Nasze Dzieci Piszą i Czytają

Mój syn Kacper ma 7 lat. Wracamy do Polski. Mamy obawy, czy poradzi sobie w szkole… …skarży się mama Kacpra, która mieszka w UK od kilku lat. Nasza Karolina chodzi do sobotniej szkoły ale my zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie wystarczy – komentują rodzice – Planujemy powrót do Polski i boimy się

Mój syn Kacper ma 7 lat. Wracamy do Polski. Mamy obawy, czy poradzi sobie w szkole…

…skarży się mama Kacpra, która mieszka w UK od kilku lat. Nasza Karolina chodzi do sobotniej szkoły ale my zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie wystarczy – komentują rodzice – Planujemy powrót do Polski i boimy się jak córka poradzi sobie w szkole, ma 8 lat.

Rodzice mieszkający w Wielkiej Brytanii coraz częściej planują powrót do Polski. Obawiają się jednak, że ich dzieci nie poradzą sobie w szkole z językiem polskim, z czytaniem i pisaniem. Jest to poważny problem, ponieważ faktycznie dzieci polskie mają duże problemy z językiem ojczystym. Wracają do kraju gdzie według wieku powinny trafić do klasy ze swoimi rówieśnikami. Okazuje się niestety, że nie jest to możliwe, bo dziecko nie potrafi pisać i czytać. Często też występują problemy ze zwykłą komunikacją. Wtedy pojawia się dylemat co zrobić z dzieckiem.

Jest to bardzo poważny problem i zarazem bardzo złożony – wyjaśnia Grażyna Popczyk, polonista i pedagog w Szkołach Języka Polskiego „Nasze Dzieci” działających w Londynie. –Przede wszystkim chodzi tu o brak świadomości rodziców. Zaskakuje mnie, że rodzice chcą najpierw nauczyć dziecko mówić po angielsku! To nie do pomyślenia. Potem okazuje się, że dziecko w wieku 8 lat nie pisze, nie czyta po polsku i ledwo rozumie mowę polską. Ale mogę zrozumieć też rodziców, są zagubieni, nie wiedzą co robić bo nie mają wsparcia.

Pedagodzy i poloniści alarmują. Rodzice powinni być uświadamiani, że zaniedbanie nauki języka polskiego to niewybaczalny błąd. Szkoły sobotnie działające na terenie Wielkiej Brytanii nie są w stanie ani przeciwdziałać temu problemowi ani go zwalczyć. Powód jest prosty – dzieci uczą się tylko w soboty. Celem takich szkół jest przede wszystkim wspomaganie dzieci, które zostają na stałe w Wielkiej Brytanii, nauka pisania i czytania po polsku a także rozbudzanie zainteresowania kulturą polską. To bardzo dużo. Szkoły Sobotnie nie są jednak w stanie zaspokoić potrzeb dzieci powracających do Polski i przygotować ich do nauki w polskim systemie.

To po prostu niemożliwe- mówi dyrektor metodyczny Szkół „Nasze Dzieci” Magdalena Kaniewska. –Dzieci musiałyby uczęszczać do szkoły przez cały tydzień aby udało się przygotować je do powrotu do Polski. Rodzice powinni o tym wiedzieć. Nie zdziałamy cudów. Dziecko powracające do Polski wymaga zupełnie innego prowadzenia pod względem językowym niż dziecko zostające w Wielkiej Brytanii. Program nauczania wymaga modyfikacji. Trzeba się z tym pogodzić.

Szkoły Języka Polskiego „Nasze Dzieci” rozpoczęły akcję edukacyjną Nasze Dzieci Piszą i Czytają polegającą na uświadamianiu rodziców, jakim zagrożeniem jest zaniedbanie nauki języka polskiego na emigracji. Dodatkowo przygotowany jest cały program edukacyjny skierowany do dzieci. Ma on cel dwojaki – rodzicom pokazuje w jaki sposób pracować na co dzień z dzieckiem w domu, a dzieci poprzez zabawę zachęca do czytania i pisania po polsku a także rozbudza ich zainteresowanie kulturą Polski. Akcja jest charytatywna, nie jest nastawiona na zyski. Pedagodzy w ramach swojej pracy piszą artykuły dla rodziców ukazujące się w lokalnej prasie polonijnej. Przygotowują też zadania dla dzieci czyli zabawy z językiem polskim, które za pomocą mediów trafiają do dzieci i rodziców.

Chcemy zrobić coś dla Polaków, zwłaszcza dla dzieci. Zauważamy problem i niesiemy pomoc. Jako pedagodzy wiemy jak to zrobić. Nasza akcja została rozpisana szczegółowo przez naszego dyrektora metodycznego we współpracy z nauczycielami – mówi dyrektor placówek Witold Matulewicz. – Oczekujemy wsparcia mediów, bo jest to problem całej Polonii. Problem, którego nie można zlekceważyć. Nikt do tej pory nie zrobił czegoś takiego dla Polonii. My chcemy pomóc i robimy to.

Wszystkich chętnych do udziału i wsparcia akcji Nasze Dzieci Piszą i Czytają zapraszamy do współpracy.

Prosimy o kontakt:
0871 919 4691
szkola@naszedzieci.co.uk

Zespół pedagogów Szkół Języka Polskiego “Nasze Dzieci”
www.naszedzieci.co.uk

Chcesz skomentowac? kliknij tutaj:
http://www.leeds.pl/forum/viewtopic.php?t=4443

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *