Dlaczego Polacy nie wracają z Wysp?

Aż połowa Polaków na Wyspach nie zamierza w najbliższej przyszłości wracać do kraju. Pracują głównie fizycznie. Ich średnie zarobki to 7,5 tys. zł miesięcznie na rękę – wynika z pierwszych badań nad emigracją, przytaczanych przez „Gazetę Wyborczą”. Raport „Polscy konsumenci w Wielkiej Brytanii i Irlandii” przygotował instytut ARC Rynek i Opinia. Ankieterzy pytali 1389 osób

Aż połowa Polaków na Wyspach nie zamierza w najbliższej przyszłości wracać do kraju.

Pracują głównie fizycznie. Ich średnie zarobki to 7,5 tys. zł miesięcznie na rękę – wynika z pierwszych badań nad emigracją, przytaczanych przez „Gazetę Wyborczą”.
Raport „Polscy konsumenci w Wielkiej Brytanii i Irlandii” przygotował instytut ARC Rynek i Opinia. Ankieterzy pytali 1389 osób w samolotach, autobusach, na lotniskach w Wlk. Brytanii i Irlandii.

Szacuje się, że z Polski wyjechało 1,5 mln osób. Oficjalnie w Wlk. Brytanii zarejestrowało się 600 tys., w Irlandii 200 tys. – Polacy na Wyspach zapuszczają korzenie, dobrze zarabiają, kupują mieszkania. I ściągają rodziny. Szlifują język i awansują, mówi wiceprezes ARC Rynek i Opinia Adam Czarnecki.

Najczęściej pracują fizycznie, znajdują zatrudnienie w budownictwie (20 proc.), gastronomii (15 proc.) i hotelarstwie (11 proc.). Zarabiają zwykle 1500-2200 euro miesięcznie netto. I to właśnie z powodu o wiele wyższych niż w Polsce płac wielu emigrantów odwleka decyzję o powrocie.

55 proc. Polaków w Wlk. Brytanii i 49 proc. w Irlandii zapowiada, że nie wróci, a jeśli już, to dopiero za 5-10 lat. Autorzy badania podkreślają, że trudno traktować jako zobowiązujące deklaracje powrotu za 5-10 lat i dłużej. Bo po tym czasie emigrant będzie już na tyle zadomowiony w nowym kraju, że prawdopodobnie do Polski nie wróci.

Chcesz skomentowac artykul? Kliknij tutaj:
http://www.leeds.pl/forum//viewtopic.php?t=3901

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *