Fiskus nie odpuści Polakom na Wyspach

Nie będzie abolicji podatkowej dla Polaków, którzy w poprzednich latach pracowali w Wielkiej Brytanii. Nie można premiować nierzetelnych podatników, gdyż w ten sposób podważa się zaufanie obywateli do istniejącego porządku prawnego. Takie działanie mogłoby także wywołać negatywne zachowania podatników w przyszłości – napisał wiceminister finansów Jacek Dominik w odpowiedzi na niedawną poselską interpelację Włodzimierza Karpińskiego

Nie będzie abolicji podatkowej dla Polaków, którzy w poprzednich latach pracowali w Wielkiej Brytanii.

Nie można premiować nierzetelnych podatników, gdyż w ten sposób podważa się zaufanie obywateli do istniejącego porządku prawnego. Takie działanie mogłoby także wywołać negatywne zachowania podatników w przyszłości – napisał wiceminister finansów Jacek Dominik w odpowiedzi na niedawną poselską interpelację Włodzimierza Karpińskiego z PO. – Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż aktualnie nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia abolicji podatkowej dla Polaków, którzy uzyskali dochody w Zjednoczonym Królestwie przed 1 stycznia 2007 r. i jednocześnie nie dopełnili obowiązków podatkowych w Polsce związanych z ich rozliczeniem – stwierdził minister.

Do końca zeszłego roku przy opodatkowaniu dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii obowiązywała metoda tzw. odliczenia proporcjonalnego. Trochę podatku płaciło się w Wielkiej Brytanii i trochę po powrocie do kraju. Ponieważ jednak w Wielkiej Brytanii obowiązuje inna skala podatkowa, znacznie wyższe są progi podatkowe i kwota wolna od podatku, inne są też realia gospodarcze, to osoby wracające do Polski musiały sporo dopłacać naszemu fiskusowi. Ich nawet skromne jak na warunki brytyjskie dochody u nas wpadały pod 40-proc. stawkę podatku. W tej sytuacji znakomita większość Polaków (według szacunków PO nawet ponad 90 proc.) zarabiających w Wielkiej Brytanii ukrywało swoje zagraniczne dochody przed fiskusem, licząc na to, że ten nie dowie się o nich od brytyjskich służb skarbowych. Niektórzy m.in. z powodu zaległych podatków decydowali się na dłuższy pobyt za granicą.

Od początku tego roku przy opodatkowaniu pieniędzy zarobionych w Wielkiej Brytanii obowiązuje metoda tzw. wyłączenia z progresją. Brytyjski dochód Polaka jest teraz opodatkowywany tylko na Wyspach. W Polsce nie jest on już w ogóle opodatkowany. Jeśli więc Polak zarabia tylko na Wyspach, w ogóle nie musi sobie zaprzątać głowy polskimi podatkami. To oczywiście korzystne dla podatników.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie nieuregulowana sytuacja podatków sprzed 2007 r. – W dziedzinie prawa podatkowego zasada równości, o której mowa w art. 32 konstytucji jest uszczegółowiona przez art. 84 konstytucji, który ustanawia zasadę powszechności opodatkowania. Tymczasem abolicja podatkowa wprowadziłaby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, które zapłaciły należny podatek w terminie i osób, które tego nie uczyniły. Osoby korzystające z abolicji znalazłyby się w sytuacji szczególnie uprzywilejowanej. Taka regulacja naruszałaby więc wskazane wyżej konstytucyjne zasady równości – przekonuje minister Dominik. Przyznaje, że Ministerstwo Finansów nie posiada danych o liczbie Polaków pracujących w Zjednoczonym Królestwie, którzy nie dopełnili obowiązków związanych z rozliczeniem w Polsce dochodów osiągniętych za granicą.

Wedle niekorzystnych z punktu widzenia podatników, zasad (metoda odliczenia proporcjonalnego) nadal opodatkowane są u nas dochody Polaków zarabiających w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Rosji czy USA.

Chcesz skomentowac? Kliknij:
http://www.leeds.pl/forum/viewtopic.php?t=3960

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *