Dzień Guy’a Fawkes’a w Polskim Centrum

To jedno z najbardziej niezwykłych i najhuczniej obchodzonych świąt angielskich, nazywane także „Świętem Prochowym” jest dość nietypowe. Jest ono obchodzone(a raczej – wspominane) 5 listopada. Tego dnia, w 1605 roku, grupa wyznawców religii rzymsko – katolickiej próbowała wysadzić w powietrze Parlament (Izbę Lordów) z rządem, królem Jakubem I – gorliwym wyznawcą kościoła anglikańskiego, królową oraz

To jedno z najbardziej niezwykłych i najhuczniej obchodzonych świąt angielskich, nazywane także „Świętem Prochowym” jest dość nietypowe. Jest ono obchodzone(a raczej – wspominane) 5 listopada.

Tego dnia, w 1605 roku, grupa wyznawców religii rzymsko – katolickiej próbowała wysadzić w powietrze Parlament (Izbę Lordów) z rządem, królem Jakubem I – gorliwym wyznawcą kościoła anglikańskiego, królową oraz ich synem.
Nienawidzili oni króla z całego serca, ponieważ od początku sprawowania władzy prześladował purytan i katolików. Mieli nadzieję, że jeśli go zamordują, angielscy katolicy będą mogli przejąć władzę w państwie angielskim. Spisek ten nazwano Spiskiem Prochowym.

Konspiratorzy wynajęli piwnicę pod budynkiem Izby Lordów, a Guy Fawkes ukrył trzydzieści sześć beczek prochu kilka dni przed uroczystym otwarciem obrad parlamentu. Miał on podpalić lont dokładnie 5 listopada. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Jeden ze spiskowców ostrzegł swego krewnego, lorda Monteagle, aby 5 listopada nie szedł do parlamentu. Lord Monteagle zaalarmował wtedy rząd i Guy Fawkes został znaleziony w piwnicy i aresztowany. Został poddany torturom, podczas których zdradził tożsamość innych uczestników spisku. Skazano go, a także innych konspiratorów, na śmierć przez powieszenie. Jednak również to wydarzenie było dość nietypowe. 31 stycznia 1606 roku Guy Fawkes miał stanąć naprzeciw swego losu. Tego dnia miała odbyć się w Londynie jego publiczna egzekucja (pozostałych konspiratorów, którzy przeżyli, stracono dzień wcześniej). Jednak gdy Guy wchodził już na szafot, niespodziewanie zeskoczył z drabiny i skręcił sobie kark. Zmarł natychmiast.

Dzień 5 listopada w Wielkiej Brytanii jest dniem publicznego dziękczynienia. Jest znany pod nazwą „Dnia Guy’a Fawkes’a” (Guy Fawkes’ Day) lub „Nocy Guy’a Fawkes’a (Guy Fawkes’ Night). Dzieci niosą przez miasto kukły Guy’a, wykonane ze starych ubrań wypchanych słomą, papierami i liśćmi, krzycząc: „Pensy dla Guy’a!”. Następnie kukły są palone, czemu towarzyszą pokazy sztucznych ogni (Bonfire Night), festyny i barbecue w ogrodach i parkach.

Dzień Guy’a Fawkes’a jest jednym z najbardziej niezwykłych świąt w Europie – niewiele krajów świętuje rocznice nieudanego zamachu na swojego króla i parlament i to jeszcze w tak wyszukany sposób…

I z tej okazji w Centrum Polskim organizowana jest fantastyczna noc Bonfire Night. Będzie ognisko i sztuczne ognie. Będzie też grill z kiełbaskami i burgerami + bigos (polski ma się rozumieć). Zostanie też zorganizowany sklepik z pączkami (również polskimi!), jabłkami w cukrze, faworkami (chrustami) i owocowymi kebabami w czekoladzie. Odbędzie się też (darmowa!!!) zabawa.

Serdecznie zapraszamy!!!

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *