Nowe polskie społeczności w Yorkshire

W październiku, w Ratuszu w Barnsley, odbyła się uroczysta inauguracja Barnsley Polish Community. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz organizacji społecznych działających w tym regionie. Polacy, którzy przygotowali część spotkania poświęconą naszemu krajowi i kulturze stworzyli udaną prezentację spraw najważniejszych dla nas jako narodu i równocześnie jako polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Podczas

W październiku, w Ratuszu w Barnsley, odbyła się uroczysta inauguracja Barnsley Polish Community.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz organizacji społecznych działających w tym regionie.

Polacy, którzy przygotowali część spotkania poświęconą naszemu krajowi i kulturze stworzyli udaną prezentację spraw najważniejszych dla nas jako narodu i równocześnie jako polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Podczas prezentacji można było obejrzeć m.in.: fotografie Polski i wybitnych Polaków, symbole narodowe, zapoznać się z rysem historycznym i geograficznym naszego kraju, wysłuchać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz spróbować polskich smakołyków.

Polska wspólnota w Barnsley to już siedemnasta tego typu społeczność w tym mieście. Biorący udział w uroczystości przedstawiciele miasta podkreślili, że Polacy mają w Barnsley bardzo dobrą opinię, a nasza dobra sława sięga już czasów II wojny światowej. Chwalono naszą pracowitość i dobrą jakość wykonywanej przez nas pracy.

Podkreślono również, iż polska wspólnota podlega wszelkim prawom, a także obowiązkom ustalonym na równi dla wszystkich mieszkańców miasta.

Polską wspólnotę w Barnsley zdecydowali się utworzyć pełni zapału, młodzi ludzie, mieszkający tu stosunkowo od niedawna – Małgorzata Rozmus (Prezes), Krzysztof Litwin (Zastępca Prezesa), Krystyna Bielawska (Sekretarz) oraz Anna Roszko (Skarbnik). Mamy nadzieję, że Wspólnota będzie działać tak sprawnie i aktywnie, jak do tej pory. Zaledwie pięć dni po powstaniu Barnsley Polish Community, 21 października 2007r. jej przedstawiciele wzięli udział w Barnsley Cultural Diversity Festival. Zorganizowana w Ratuszu miejskim impreza miała na celu zaprezentowanie mniejszości narodowych, jakie zamieszkują Barnsley i okolice. Siedemnaście różnych nacji z czterech kontynentów na swoich stoiskach zaprezentowało najbardziej charakterystyczne dla swoich krajów stroje, potrawy, smakołyki, ozdoby oraz elementy sztuki ludowej i rękodzieła.

Drugą tego typu wspólnotą powstałą na terenie Yorkshire jest CPCAAC, czyli Calderdale Polish Community and Advice Centre w Halifax. Organizacja ta rozpoczęła działalność w kwietniu 2007 r. i od tego czasu wzięła już udział m.in.: w sierpniowym Peoples Park Festiwal. Podobnie jak polską wspólnotę w Barnsley, tak i tę w Halifax, utworzyli pomysłowi, młodzi ludzie: Radosław Zdanowicz (Prezes), Katrina Wojciechowska oraz Bogusław Wojciechowski (Skarbnik).

CPCAAC współpracuje m.in.: z NHS, który jako instytucja powszechna, pomaga w dystrybucji pomocnych materiałów informacyjnych dla Polaków. Początki wspólnoty nie były łatwe, ale konsekwencja i wytrwałe dążenie do celu przyniosło bardzo dobre efekty. Obecnie wspólnota współpracuje już z innymi organizacjami, które mogą okazać się pomocne dla Polaków. Co więcej, inicjuje też własne akcje promocyjne w celu pozyskania funduszy na swoją działalność; organizuje także odpłatne lekcje języka angielskiego.

Brawa należą się twórcom stowarzyszeń – gratulujemy inicjatywy oraz kibicujemy wspólnotom z nadzieją, że ich działalność przyniesie wymierne korzyści wszystkim naszym Rodakom zamieszkującym Barnsley i Halifax oraz że stanie się ona dla nich silną motywacją do doskonalenia się i rozwoju.

Oby więcej tego typu organizacji i oby coraz więcej zapału wśród nas do ich tworzenia i rozwijania.


Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *