Brytyjska policja werbuje do pracy Polaków

Komendy na Wyspach desperacko potrzebują policjantów, którzy mówią po polsku. To – według „Gazety Wyborczej” – szansa dla emigrantów. Leokadia Kopeć jest filigranową, uśmiechniętą szatynką. W tygodniu od rana do wieczora pracuje w Londynie, tak samo jak dziesiątki tysięcy Polaków. Ale w weekend, zamiast się wyspać, wkłada policyjny mundur. Przypina do pasa kajdanki, gaz i

Komendy na Wyspach desperacko potrzebują policjantów, którzy mówią po polsku.

To – według „Gazety Wyborczej” – szansa dla emigrantów.

Leokadia Kopeć jest filigranową, uśmiechniętą szatynką. W tygodniu od rana do wieczora pracuje w Londynie, tak samo jak dziesiątki tysięcy Polaków. Ale w weekend, zamiast się wyspać, wkłada policyjny mundur. Przypina do pasa kajdanki, gaz i pałkę, i wychodzi z brytyjskimi kolegami na ulice Streatham. To południowe przedmieścia Londynu, duże skupisko Polaków. W pobliżu jest cieszące się nie najlepszą sławą Brixton.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Leokadia już niedługo będzie kimś, kogo brytyjski Scotland Yard poszukuje dziś najbardziej – brytyjską policjantką mówiącą po polsku.

Dziś mamy bardzo niewielu polskojęzycznych policjantów, a liczba Polaków, którzy przyjeżdżają, cały czas rośnie – mówi komendant posterunku w Streatham Jonathan Tottman.

Polka nie jest jeszcze policjantką, choć ma odznakę i mundur. Jest wolontariuszką po szkoleniu policyjnym. Za darmo przepracowuje w roku 200 godzin służby. To doskonały punkt w życiorysie, ale też trampolina do regularnej służby – pisze dziennik.

Na początek brytyjski policjant dostaje 28 tys. funtów rocznie. Po specjalizacjach i kursach – znacznie więcej. Emigrant pracujący za płacę minimalną zarobi najwyżej połowę tej sumy.

Polacy reagują na swego rodaka w mundurze różnie. Jeden, jak powiedziałam po polsku, żeby pokazał dokumenty, był w szoku – opowiada Special Constable Kopec. Jedni widzą, że mogą mniej kręcić, inni są wdzięczni, że mogą się dogadać z policjantem – dodaje.

Takich osób jak Leokadia jest na razie zaledwie kilka w całej policji, choć kilkunastu Polaków służy w oddziałach wspomagających policję. Są umundurowani, ale nie mogą np. dokonywać aresztowań.

Scotland Yard szuka polskojęzycznych funkcjonariuszy, bo liczba incydentów z Polakami w roli głównej rośnie. Nie ma co prawda statystyk narodowościowych, ale policjanci przyznają nieoficjalnie, że polską specjalnością są bójki w pubach, rozrabianie po pijanemu i przemoc domowa – wylicza „Gazeta Wyborcza”.

Chcesz skomentować? Kliknij:

http://www.leeds-manchester.pl/forum/viewtopic.php?t=5559

 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *