce. Problem jest tylko taki, że złodzieje korków są wszędzie…
Podobnie jest ze zmywaniem naczyń. W bardzo wielu domach są nawet specjalne plastykowe miski do zmywania, które na stale stoją sobie w kuchennym zlewie, i do których napuszcza się wody i w nich zmywa naczynia. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest, że sporo osób nie zadaje sobie nawet trudu aby opłukać naczynia po ich umyciu w wodzie z dodatkiem płynu do zmywania. W końcu są przecież biodegradalne substancje…
Herbatę pija się z mlekiem. Jeśli idzie się do kogoś w gości i poprosi o herbatę, to z definicji dostaje się herbatę już z dodanym mlekiem. Czas przeznaczony na herbatę jest niemal święty – można wówczas chwilę odsapnąć od obowiązków i cieszyć się gorącą aromatyczną herbatą (oczywiście z mlekiem!) jak również jednym z wielu rodzajów popularnych tam herbatników.
Pomimo tego że największym nominałem banknotu jest 50 funtów, to w życiu codziennym nie używa się go w ogóle. Niektóre małe sklepy mogą nawet odmówić przyjęcia pięćdziesiątki. Dlatego też najlepiej jest zaopatrzyć się w banknoty nie większe niż 20 funtów. Oczywiście 50 funtów można rozmienić w każdym banku. Ale co zrobić w niedzielę?
Symbol „1” (jedynki) pisze się jako zwykłą pionową kreskę. Napisanie jedynki po polsku, czyli pionowej kreski z małym ukośnym ogonkiem u góry spowoduje, że zostanie ona prawie na pewno odczytana jako 7 (siódemka). Dlatego przy wypełnianiu jakiegokolwiek formularza lub zapisywaniu komuś swojego numeru telefonu należy pamiętać o pisaniu jedynki jako pojedynczej pionowej kreski, czyli:
Większość przejść ulicznych dla pieszych posiada specjalny przycisk, po którego naciśnięciu należy czekać na zielone światło. Przyciski te są oczywiście używane przez pieszych, ale jeśli panuje niewielki ruch, to ludzie przechodzą na czerwonym świetle. Nie byłoby to może niczym nadzwyczajnym, o ile nie całkowity brak zainteresowania policji tym procederem. Nawet jeśli przechodzi się na czerwonym świetle mijając patrolującego policjanta nic nie grozi – nie zostanie udzielone nawet upomnienie, mało tego, nikt nie zwróci na to najmniejszej uwagi. Należy jednak unikać przebiegania przez autostradę w najbardziej ruchliwym miejscu…
Bardzo trudne jest kupienie czipsów paprykowych. Ogólnodostępne smaki to: zwykłe solone, serowo-cebulowe, kurczakowe, bekonowe, być może krewetkowe. Nazwa chips pochodzi z amerykańskiego angielskiego – w Wielkiej Brytanii to słowo oznacza frytki, a crisps to właśnie czipsy.
Wszystkie podłogi w domach wyłożone wykładziną (tzw. carpet), oczywiście oprócz kuchni i łazienki.
Nie ma dowodów osobistych. W brytyjskim parlamencie trwają co prawda prace nad ich wprowadzeniem, ale pewne jest że nie nastąpi to szybko. Z uwagi na to, udowodnienie swojej tożsamości następuje po okazaniu wyciągu z konta bankowego wraz z innym dokumentem z fotografią (np. paszportem). Tylko jak założyć konto bankowe – trzeba przecież jakoś udowodnić swoją tożsamość? (Odpowiedź na to pytanie znajduje się tutaj).
Bardzo popularne są zamki typu zatrzaskowego w drzwiach. Nawet zwykły przeciąg jest w stanie zatrzasnąć drzwi – trzeba więc nosić klucze cały czas przy sobie.
Dzwonki do drzwi wejściowych są co prawda znane, ale w dalszym ciągu bardzo popularne są kołatki, którymi należy zastukać w razie potrzeby.
Niemal każde drzwi wejściowe mają specjalny otwór, przez który listonosz wrzuca listy do środka.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *